Avatar uživatele
anonym

Proč se známce 5 říkává ,,sardel", používali jste tento termín?

Uzamčená otázka

ohodnoťte nejlepší odpověď symbolem palce

Zajímavá 2Pro koho je otázka zajímavá? marci1, aliendrone před 1436 dny Sledovat Nahlásit



Nejlepší odpověď
Avatar uživatele
marci1

Odpoveď byla označena jako užitečná

Vzhledem k tomu, že Hurvínek říká pětce baculatá placatice, tipuji, že sardel se říká proto, že sardelová očka jsou kulatá. 🙂

1 NominaceKdo udělil odpovědi nominaci?anonym Nahlásit

Další odpovědi
Avatar uživatele
aliendrone

Pamatuji tento termín, ač se používal VELMI zřídka. Obvykle jsem toto hodnocení obržel za nevypracovaný domácí úkol apod. , pak jsem dostal „kouli“, „bůra“, „stopro“ (řidčeji „plný počet“).

Nicméně nevím proč zrovna „sardel“ – možná podle sardelových (kulatých > viz „koule“) oček? ;) :)

Také by se dalo ze „sar-del“ s trochou fantazie implikovat, že to je „dvojitě hnědým navrch“. Vážně netuším, no. ;) :)

0 Nominace Nahlásit


Avatar uživatele
Roman71

Ano, pamatuji si..
Podobných ekvivalentů pro nedostatečnou jsem znal několik 🙂
Koule, baňa, sardel.. Ve školních letech mi to přišlo jako „odlehčení“ nabytého hodnocení vědomostí ze zkoušení a písemek. Kolikrát jsme ve třídě soutěžili v tom, kdo vymyslí vtipnější a trefnější pojmenování pro známku 5.

Upravil/a: Roman71

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
Rokio

Ano, používali. Další synonyma jsou například baňa, koule a ruská jednička.

Upravil/a: Rokio

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
Kepler

Je to trošku starší termín, my jsme používali kouli, stoličku, tróju, dvóju. bič (ještě starší). O původu tohoto označení jsem nic nenašel, akorát že sardel či sardinky byly odvozeny od ostrova Sardínie, kde se v okolním moři lovily. Asi ti rybáři byli mimořádně pitomí, nebo co. No jo, studenti byli vždycky mimořádní brusiči jazyka českého nespisovného…

0 Nominace Nahlásit


Diskuze k otázce

U otázky nebylo diskutováno.

Nový příspěvek