Avatar uživatele
Registrovaný

PROSÍM O ODPOVĚD

DALA JSEM VÝPOVĚD DOHODOU,NAŠLA JSEM SI LÉPE PLACENOU PRÁCI..ALE PODNIK MĚ VÝPOVĚD NEPÚODEPSAL ŽE MĚ NEPUSTÍ...CO MÁM DĚLAT

Uzamčená otázka – ohodnoťte nejlepší odpověď symbolem palce.

Nejlepší odpověď

Avatar uživatele
Zlatý

Výpoveď dohodou nie je uvedená v Zákoníku práce:
§ 48
(1) Pracovní poměr může být rozvázán jen
a) dohodou,
b) výpovědí,
c) okamžitým zrušením,
d) zrušením ve zkušební době.
§ 51
(1) Byla-li dána výpověď, skončí pracovní poměr uplynutím výpovědní doby. Výpovědní doba musí být stejná pro zaměstnavatele i zaměstnance a činí nejméně 2 měsíce, s výjimkou vyplývající z § 51a. Výpovědní doba smí být prodloužena jen smlouvou mezi zaměstnavatelem a zaměstnancem; tato smlouva musí být písemná. Byla-li dána výpověď, skončí pracovní poměr uplynutím výpovědní doby. Výpovědní doba musí být stejná pro zaměstnavatele i zaměstnance a činí nejméně 2 měsíce.
(2) Výpovědní doba začíná prvním dnem kalendářního měsíce následujícího po doručení výpovědi a končí uplynutím posledního dne příslušného kalendářního měsíce, s výjimkami vyplývajícími z § 51a, § 53 odst. 2, § 54 písm. c) § 54 písm. b) a § 63.
http://business.center.cz/…
Doplňuji:
pokračovanie v diskusii

 

Další odpovědi:

Avatar uživatele

Dohoda je oboustranný akt a musí se tedy DOHODNOUT obě strany. Nezbývá než se snažit současného zaměstnavatele přesvědčit, aby s dohodou souhlasil.
Doplňuji:
Ještě malá rada. Někdy je lépe v hierarchii nadřízených pár příček přeskočit a zkusit to na samém vedení společnosti. S dobrými argumenty by se Vám to mohlo povést.


Avatar uživatele
Zlatý

Když to nejde dohodou, tak normální výpověď s výpovědní lhůtou. Na dohodu, pokud se jedná o rychlý odchod, firma nemusí přistoupit - třeba nemá jiného zapracovaného člověka apod.

 

Diskuze k otázce

Avatar uživatele
Zlatý

led

Aby ma náhodou Odborník nenapadol, dávam Laickú odpoveď
V Zákoníku práce sú presne vymenované dôvody na výpoveď danú zamestnancom (pozor výpoveď dohodou tam /myslím/ nie je/ - to je zozviazanie pracovného pomeru dohodou). V prípade potvrdenia prijatia dokladu - výpovede je v prípade neodpovedania zamestnávateľom výpoved platná v termíne napísanom v znení písomnej výpovede.
Trochu zamotané ´laické´vysvetlenie, ale presné znenie nájdete v ZP:
http://business.center.cz/…

Avatar uživatele

anonym

Nemusíš se bát napadání, od toho jsou tu jiní (naposled tzv. ruplo v kouli jistému "b" u melylalkoholu).
Leč malá oprava, ZP uvádí právnickou šroubovanou řeč, kdežto v českém hovorovém pojetí výpovědˇ dohodou, běžně značí "rozvázání pracovního poměru dohodou".
Sama vidíš, jak je to dlouhé, lidé si běžně zkracují výrazy, pokud vím, tak se tomu tak děje i ve tvé rodné zemi (kde máte svůj ZP pod jiným očíslováním a s některými odlišnými zněními jednotlivých §§).
Stejně tak se rozlišuje "rozvázání" a "ukončení" (např. během zkušební lhůty). V praxi se tořeší tak, že se do písemné výpovědi uvede "dle §xy ZP v platném znění" a zaměstnavatel si to už může dohledat. Ostatně personalisté to umějí sypat z rukávu i zpaměti.

Avatar uživatele
Zlatý

led

Presne preto som uviedla český ZP a nie slovenský.
Ako sa ľudovo hovorí či výpoveď alebo dohoda je mi úplne jedno, ale pri tak vážnom probléme je dôležité presné vyjadrovanie.
Odpoveď na otázku by možno stačila len skrátene:
"Výpovědní doba začíná prvním dnem kalendářního měsíce následujícího po doručení výpovědi a končí uplynutím posledního dne příslušného kalendářního měsíce, bez ohledu na odpověď zaměstnávatele"
ale bolo by to presné a nenapadnuteľné?

Avatar uživatele
Zlatý

led

§ 50
(1) Výpověď z pracovního poměru musí být písemná.“
(2) Zaměstnavatel může dát zaměstnanci výpověď jen z důvodu výslovně stanoveného v § 52.
(3) Zaměstnanec může dát zaměstnavateli výpověď z jakéhokoli důvodu nebo bez uvedení důvodu.
(4) Dá-li zaměstnavatel zaměstnanci výpověď (§ 52), musí důvod ve výpovědi skutkově vymezit tak, aby jej nebylo možno zaměnit s jiným důvodem. Důvod výpovědi nesmí být dodatečně měněn.
(5) Výpověď může být odvolána pouze se souhlasem druhé smluvní strany; odvolání výpovědi i souhlas s jejím odvoláním musí být písemné.

 

Zajímavé otázky v kategorii Vzdělání a práce

Přihlásit se

Položte otázku, odpovězte, zapojte se, …

začněte zde

Reklama

Kvalitní odpovědi v: Vzdělání a práce

Zlatý annas 2595
Zlatý Drap 1747
Zlatý quentos 1268
Zlatý ivzez 750
Zlatý mosoj 660
Zlatý gecco 618
Zlatý led 582
Zlatý hanulka11 566
Zlatý marci1 539
Zlatý Michal Kole 475

Zobrazit celkový žebříček

Facebook

 

Váš požadavek se vyřizuje, počkejte prosím.