Maxfax

Proč se zkrácené pracovní době začalo říkat kurzarbeit?

To naše pojmenování neznělo dost srozumitelně?
Německý význam znám, děkuji.

Nejlepší odpověď
Alesh

Slovo kurzarbeit je německého původu a doslovný překlad znamená krátká (míněno zkrácená) práce. Ve slovanských jazycích (čeština, polština, slovenština) se většinou nepřekládá.

Zdroj: https://cs.wi­kipedia.org/wi­ki/Kurzarbeit

Další odpovědi
annas

Tento výraz se používá za určitých podmínek.

V nedávné době se v souvislosti s koronavirovou krizí v médiích začal objevovat termín kurzarbeit. Jde však o desítky let známé slovo, jehož význam roste vždy v období krize. Jeho podstatou je státní podpora ekonomiky prostřednictvím dohody se zaměstnavateli. Česká vláda v reakci na koronavirovou krizi spustila program Antivirus.

Termín kurzarbeit znamená dohodu mezi zaměstnavateli a vládou o udržení zaměstnanosti, ke které se přistupuje v podmínkách krize. Aby zaměstnavatelé nemuseli v krizovém období propouštět zaměstnance a tím zvyšovat intenzitu ekonomické krize, přistoupí podle kurzarbeitu pouze ke snížení úvazku a vláda následně zaměstnancům doplatí zbytek chybějícího výdělku. Jedná se obvykle o opatření krátkodobějšího charakteru pro překlenutí nejhoršího krizového období. Výhoda na straně zaměstnanců samozřejmě spočívá v tom, že nepřijdou o práci, zaměstnavatelé díky kurzarbeitu nebudou muset po obnovení plné výroby shánět nové zaměstnance bez potřebné kvalifikace a pro stát je takové opatření levnější než podpora v nezaměstnanosti, kterou by jinak musel propuštěným zaměstnancům vyplácet."

https://www.e15­.cz/koronahel­pdesk-e15/co-je-kurzarbeit-ctete-odkud-vyraz-pochazi-a-kdy-byl-nastroj-vyuzit-1368712