Avatar uživatele
adam159

Proč se začíná diskem C? Proč třeba není disk A nebo B?

Zajímavá 2Pro koho je otázka zajímavá? led, ozzius před 1538 dny Sledovat Nahlásit



Nejlepší odpověď
Avatar uživatele
anonym

protože windows jsou operační systém s jakousi historickou zátěží pocházející už z éry DOSu, a už tehdy se značila písmeny A: a B: disketová mechanika, obvykle 3.5" a 5.25" pokud měl počítač oba typy a toto platí dodnes s tím, že disketové mechaniky z počítačů prostě zmizely.

Linuxové systémy to mají trochu logičtější, tam jsou externi media a disky ve složce /dev/ takže disketovka tam byla jako /dev/fd0, druhá jako /dev/fd1 klidně mohla být třetí čtvrtá /dev/fd3 a tak dále (v dosu a posléze windows se s více než dvěma vlastně ani nepočítalo a tohle abecední značení v tom vytvářelo taková podivná virtuální omezení která v jiných systémech neexistují) 🙂

Upravil/a: anonym

0 Nominace Nahlásit

Další odpovědi
Avatar uživatele
autacek

A a B bylo vyhrazeno pro disketové mechaniky.

0 Nominace Nahlásit


Avatar uživatele
led

Ak by som mala výhradu k ge0rgeovej odpovedi, chýba mi tam, že toto rozlíšenie pochádza ešte z čias, keď počítače nemali pevný disk a pracovali len na diskety (8" a 51/4") v disketových jednotkách A a B
Pri zavedení pevného disku v počítači sa k značeniu pridávajú nasledujúce písmena.
V súčasných počítačoch bez disketových jednotiek vlastne ako najnižšie písmeno ostalo „C“ pre prvý hardisk.

Upravil/a: led

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
aliendrone

Souhlasím s výše napsanými odpovědmi, jde o přežitek minulosti. U odpovědi autacka a led mi chybí důležitý odkaz na fakt, že je to pozůstatek DOSovních OS (např. MS-DOS nebo DR-DOS). Navíc bych u hypotézy Její Excelence led měl výhradu k faktu, je to kvůli různým typům mechanik. DOSovní systémy mohly používat klidně DVĚ 8´´ disketovky či dvě 5a1/4´´ (popřípadě i jiné kombinace disketových mechanik)

Podle mne to spíš mělo co dělat s disketovými operacemi (kopírování disket, porovnávání obsahu) viz příkazy DOSu „diskcopy“, „diskcomp“ apod. , protože v tehdejších dobách občas nebylo možné (s ohledem na mizivou operační pamět) natáhnout celý obsah diskety do RAM a následně po výměně diskety v téže mechanice ho poslat na cílovou disketu. Byl zkrátka NUTNÝ přenos „přímý přenos po částech“ (nevzpomínám si, jak se to tehdy nazývalo).

Upravil/a: aliendrone

0 Nominace Nahlásit


Diskuze k otázce
Avatar uživatele
autacek

Jako nevím, proč do otázky vůbec zaplétáte operační systémy, které mají označení disků různé. 🙂 Navíc já třeba jeden stroj s DOSem a XP doma pořád udržuji při životě, tak že sice má DOS cca 30 let, ale rozhodně se nedá říct, že by to byl systém zcela vymřelý.

před 1537 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
led

aliendrone, v prvopočiatkoch počítačov najkrajším hororom bol, ak ste priebežne nezálohovali, alebo si aspoň nerobili poznámky, hoci krátkodobý výpadok elektrického zdroja, keď celá práca odišla nenávratne do minulosti a bolo treba začínať všetko od začiatku. (najväčšiu radosť som mala, keď stačilo vložiť už len záverečnú bodku a vypadla elektrina… to vtedy prišla chvíľka poézie)

před 1537 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
aliendrone

led>>> Viem a dobre pamätám! I té poezie jsem si užil DOST! ;) :D

Spolehlivost kazeťáku byla diskutabilní a ten LUXUS, když jsem si nechal z tehdejšího západního Rajchu dotáhnout 5a1/4 floppku Atari 1050 s DESETI disketami, ojojoj! (Stála VÍC než Atari 800 s kazeťákem!) Kdeže jsou ty časy… :)

před 1537 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
anonym

podobné zvláštnosti v abecedním značení disků přináší členění do diskových oddílů … když máte jeden disk rozdělen na dva oddíly máte je na windows pak dostupné obvykle jako C: a D: a není z toho na první pohled poznat že je to vlastně jeden jediný disk a ne dva. Na linuxu by snačení dvou oddílů jednoho disku bylo /dev/sda1 a /dev/sda2 další disk by pak byl /dev/sdb1 … je z toho přeci jen znát že unixový vývojáři při tom provním návrhu přemýšleli přeci jen trochu víc než velký Bill 🙂

před 1538 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
Mc Merkurion

… jenže Linux má jeden velkej problém: a to, že na něm nejdou všechny programy, takže proto bude mimo hlavní zájem jak uživatelů, tak virů …

před 1538 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
mzm

no problém, všechny androidy jsou linux…

před 1537 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
Mc Merkurion

mzm: a ty máš v pc android ???

před 1537 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
led

Je aj taká verzia

před 1537 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
cochee

Přece nebudeš začínat nějakou disputaci Windows×Linux, vždyť tu šlo jen o to, proč se (ve Win) nepoužívá A: a B: pro pevný disk 🙂 mimochodem tvou myšlenku lze velmi pěkně obrátit s tím, že ve Windoze je jeden velký problém a to ten, že v nich nejdou všechny programy (myšleno – ty, které jsou určeny pro Linux… 😛 ) mimochodem podruhé, Wine je standardní emulátor Windows v prostředí Linuxu a rozběhne se na něm slušné procento windowsích programů. Vyklopíš mi tady jen tak z hlavy, bez velkého vzpomínání, nějaký emulátor Linuxu v prostředí Win?

před 1538 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
Mc Merkurion

… reaguju jen na názor, že v Linuxu je vše bez problémů, a na Linux zavedl řeč právě ge0rge i v odpovědi, otázka zněla na wokna, ač mně séřou, nic jiného mně nezbejvá, používám SketchUp, a ten na Linuxu nerozjedu …

před 1538 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
anonym

A co takhle to vzít jako informaci jak se se stejným problémem poprali jinde ? … Je nutné dělat z doplnění odpovědi o související zajímavost takovou kovbojku ? Každý na otázky odpovídáte dle svého uvážení a ani jednou mne nenapadlo vám styl vašeho odpovídání kritizovat, co vám to u jiného najednou tak leží v žaludku ? Vzpamatujte se trochu.

před 1536 dny Odpovědět Nahlásit
Nový příspěvek