THEPARISVONT

Nevíte někdo, které minerály a horniny obsahují prvek vanad?

Nejlepší odpověď
Lamalam

V odkazu najdeš všech 216 doposud známých minerálů s obsahem vanadu.

Zdroj: http://webmine­ral.com/chem/Ch­em-V.shtml#.VyI0dE9f3_E

Další odpovědi
Hans51

Jako vážně? Ani na tu blbou Wikipedii se nepodíváte?

Obsah vanadu v zemské kůře je 136 ppm (19. nejrozší­řenější prvek). Jeho obsah v mořské vodě činí přibližně 0,002 mg/l. Ve vesmíru připadá jeden atom vanadu na 50 milionů atomů vodíku.

Navzdory jeho poměrné velkému průměrnému obsahu v zemské kůře existuje jen několik bohatších ložisek. Většina vanadu se získává jako vedlejší produkt při zpracování některé z asi 60 rud, v nichž je obsažen. Mezi nejdůležitější minerály patří polysulfid patronit VS4. Nejčastěji se však vanad vyskytuje v rudách ve formě sloučeniny s kyslíkem. Příkladem může být vanadinit – podvojný chlorid-vanadičnan olovnatý PbCl2·3Pb3(VO4)2 nebo carnotit [K2(UO2)2(VO4)2­.3H2O]. Zajímavý je i poměrně významný obsah vanadu v surové v ropě nebo uhlí.

https://cs.wi­kipedia.org/wi­ki/Vanad#V.C3­.BDskyt

Kepler

Většina vanadu se získává jako vedlejší produkt při zpracování některé z asi 60 rud, v nichž je obsažen. Mezi nejdůležitější minerály patří polysulfid patronit VS4. Nejčastěji se však vanad vyskytuje v rudách ve formě sloučeniny s kyslíkem. Příkladem může být vanadinit – podvojný chlorid-vanadičnan olovnatý PbCl2·3Pb3(VO4)2 nebo carnotit [K2(UO2)2(VO4)2­.3H2O,

tolik wiki