Avatar uživatele
Bronzový

Proč vlastně mají poslanci imunitu?

Nechopochil jsem podstatu důvodu, proč ji mají.
Je to kvůli tomu, že navrhují zákony? Aby měli jistotu, že zákony budou "kvalitní" když jsou vůči nim imunní? Nebo proč?

Uzamčená otázka – ohodnoťte nejlepší odpověď symbolem palce.

Nejlepší odpověď

Odpoveď byla označena jako užitečná
Avatar uživatele
Zlatý

Tady sem ti něco našel: ↓↓↓

" Poslanecká imunita
I. Imunita
Cílem parlamentních imunit je ochrana poslanců před zákonnou činností vlády nebo soukromých osob. Historicky bylo účelem uchovat ohroženou pozici volených shromáždění před mocnými vládami. Zatímco původní účel se do značné míry změnil, zůstávají imunity oprávněně součástí dnešního světa jako garanty řádného fungování a úplné nezávislosti parlamentu. Z tohoto důvodu jsou vyvážením odpovědnosti a povinností poslanců.
První částí imunit je tzv. neodpovědnost poslanců. Jde o to, že poslanec není povinen se zodpovídat z žádného mluveného či psaného projevu učiněného v rámci plnění svých poslaneckých povinností. Tato část imunit pokrývá projevy učiněné ve sněmovně nebo ve výborech, projevy v přestávkách rozpravy, návrhy zákonů či jiné návrhy, hlasování, ústní či písemné otázky aj. Ochrana těchto projevů je absolutní a stálá. Poslanec nemůže být stíhán trestněprávně ani občanskoprávně pro tyto projevy, a to ani po skončení mandátu.
Druhou částí, spojenou ovšem s "neodpovědností", je nestíhatelnost /inviolability, možno přeložit též jako nedotknutelnost/ poslanců. Ta zabezpečuje, že poslanec je chráněn před zákonným stíháním trestného činu nebo občanskoprávního aktu, a to zejména před zadržením, uvalením vazby a zbavením svobody. A to i tehdy, pokud tento čin vykonal mimo výkon svého mandátu, i tehdy, pokud by normální občan byl stíhán. Jde o výsadu, kterou je obtížnější vysvětlit a která je také v různých ústavních systémech koncipována rozdílně. "

Co to ale přesně znamená, to ti nepovím, já tomu nerozumím, každopádně zbytek je tady > http://www.google.cz/…

a taky tady > http://www.youtube.com/…

 

Další odpovědi:

Avatar uživatele
Zlatý

Poslanecká imunita má zajistit práceschopnost parlamentu.
V našich podmínkách je ale houfně zneužívána již od prvopočátku "novodobé" politiky :-(.
Více net


Avatar uživatele
Zlatý

Hlavním důvodem je to, aby nemohli být za své politické názory nějakým způsobem postiženi a kriminalizováni. A aby byla zachována demokracie.
Pokud by bylo třeba před nějakým důležitým hlasováním v parlamentu obviněno několik poslanců, nemohli by se jednání zůčastnit, a bylo by možné příjmout v podstatě cokoli. Ono je to sice o trochu složitější, ale pro objasnění by to mělo stačit.


Avatar uživatele
Bronzový

Oficialne maji imunitu proto, aby na ne nemohl byt vyvijen natlakt nebo jak to rict...treba kdyby spachal poslanec prestupek a v normalnim pripade by byl zadrzen policii a nestihl by treba dulezite hlasovani - kazdopadne je to zbytecnost a prezitek


Avatar uživatele
Zlatý

Taky si myslím, že je to "pojistka" proti jejich vlastní blbosti nebo si mohli "legálně nelegálně přivydělat".

 

Diskuze k otázce

 

U otázky nebylo diskutováno.

 

Zajímavé otázky v kategorii Právo a zákony

Přihlásit se

Položte otázku, odpovězte, zapojte se, …

začněte zde

Reklama

Kvalitní odpovědi v: Právo a zákony

Zlatý Drap 2805
Zlatý ivzez 1617
Zlatý standa 1257
Zlatý mosoj 746
Zlatý led 713
Zlatý Kepler 602
Zlatý JájsemRaibek 549
Zlatý marci1 538
Zlatý gecco 534
Zlatý annas 515

Zobrazit celkový žebříček

Facebook

 

Váš požadavek se vyřizuje, počkejte prosím.