Pokročilý

Proč se známce 5 říkává ,,sardel", používali jste tento termín?

Uzamčená otázka – ohodnoťte nejlepší odpověď symbolem palce.

Nejlepší odpověď

Odpoveď byla označena jako užitečná
Zlatý

Vzhledem k tomu, že Hurvínek říká pětce baculatá placatice, tipuji, že sardel se říká proto, že sardelová očka jsou kulatá. :-))

Další odpovědi:

Zlatý

Pamatuji tento termín, ač se používal VELMI zřídka. Obvykle jsem toto hodnocení obržel za nevypracovaný domácí úkol apod. , pak jsem dostal "kouli", "bůra", "stopro" (řidčeji "plný počet").

Nicméně nevím proč zrovna "sardel" - možná podle sardelových (kulatých > viz "koule") oček? ;) :)

Také by se dalo ze "sar-del" s trochou fantazie implikovat, že to je "dvojitě hnědým navrch". Vážně netuším, no. ;) :)

Bronzový

Ano, pamatuji si..
Podobných ekvivalentů pro nedostatečnou jsem znal několik :-)
Koule, baňa, sardel.. Ve školních letech mi to přišlo jako "odlehčení" nabytého hodnocení vědomostí ze zkoušení a písemek. Kolikrát jsme ve třídě soutěžili v tom, kdo vymyslí vtipnější a trefnější pojmenování pro známku 5.

Stříbrný

Ano, používali. Další synonyma jsou například baňa, koule a ruská jednička.

Zlatý

Je to trošku starší termín, my jsme používali kouli, stoličku, tróju, dvóju. bič (ještě starší). O původu tohoto označení jsem nic nenašel, akorát že sardel či sardinky byly odvozeny od ostrova Sardínie, kde se v okolním moři lovily. Asi ti rybáři byli mimořádně pitomí, nebo co. No jo, studenti byli vždycky mimořádní brusiči jazyka českého nespisovného...

Diskuze k otázce

U otázky nebylo diskutováno.

Zajímavé otázky v kategorii Věda

Přihlásit se

Položte otázku, odpovězte, zapojte se, …

začněte zde

Reklama

Kvalitní odpovědi v: Věda

Zlatý annas 4435
Zlatý Kepler 2216
Zlatý Drap 1821
Zlatý quentos 1637
Zlatý mosoj 1541
Zlatý led 993
Zlatý marci1 991
Zlatý Edison 739
Zlatý Lamalam 717
Zlatý gecco 709

Zobrazit celkový žebříček

Facebook

Váš požadavek se vyřizuje, počkejte prosím.