nj

Proč začala pračka při odstřeďování smrdět (jako kdyby se něco pálilo, hořelo…)?

Poradí někdo, co s tím? Je možné ji znovu zapnout a vyždímat velké ložní prádlo? Nebo zavolat opraváře nebo si s tím poradíme sami? Nebo je to na koupi nové pračky. Ještě dodám, že pračka je skoro 10 let stará, ale minimálně používaná, pere se v ní jenom 1× za měsíc. Děkuji za radu.

Nejlepší odpověď
aliendrone

Pravděpodobně závada na řemenovém převodu (řemen nejspíš prokluzuje u řemenice elektromotoru a tam se „pálí“ – proto ten zápach)

Většina praček je zezadu snadno otevíratelná (několik šroubků) a tedy přístup je lehký. Odmontujte ten dekl a mrkněte se. Někdy stačí koupit jen nový řemen, jindy se musí poštělovat i napínání, to záleží na konstrukci pračky.

Dokud bych to neprověřil, ještě bych ji neodepisoval. Řemen stojí cca kolem 200Kč a jeho výměnu zvládne i šikovnější manžel/soused. Nové pračky (hlavně ty „superúsporné“ s bambilionem „áček+“) MIZERNĚ máchají – a to bez ohledu na to jestli koupíš pračku za 10k nebo za 25k, prostě hlavně aby spotřebovaly co nejmíň vody a mohly mít tu hromadu áčak a plusů. Což mnoha lidem nevadí, problém mají ti s citlivější pokožkou na prací detergenty (zvláště když se v takto vyždímaném prádle zapotí). Pokud je naplníš maximální deklarovanou várkou prádla, tak prostě vymáchají mizerně, no. A četl jsem, že i lidé s jinak dobrou odolností při DLOUHODOBÉM (roky) působení pracího prášku na pokožku mohou mít kožní potíže. :(

Takže až příště budeš volit, tak si vzpomeň, která zelená „ekoprasata“ tyhle krámy prosazují. :(

Další odpovědi
cukrar

Stejná odpověď, jako v jiné poradně. Jenže tam byl dotaz rozveden více. Pračka je OK.

Rilika25

Příspěvek smazán administrátorem.

nj

Díky za odpověď, A můžeme ji ještě zapnout, aby se prádlo aspoň trochu vyždímalo a mohlo schnout nebo myslíš, že už ji raději nezapínat. Ten řemen asi hned neopravím. Díky

aliendrone

No ten řemen by sice neměl začít hořet, ale kdo ví? Prostě ten dekl odmontujte a uvidíte. KDyž to začne plápolat, tak 1) vypnout (odpojit ze zásuvky a 2) hasit. ;) :)

Pokud buben točí a jen to smrdí, tak bych to zkusil doždímat, ale POD DOZOREM! (viz výše) Ale další várku už bych do toho pro jistotu nedával. Jak píši, dokud NEVÍŠ co tomu doopravdy je (tohle co si píšeme jsou jen domněnky, dokud neuvidíš, víš kulové), je to riziko. Tož asi tak. :)

nj

Prádlo se doždímalo (raději na menší otáčky) a nic nesmrdělo, tak nevím, co to bylo.
V týdnu se zkusím na to podívat, díky za čas.