Boy 13

Procentová úloha, prosím poraďte mi, jak postupovat, nevím si rady a úloha zní takto:

První dru sýra obsahuje 55% sušiny a 70% tuku v sušině, druhý druh sýra obsahuje 60% sušiny a 75% tuku v sušině. Který sýr obsahuje více tuku? Kolik gramů tuku sníme, jestliže sníme od každého druhu sýra 100 g? a má to vyjít takhle (druhý druh, 83,5g tuku) ale vůbec nedokážu udělat postup, prosím, pomozte.

Nejlepší odpověď
Kelt

Neměly by se tady řešit úlohy, snad naznačím. Představ si vzorek 100 g, to je voda i sušina dohromady. Obsah sušiny znáš, zbytek je voda, sušinu si můžeš vypočítat. Potom z toho vypočítáš obsah tuku. Je to počítání s procenty, jednoduchá trojčlenka. Tak máš vlastně i výsledek.

Další odpovědi
Emefej

A čemu konkrétně na tom nerozumíš? Představ si, že ten první sejr váží 100g. Kolik gramů váží sušina? Kolik gramů tuku je v té sušině? Víš aspoň co jsou to procenta?

Lamalam

Žádnou trojčlenku ani procenta nepotřebuješ. Pokud mají oba sýry 100 g a nepraktická procenta převedeš na hmotnostní zlomky, tak je výpočet naprosto triviální.

x = m1.ws1.wt1 + m2.ws2.wt2

bflmpsvz2

0.55*0.70=0.385 < 0.60*0.75=0.45
1000.550.70 + 1000.600.75 = 83.5
Čím dřív začneš uvažovat tímhle stylem (55% z něčeho znamená násobit to 0,55), tím dřív takovéhle úlohy budeš řešit z hlavy (tedy s kalkulačkou v ruce, ale bez tužky a papíru).