Avatar uživatele
david22

Proč vlastně mají poslanci imunitu?

Nechopochil jsem podstatu důvodu, proč ji mají.
Je to kvůli tomu, že navrhují zákony? Aby měli jistotu, že zákony budou "kvalitní" když jsou vůči nim imunní? Nebo proč?

Uzamčená otázka

ohodnoťte nejlepší odpověď symbolem palce

Zajímavá 3Pro koho je otázka zajímavá? Drap, Nikkol, briketka10 před 3387 dny Sledovat NahlásitNejlepší odpověď
Avatar uživatele
bolak

Odpoveď byla označena jako užitečná

Tady sem ti něco našel: ↓↓↓

" Poslanecká imunita
I. Imunita
Cílem parlamentních imunit je ochrana poslanců před zákonnou činností vlády nebo soukromých osob. Historicky bylo účelem uchovat ohroženou pozici volených shromáždění před mocnými vládami. Zatímco původní účel se do značné míry změnil, zůstávají imunity oprávněně součástí dnešního světa jako garanty řádného fungování a úplné nezávislosti parlamentu. Z tohoto důvodu jsou vyvážením odpovědnosti a povinností poslanců.
První částí imunit je tzv. neodpovědnost poslanců. Jde o to, že poslanec není povinen se zodpovídat z žádného mluveného či psaného projevu učiněného v rámci plnění svých poslaneckých povinností. Tato část imunit pokrývá projevy učiněné ve sněmovně nebo ve výborech, projevy v přestávkách rozpravy, návrhy zákonů či jiné návrhy, hlasování, ústní či písemné otázky aj. Ochrana těchto projevů je absolutní a stálá. Poslanec nemůže být stíhán trestněprávně ani občanskoprávně pro tyto projevy, a to ani po skončení mandátu.
Druhou částí, spojenou ovšem s "neodpovědností", je nestíhatelnost /inviolability, možno přeložit též jako nedotknutelnost/ poslanců. Ta zabezpečuje, že poslanec je chráněn před zákonným stíháním trestného činu nebo občanskoprávního aktu, a to zejména před zadržením, uvalením vazby a zbavením svobody. A to i tehdy, pokud tento čin vykonal mimo výkon svého mandátu, i tehdy, pokud by normální občan byl stíhán. Jde o výsadu, kterou je obtížnější vysvětlit a která je také v různých ústavních systémech koncipována rozdílně. "

Co to ale přesně znamená, to ti nepovím, já tomu nerozumím, každopádně zbytek je tady > http://www.google.cz/…

a taky tady > http://www.youtube.com/…

1 NominaceKdo udělil odpovědi nominaci?david22 Nahlásit

Další odpovědi
Avatar uživatele
www

Poslanecká imunita má zajistit práceschopnost parlamentu.
V našich podmínkách je ale houfně zneužívána již od prvopočátku "novodobé" politiky :-(.
Více net

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
Drap

Hlavním důvodem je to, aby nemohli být za své politické názory nějakým způsobem postiženi a kriminalizováni. A aby byla zachována demokracie.
Pokud by bylo třeba před nějakým důležitým hlasováním v parlamentu obviněno několik poslanců, nemohli by se jednání zůčastnit, a bylo by možné příjmout v podstatě cokoli. Ono je to sice o trochu složitější, ale pro objasnění by to mělo stačit.

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
Reuef

Oficialne maji imunitu proto, aby na ne nemohl byt vyvijen natlakt nebo jak to rict...treba kdyby spachal poslanec prestupek a v normalnim pripade by byl zadrzen policii a nestihl by treba dulezite hlasovani - kazdopadne je to zbytecnost a prezitek

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
Michal Kole

Taky si myslím, že je to "pojistka" proti jejich vlastní blbosti nebo si mohli "legálně nelegálně přivydělat".

0 Nominace Nahlásit

Diskuze k otázce

U otázky nebylo diskutováno.

Nový příspěvek
Zajímavé otázky v kategorii Právo a zákony