quentos

Proč taková hromada názvů firem (a výrobků) končí na „-ex“?

Už na to začínám bejt pomalu alergickej – snad nemají dotyčné firmy dojem, že je to originální?

(Nabízená kategorie: „Rodina a vztahy – Sex.“ Pobavilo :{D> ten sice taky končí na „-ex“, ale to je zcela mimo téma dotazu…)

Nejlepší odpověď
annas

Tušila jsem, že jde o módní záležitost. Naše řeč mě to potvrdila.

Přípony -ox, eventuálně -x obdobně jako i -ex jsou příponami jen zdánlivými. Jsou produktem jistého módního způsobu tvoření slov, alespoň v češtině, a nemají ty vlastnosti, jaké mají skutečné české odvozovací přípony. V nich je totiž vždy obsažen jistý význam, byť v nejširším smyslu.

Fakt je ale ten, že tyto výrazy v české slovní zásobě existují a nemůžeme je přehlížet. Ta móda začala světovou výstavou EXPO 58 v Bruselu a přetrvala nejméně jedno desetiletí. Jen pro ilustraci uveďme některé z nich: masox, kontox, lepox; barex, boltex, fridex, latex, palmex, semtex, šatex.[3] Z hlediska slovotvorného je musíme přijímat jako slova se zakončením na -ox nebo -ex a chápat je jako značková, bez ohledu na možný způsob jejich tvoření.
http://nase-rec.ujc.cas.cz/ar­chiv.php?art=7023

Na rozdíl od přípon v minulosti, které vyjadřovaly např. prostředky , neživou věc atd. – lepi-dlo, maza-dlo atd. ;vlastnosti – lakom-ec, hrub-ec atd.

Vždy se objeví něco, co jazyk ovlivní, udrží se, nebo zanikne. Je vidět, že se jazyk opravdu vyvíjí, i když přejímání cizích slov je někdy na škodu – viz -ex u vašeho dotazu.
Doplňuji:
Mně potvrdila – nikoliv nevědomost, ale nepozornost, ach jo..:-((

Další odpovědi
anonym

Myslím, že tvůrci těchto názvů ´trpí´ dojmem ´světovosti´… Možná se snaží navodit dojem „ex"portu, možná "ex"otiky, možná je ´láká´ hláska "X“, která se v češtině běžně nevyskytuje (spousta názvů firem končí i na -ax, -ox…).
😉

Doplňuji:
Zjentek: To mne daleko více naštve nápis „Close“ či „Closed“… 😉
___
Ale jinak su v tomto ohledu klidný – pár let jsem pracoval v instituci, kde nebyla vyžadována ´odezva´, ale feedback, zpráva se nedávala ´na vědomí´, ale FYI, řešení nemuselo být ´bez prodlení´, ale ASAP. Na pivo jsme se ´svolávali´ mailem – Hi, guys…
Sice takové vyjadřování nevítám, ale ani z něj nechytám osypky.
😉

zjentek

je to odjakživa- durex latex primalex zverimex ..to jsem více alergickej, když je třeba na tradičním krámku nápis OPEN

Krakis

Protože v dnešní době každá firma musí počítat s tím,že dříve či později zkrachuje-proto ten dovětek -ex...... 🙂

ahold

Kde jste, pamětníci?
Nejznámější EX ve své době byl přeci TUZEX.

annas

Ad ahold nemáte pravdu.

Ve slově Tuzex není EX přípona, ale začátek slova.
Je to zkratkové slovo ze spojení TUZemský EXport.