CR chess2017

Proč záblesk způsobuje, že svět vypadá zpomaleně?

Nejlepší odpověď
aliendrone

Způsobuje to zraková „setrvačnost“ oka. Jevy trvající méně než 1/10s nejsi schopen okem rozlišit. Dobrým příkladem je film – ve skutečnosti se díváš na sled jednotlivých „fotografií“ (či spíše diapozitivů), které se velmi rychle střídají. Pokud je frekvence střídání kolem 25fps (snímků za sekundu), vnímáš změnu jako plynulý pohyb.

Stroboefekt funguje přesně opačně – díváš se na rychle se pohybující věc, ale díky správně taktovaným zábleskům vidíš jen nepatrnou část pohybu. Typicky u rychle se točícího kola – záblesk – vidíš kolo v pozici A, pokud ve správný okamžik přijde další záblesk, uvidíš kolo v pozici A+x stupňů pootočené (x je malé číslo, v řádu desetin max. jednotek stupně). Nevidíš celou otáčku kola, ale jen okamžik, kdy je kolo nepatrně pootočené od předchozí polohy. Pokud tyto záblesky přichází dostatečně rychle (viz 25fps) s patřičnou popsanou synchronizací, vnímáš pohyb jako plynulý, ale pomalý (navzdory reálně vysoké rychlosti otáčení).

Další odpovědi
Smackdown

Vidíš pak nevidíš, jeď autem v noci, zhasni, a pak zase rozsviť světla :)

Johnnisek

Já si myslím ze to je lomem světla a vnímáním mozku

Klaproth

Stroboskopický efekt, setrvačnost oka.

Dochy

Vidím tu dvě správné odpovědi (zatím) na nesprávně položenou otázku.

Záblesk nic nezpůsobí. Správně časovaný sled záblesků může způsobit že vidíš jen takovou část reality, která Tě vede k nesprávnému vnímání (vlastně vidíš iluzi)