Proč se známce 5 říkává ,,sardel", používali jste tento termín?

Nejlepší odpověď
marci1

Vzhledem k tomu, že Hurvínek říká pětce baculatá placatice, tipuji, že sardel se říká proto, že sardelová očka jsou kulatá. 🙂

Další odpovědi
aliendrone

Pamatuji tento termín, ač se používal VELMI zřídka. Obvykle jsem toto hodnocení obržel za nevypracovaný domácí úkol apod. , pak jsem dostal „kouli“, „bůra“, „stopro“ (řidčeji „plný počet“).

Nicméně nevím proč zrovna „sardel“ – možná podle sardelových (kulatých > viz „koule“) oček? ;) :)

Také by se dalo ze „sar-del“ s trochou fantazie implikovat, že to je „dvojitě hnědým navrch“. Vážně netuším, no. ;) :)

Roman71

Ano, pamatuji si..
Podobných ekvivalentů pro nedostatečnou jsem znal několik 🙂
Koule, baňa, sardel.. Ve školních letech mi to přišlo jako „odlehčení“ nabytého hodnocení vědomostí ze zkoušení a písemek. Kolikrát jsme ve třídě soutěžili v tom, kdo vymyslí vtipnější a trefnější pojmenování pro známku 5.

Rokio

Ano, používali. Další synonyma jsou například baňa, koule a ruská jednička.

Kepler

Je to trošku starší termín, my jsme používali kouli, stoličku, tróju, dvóju. bič (ještě starší). O původu tohoto označení jsem nic nenašel, akorát že sardel či sardinky byly odvozeny od ostrova Sardínie, kde se v okolním moři lovily. Asi ti rybáři byli mimořádně pitomí, nebo co. No jo, studenti byli vždycky mimořádní brusiči jazyka českého nespisovného…