quentos

Proč taková spousta lidí dělá mezeru před otazníkem a vykříčníkem? To v životě neviděli knížku?

Jinak si to nedokážu vysvětlit. Kdyby přečetli jednu jedinou knihu, nejenže by věděli, že se ve větě před otazníkem či vykřičníkem mezera nedělá, ale dokonce by je přítomnost mezery na takovém místě začala bít do očí. Vážně jsou ve vyspělých zemích lidé, kteří za celý život nepřečetli jedinou knihu?
Dále tu často zažívám naprostou absenci interpunkce – má i tato podobný důvod? Co myslíte?

Nejlepší odpověď
ratava

Prvně si myslím, že by jakákoliv absence gramatiky neměla být důvodem k úpravě odpovědi/ otázky na těchto stránkách… Nějak mi přijde, že nebyly primárně stvořeny k výuce ČJ, ale ke kladení dotazů, na které neznám odpověď a k vepsání odpovědi na dotazy, ke kterým odpověď znám/ mám dojem, že znám…

Jinak- dám vám příklad z mého okolí. Žák ZŠ, s nulovou znalostí gramatiky, na vysvědčení 3 z ČJ. Slohové cvičení napsáno na tři řádky, oznámkováno za 1, referát na Babičku (čtena asi ministerstvem povolená zkrácená verze o cca 30 stránkách) o větě:„Kniha pojednává o staré paní, která přijela za svou rodinou. Kniha se mi moc líbyla ale už bi jsem si ji nepřečetl. Hl. postavi a char.- babička- stará paní, Barunka- její vnučka…“ oznámkováno za 2… No- na SŠ se na gramatiku už tolik nedívá (co se výuky týká…)… Na jedněch školních schůzkách mi bylo řečeno, že škola nesmí své žáky přetěžovat, tzn. žádné domácí úkoly, víkendové úkoly, básničky jen jedna sloka, povinná četba je dobrovolná… Ta děcka by se to možná i naučila, ne asi všechna :o), ale nesmělo by se kdesi (na všech stranách) povolit…

Na druhou stránku, nevím, s kým vším tu mám čest- tak jestli se nějaký truhlář, plynař, elektrikář, kdokoliv… zeptá s hrubkou? No, asi je důležitější (kromě samotné otázky- odpovědi), že jestli si ho někdy někdo pozve domů, opraví vše tak, jak má… s/ bez znalosti jak a kde psát čárku… stejně tak- hledám-li odpověď technického rázu, zajímá mě hlavně její technická správnost, než gramatická… K čemu mi bude gramaticky správná odpověď od nějakého knihomola, když mě bude nabádat např. hasit elektro vodou?

Nevím, jestli lidé čtou/ nečtou. V dopr.prostř. vídám spoustu cestujících s knihou, časopisem, čtečkou… ale je pravda, že taky v mnoha knihkupectví vídám ony „rychloknihy“, které se tisknou, protože zrovna jsou bůh-ví-proč in… a tisknou se s kvalitou, že mnohé by to do očí nebilo, ale ten zrak rovnou vytlouklo…

Další odpovědi
gecco

Mezera před interpunkčním znaménkem (, . ? ! : …) je znakem neznalosti…
Ale absence interpunkce svědčí o lenosti, lhostejnosti a ´neúctě´ k písemnému projevu a jeho čtenáři (i k sobě samému)…
Přirovnal bych to k situaci, kdy člověk chodí ve špinavém oblečení, nevyčištěných botách nebo sám neumytej – je to lempl…
😉

fcoop

Myslíš nějak tak ?
No – důvodů bude víc,ale nemyslím – v případě těchto stránek – že by to byl zásadní problém.
To proto,že smysl je trochu jinde.
Ideově by se tady měl člověk dozvědět odpověď na otázku.
Nejmenují se náhodou stránky právě tak?
To,že někdo nezvládne napsat správně česky někdy i primitivní dotaz,nebo odpověď......­.......smutné,a­le o život nejde.
Kdyby šlo,zbyli by tu jen premianti,co mívali z ČJ vždy výbornou.
A někdy se tady ptají i odpovídají jedinci,kteří by v podstatě ani nemohli trefit na záchod,když ucítí potřebu.

Soudě podle psaného projevu.

