martin182

Větrák u zdroje (Eurocase ATX 350W) se po zapnutí neroztočí. Mohlo by to být prachem, nebo celým zdrojem?

Dobrý den, mám celkem starý počítač u kterého se přestal točit větrák od zdroje (Eurocase ATX 350W). To se už jednou už stalo, tak jsem počítač asi měsíc prostě nechal a potom šel normálně. Teď se to stalo po druhé a trvá to už asi 3 měsíce a pořád nic. Všechny ostatní běží a po nějaké době to začne docela dost smrdět jako by se pálil plast. Počítač jsem čistil celý od prachu asi každé 3 měsíce, i když zdroj jsem nikdy nefoukal, ale bojím se, že tím to nebude. Mohlo by to být tím prachem, že se ani neroztočí, nebo celým zdrojem?

Nejlepší odpověď
gecco

Může to být i prachem, mohl ventilátor prostě odejít – taky se to stává…
😉

  1. odpoj počítač od elektriky
  2. zkus vrtulkou pootočit (třeba šroubovákem) skrz mřížku, bude-li se hýbat, skrz mřížku vysavačem odsaj co nejvíce prachu, pak znovu zapni, pokud to nepomohlo, pak
  3. opět odpoj počítač a demontuj zdroj (musíš odpojit veškeré napájení a pamatovat si, jak byly konektory zapojeny – nafoť si to)
  4. otevři zdroj a kukni, jaký je tam ventilátor (měl by tam být 120 mm), ten kup (nejlevnější stojí okolo 100,– , ale bývají hlučné; okolo 200 už lepší) a vyměň
  5. zamontuj zdroj zpět, připoj napájení

___
Pokud si na 3. a další netroufáš, pak

  1. dej do servisu počítač nebo zdroj (troufneš-li si jej vymontovat)
  2. kup nový zdroj (okolo 500,–) a vyměň

Osobně se přimlouvám za B – kdyžuž ti to ´smrdí´.
_____________­___________________
BTW – zapínat počítač bez funkčního chlazení zavání průšvihem – nikdy nevíš, co odpálíš…
😉

martin182

Díky za odpověd. Tak jsem si dodal odvahu trochu rozdělat ten zdroj a něco tam bylo zpáleného, i kryt byl černej. Takže varianta B je jasná

gecco

Nemáš zač…
😉
Jo – var. B je nejjednodušší…
Jen – doporučuju koupit poněkud silnější zdroj – i když jde o starší počítač soudím, že těch 350 W je dost ´na hraně´…
😉

still

Takhle starý zdroj už bych radši ani neopravoval. Vyhodit a pořídit nový.