paul1

Proč se zastavil, resp. velmi zpomalil proces tvorby hor?

Hory vznikají povětšině na hranicích zemských desek. Vznik hor (i propadlin) bývá doprovázen silným zemětřesením. Na mnoha místech se ale tento proces skoro zastavil.
Čím je to způsobeno? Mění se hranice zemských desek?

Nejlepší odpověď
Dochy

  1. Mám za to, že jak Země stárne, horotvorné procesy se uklidňují
  2. Jak bys během svého života chtěl pozorovat procesy, které trvají řádově miliony let? Co zvládneš pozorovat je eventuální změna na vulkánu, ale jinak… Vrásnění je pomalé, eroze je pozorovatelná tak… no když desítky let budeš chodit se šuplerou tak možná zjistíš nějaký rozdíl…

Další odpovědi
Disraeli

Nevím podle čeho to bereš, zda jsi to někde četl nebo se ti zdá, že hory jsou dnes stejné, jak si pamatuješ z mládí. :D Jde však o proces, který trvá miliony let – takže pro člověka je to „pomalé“ (a za života to nějak nepostřehneš – vlastně ani kdybs žil třeba tisíc let), ale nemyslím, že se nějak zpomalil… Jen před jedním milionem let to bylo o dost jiné a jen za jeden milion let by mělo dojít k dalším změnám (výškovým, vzhledovým, aj).
Jinak hory rostou několik mm za rok (zároveň ale působí i eroze a něco z těch – vrcholů – hor i ubývá).
Hory se nepřestaly formovat. A nepřestanou.