Jestli lidé čtou.....?
No – někdo ano,někdo ne.
Je to jejich život........bez knihy trochu šedý,řekl bych,ale oni o tom vlastně ani nevědí,takže.­.............­..........
Co je lepší:„Kdo se moc ptá,moc se dozví“.......­....nebo:„Vzpo­mínáš,jak jsi se měla,
když jsi nic nevěděla“?

odik

Já to výjimečně také píšu: Když dávám do nějakého textu odkaz, tak na některých webech to spojí odkaz i tu následující tečku, čárku, závorku, atd. dohromady, takže tam raději dávám mezeru. Ale vždycky se mi to strašně nelíbí.

A ne, lidi nečtou … a ještě k tomu spousta knížek obsahuje velké množství chyb.

annas

Nejde jen o otazník a vykřičník, ale absenci interpunkce a nedodržování pravopisu velkých písmen nejen na začátku, ale i u vlastních názvů, především v otázkách. V psaném projevu je jasné, že stejně jako tečka, otazník i vykřičník se dělají těsně za posledním písmen, u psaní na PC to platí stejně. Neuvažují? Nevím.

Beru, že někteří mladí neumí velké písmeno (použití přeřaďovače) napsat, nebo je nepovažují za důležité, takže občas jde o chyby neúmyslné, jindy z nedbalosti, snahy předvést se.. Ale nechápu nerespektování pravidel psaní velkých písmen u dospělých u nesprávnou snahu být „osobit“?.
V těsnopise platil: piš, jak slyšíš. Zde se často setkáme s tím: piš, jak mluvíš, bohužel.

Kromě četby bude problém v tom, že teoretická výchova ve školách nemá dostačují vliv na vytváření automatických návyků, které jsou k zvládnutí pravopisu potřebné. Stejně tak jde o vliv internetu, který se pravoopisnými pravidly nějak „nesvazuje“. Také velké množství zpráv SMS.

U interpunkce jde spíš o neznalost, chybnou skladbu věty, tedy slovosled – ve škole podceňovaný větný rozbor atd.

Ale píši obecně o chybách na internetu.

anonym

… a kdy bude započata výuka matematiky, fyziky, chemie, … ?!

Luxx

před čárkou zásadně mezeru nedělám a před otazníkem/vyk­řičníkem zřídkakdy, ale to ne z nedbalosti nebo nějaké lenosti, ale aby ten otazník/vykřičník byl jakoby zdůrazněn… ale fakt to moc často nedělám

ReHu

Někdy to dělám taky. A to z toho důvodu, že u některého typu písma otazník téměř splývá s písmem a s mezerou je otazník zřetelnější.

anonym

Furt je lepší udělat mezeru před otazníkem nebo vykřičníkem,než psát Lol,BTw,waw a podobné kraviny.

střevo

nemůžu si to psát jak já chci ?
to sem nevěděl !

dobrý ?

ty vole, poněvadž je to čitelnější 🙂

JájsemRaibek

Protože to nevědí a taky mě to znepokojuje.
Čárky, otazníky, byjste apod.

MirKop

Přečetla jsem minimálně 20 knih a stejně mezeru dělám automaticky… Ale myslím si, že to je kvůli mezeře před čárkou.

Ganymede

Já to jednu dobu taky dělala..

anonym

Já viděl jen jednu knížku a tam byly pouze obrázky .

anonym

Už se tu někdy opravdu cítím jako před školní tabuli!
Barbakane, jaké i y se píše ve slově :baník p.čo! Nevíš, máš na týden BAN!

Löwe

Buď rád, že se můžeš přiučit něčemu novému.

anonym

To je něco nového?

quentos

ano, je to něco nového – pro spoustu lidí včetně tebe, tys tam ty mezery taky dlouho dělal :{P>

odik

quentos: Příští otázka může být, proč nedělají lidi za čárkou mezeru … taky se to tady v jedné odpovědi objevilo …

gecco

MirKop – …„přečetla jsem minimálně 20 knih“… – za měsíc a nebo za život??
😁
BTW – před čárkou se mezera také nepíše…

jáára

Pokud píšu na mobilu, při automatickým psaní se za slova ta mezera udělá. Snažím se to opravovat, ale někdy to uletí.

quentos

no právě, taky mě to zarazilo – „kvůli mezeře před čárkou“?

odik

Taky by mě zajímalo, před jakou čárkou se píše mezera … asi jsem ve škole něco zaspal …