Sinsin

Proč Země rotuje směrem k východu, a nikoliv obráceně?

Nejlepší odpověď
Kepler

Je to dáno historií vzniku Sluneční soustavy. Na počátku byl obrovský prachoplynový oblak, který se pomalu otáčel v jednom směru – v tomtéž směru, jak obíhají planety dnes. Jak docházelo postupnému shlukování, vzniku Slunce i vzniku planet, musel být zachován i moment hybnosti, tedy i směr otáčení. Těch pár výjimek retográdní rotace mohlo vzniknout například záchytem osamocených těles gravitačním polem planety, případně jejich srážkami.

Další odpovědi
orwell

Tak jsem si tu otázku nejprve nějak špatně přečetl, ano Země rotuje od západu na východ, proto se Slunce zdánlivě pohybuje po obloze v opačném směru. Prostě Země měla v počátcích svého vzniku dvě možnosti a jednu si „vybrala“. Později se to už těžko mění. Ať už by si vybrala kteroukoliv možnost, vždycky by rotovala od západu na východ, protože lidé si pojmenovali východ podle toho, kde vychází Slunce a západ podle toho, kde zapadá. Kompas přišel až později

hapiky

Podobná otázka by mohla být: Proč chodíme dopředu a ne dozadu?
Kdyby rotovala od východu na západ, tak by se zase mohl někdo ptát, proč tomu není opačně.
Dobrá otázka by byla: Proč se jeden z Měsíců Neptuna(Triton) otáčí opačně, neboli retrográdně?

zjentek

Tak ona bude především rotovat směrem k východu z obou stran, žeano… dokonce i směrem od východu k západu bude rotovat obostranně, nebo tak i naopak, chceš-li. (;

Rilika25

Příspěvek smazán administrátorem.

EKSOT123

Jo, točila by se k východu, i kdyby se točila opačně 🙂 Keplerova všeobecná odpověď mě pohnula to hledat sám, což není tak jednoduché, protože jsou různé stránky, kde to mají blbě, jako zde, kde to vypadá, jako by Země obíhala kolem Slunce směrem k severu: http://fyzika­.jreichl.com/ma­in.article/vi­ew/965-rotace-a-obezny-pohyb-planet#
Jestli jsem to nepopletl, tak ve skutečnosti všechny sluneční planety obíhají zhruba v jedné rovině (rovině slunečního rovníku) a to všechny stejným směrem. a tím směrem jak obíhají kolem Slunce, tak zhruba stejným směrem také rotují kolem vlastní osy a většina měsíců také obíhá stejně tak (proč?- viz odpověď Keplera.) Ale u té rotace kolem vlastní osy jsou již výjimky, hlavně Venuše, ta rotuje opačně: https://www.sto­plusjednicka.cz/pla­netarni-zavody-jak-rychle-se-toci-planety-ve-slunecni-soustave
Nejvíc se mi líbí tento web, kde je možné si pustit všelijaké modely pohybu, jen je třeba si s tím vyhrát – hlavně nastavit rychlost animace atd.: https://www.e­arthspacelab.com/cs