kurec

Proč v minulosti muži nosili punčochy?

Vždyť to dává smysl proč to nosí jen ženy, ne? Protože jejich nohy mají upoutat pozornost. Je to úplně stejný důvod, proč má pánské sako trochu vycpaná ramena, aby poukázala na jedinečnost jejich hrudi a svalnatost.

Nejlepší odpověď
led

Móde neprikážete. Na druhej strane móda je módistov vonkajší prejav úzko spolupracujúci s mienkotvorným názorom predstaviteľov spoločnosti, ktorým je určená. Následne sa táto symbióza módy a aktuálne vládnuceho pohľadu na svet prenáša do podvedomia ľudí.
V období pred Kristom sa v oblasti Stredozemného mora muži ako základné oblečenie nosili košele často siahajúce až po kolená a stiahnuté v páse opaskom (povrazom).
V románskom a rannogotickom období muži nosili dlhé jednodielné vrchné „košelosukne“, čim si chránili aj nohy. V rytierskom období pre jazdcov toto oblečenie bolo nepraktické a postupne jazdci začali nosiť nohavice. Tým sa aj rozdelil pohľad na spoločenské postavenie mužov a žien. Pre predstavu nastupujúcej módy si za mužov dosaďte prevrátený symbol znaku delta tj.trojuholník na špici, kde základňa umiestnená hore predstavuje plecia. Symbol ženy bol trojuholník so základňou dole pri zemi. Aj samotné oblečenie svojim strihom kopírovalo tieto symboly.
V období mužských krátkych nafúknutých nohavíc a kabátcov a veľkým okružím na krku sa nohy zakrývali punčochami, pretože holé nohy boli považované za prejav chudoby a hriech. U žien sa vyžadovalo oblečenie zakrývajúce čo najviac z ich tela, ako to kázal vtedy vládnúci úzkoprsý (európsky) svetonázor

Toto by snáď stačilo za mikroúvod do módy.

Další odpovědi
annas

Hisstorie opunčoch

Historie punčoch začíná už ve starověku. Ve starověkém Řecku první punčochy byly v podstatě obal nohou, který se sešíval buď z látky nebo kůže a sloužil pouze jako ochrana nohy…“ vysvětluje Kateřina Suchá z teplického Regionálního muzea původ dnešních punčoch. Ty nejstarší, se objevily už ve starém Egyptě.

ohodlnější a vzhlednější punčochy se začaly objevovat až na konci šestnáctého století. Byly hedvábné a velmi drahé. Ve stejné době byl ale vynalezen i pletací stroj:

https://sever­.rozhlas.cz/his­torie-puncoch-6854609

Punčochové kalhoty původně nosili muži – ano, čtete správně… muži . Uvedené punčochové kalhoty se nazývaly „hadice“ a byly základním prvkem mužského šatníku. Evropští muži je nosili po celý středověk při jízdě na koni.

Zajímavé, že? Co je ještě zajímavější je, že tyto „hadice“ se nepočítaly jako jeden celek v té době, ale od té doby, kdy mužské tuniky dostaly kratší kalhoty. V 16 . století, kalhoty tvořily jednotný oděv, aby se dobře snoubil s formou nohou.

Tento módní krok, který původně přijala šlechtická třída, si postupně prorazil cestu na společenském žebříčku, protože nižší třídy začaly nosit punčochové kalhoty. Tento trend pak chytil na ženy v 18 th století jako masivní průmyslová výroba vyrobené kalhoty k dispozici pro muže. V surrealistickém obratu událostí vznikly v 60. letech punčochové kalhoty, jak je známe nyní, současně s vytvořením minisukně.

Otázkou ale zůstává, zda se po zhlédnutí přehlídky pánského oblečení Alexandra McQueena v roce 2015 vracejí punčochové kalhoty pro muže? Pouze čas ukáže!

https://www.a­zyaamode.com/en/did-you-know-hellip-tights-were-originally-worn-by-men-

https://nasre­gion.cz/kde-se-vzaly-moderni-puncochy-a-proc-muzi-rikaji-puncochacum-skafandr-kvuli-nylonkam-se-i-demonstrovalo-57804/

Dochy

Stejná otázka jako proč punčochy nosí teď ženy.
A bacha, v minulosti se nic zas tak moc neukazovalo. Hlavní úlohou oblečení byla ochrana před počasím.