Iridias

Proč si firmy nekonkurují při hledání odborných zaměstnanců?

Dobrý den, zajímá mě proč si spousta firem stěžuje, že nemá dostatek kvalitních zaměstnanců,ale přitom nenabízí potencionálním uchazečům nic navíc oproti ostatním.
Schodl jsem se na tom i s jinými kolegy, kteří zkoušeli přejít za „lepší“ prací.
Vzhledem k finančně podhodnocené práci českých zaměstnanců oproti západoevropským by měla být hračka nabídnout něco navíc a zaměstnavateli by se to násobně vrátilo.

Nejlepší odpověď
Drap

Aby bylo možné nabídnout něco navíc zaměstnancům, musíš na to mít peníze. Peníze navíc lze získat větší produktivitou, automatizací, snížením zisku, zvýšením prodeje a podobně. To vše však opět stojí peníze.

Další odpovědi
Ametyst

To je pravda. Ve skutečnosti firmy hledají nejlevnějšího zaměstnance. Co nejvíc ušetřit je záměr. O kvalifikované nestojí, co kdyby byli chytřejší než šéf? Potřebují hlavně dělníky do montoven, žádné vesmírné inženýry.Nedostatek pracovních sil je jen taková mediální pohádka.

dubraro

Není tomu tak všude. Pracuji zrovna v oboru, který je na kvalifikovaných zaměstnancích závislý a firmy se předhánějí v nabízení na místní poměry dobrých platů a dalších benefitů.

Hlada

To je ekonomicky vadná úvaha.
Firmy si konkurují výsledky na trhu. Firma s vysokými náklady by naopak konkurenceschopnost ztratila. Představa, že dobře placený zaměstnanec nahradí technologii, je mylná.

Frontinus

Firmy si samozřejmě konkurují, konkurence má totiž širší význam než jen boj. Už tím, že hledají pracovníky ve stejném poolu, si konkurují. Jenže současně minimalizují své náklady a proto nebudou platit víc, než musí, aby sehnali někoho dostatečně kvalitního. Ne nejlepšího, to může být zbytečný luxus.

Mimochodem, nemáš pravdu, že velmi dobré ohodnocení je dobrý motivační faktor pro to, aby se odborný zaměstnanec vyplácel. Ale nemá pravdu ani Hlada, který tvrdí, že to tak není. Ve skutečnosti záleží na okolnostech, zejména na oboru činnosti příslušné firmy, odbornosti zaměstnance, jeho hodnotách, jeho skutečné přidané hodnotě,… Většinou ale přeplácení lepší výkon nepodnítí – třeba prostě proto, že to není technicky možné.

Pepa25

Jak píše dubraro: zřejmě nepracujete v oboru, kde by byl nedostatek odborných zaměstnanců. Protože skutečné odborníky si firmy ve skutečnosti běžně přatahují. Ale pro takové lidi pak zase nejsou peníze ta hlavní motivace, obvykle požadují i další benefity.