Průjezd na červenou

Stojím na křižovatce. Jediné auto v přímém směru. Vlevo odbočovací pruh, 2–3 auta. Ve zpětném zrcátku vidím přibližující se sanitku/hasiče/po­licii (blikající,hou­kající). Je někde v legislativě upraveno, že v tomto případě mohu křižovatku projet přímo na červenou, aniž bych se dopouštěl protiprávního jednání, protože dávám přednost vozidlu s právem přednostní jízdy? Pokud ano, jak je tato situace ošetřena v případě, že je křižovatka vybavena sledováním průjezdů na červenou? Tj. zachytí toto zařízení pouze okamžik průjezdu (fotka), nebo celý úsek (video)? Za odpovědi děkuji

Nejlepší odpověď
pokazdejinak

i kdybyste měl zelenou, tak v tomhle případě byste neměl vůbec vjíždět do křižovatky, natož na červenou! právě a jenom pokud auta, která mají zelenou, nevjedou do křižovatky tak tím umožní sanitce projet v protisměru

v tomhle případě je vaší povinností zůstat stát, nebo pokud to jde uhnout trochu doprava k okraji silnice a nechat průjezd křižovatkou na osazenstvu sanitky – nějakým pomalým rozjížděním a na červenou k tomu byste jim to pěkně zkomplikoval

Další odpovědi
Pájo

Myslím, že je možné např. o délku auta popojet do strany a uvolnit tak průjezd sanitě, pokud není jiná možnost. Pokud je ale kolem auta prostor pro průjezd, je lepší zůstat stát a dát vědět řidiči sanity (pokud to ovšem stihnete), že o něm víte spuštěním výstražného blikání (blikají blinkry na obou stranách auta). Pokud totiž stojíte, je situace pro řidiče sanity snadnější (přehlednější) a tedy bezpečnější. Snáze vás, jako stojící překážku, objede.

baghira

Pokud stojí vozidla na křižovatce na červenou, vozidla s právem přednostní jízdy je většinou objíždějí v protisměru. Pokud vjedeš do křižovatky na červenou, byť v dobrém úmyslu, tak kromě přestupku riskuješ vážnou dopravní nehodu. Už sám průjezd vozidla s majáky je pro ně riskantní záležitost – to nejmenší, co potřebují, je, aby se někdo choval nepředvídatelně.
Cesta do pekla je dlážděná dobrými úmysly.

Nicméně ano, umím si představit, že „v krajní nouzi“ uvolním místo záchrance za cenu přestupku, a že si to obhájím. Ale to riziko (nemyslím riziko pokuty, ale riziko případné nehody) musím mít velmi dobře zvážené. A na to nebývá čas.

terry

To už mě také několikrát napadlo, protože pokud jsou mezi protisměrnými jízdními pruhy svodidla, sanita do protisměru dost dobře přejet nemůže.
Já většinou poodjedu max o délku auta šikmo do strany.