Ptám se

Proč se vidíme v zrcadle?

Jak je možné, že nám zrcadlo ukazuje vlastní obraz?

Nejlepší odpověď
iceT

Zrcadlo je dostatečně hladký povrch odrážející světlo, čímž vzniká obraz předmětů před zrcadlem. Používá se běžně v domácnosti, dopravních prostředcích, zdravotnictví, optických zařízeních, osvětlovacích tělesech či v měřicích přístrojích atd.
Jako zrcadlo může sloužit rovné rozhraní materiálů s různým indexem lomu. První zrcadla, vyráběná člověkem, tvořila obvykle deska z leštěného kovu, často ze stříbra.
Současná zrcadla jsou tvořena často tenkou vrstvou hliníku nanesenou na zadní stranu skleněné tabule. Protože vrstva je nanesena zezadu, je zrcadlo trvanlivější, za cenu o málo nižší kvality obrazu. Tento typ zrcadla odráží asi 95% dopadajícího světla. Zadní strana je často natřena ochrannou vrstvou proti korozi a poškození kovu.
V náročných optických aplikacích se používají dielektrická zrcadla, kde odrazná vrstva není tvořena kovem, ale vrstvou dielektrika.

Zdroj: http://cs.wiki­pedia.org/wiki/Zrca­dlo

Další odpovědi
annas

Proč se vidíme v zrcadle?

V zrcadle se vidíme proto,že se světelné paprsky odrážejí od postříbřeného povrchu.Předměty kolem nás jsou osvětlovány světelným zdrojem.A vidíme je,jakmile nám vniknou do oka světelné paprsky,které předměty odrážejí.Také když se díváme do zrcadla,světlo odrážející se od nás dopadá na zrcadlo,potom se vrací zpět a dostává se nám do očí.Proto vidíme svůj obraz.Světelné paprsky se pohybují přímo.Přesto se však po dopadu na zrcadlo mohou odrazit jiným směrem,vždycky však přímo.Jsou neviditelné,a přece se nám zdá,že přicházejí od zrcadla.A máme dojem,že za zrcadlem vidíme sebe sama.Ale tento obraz není shodnou kopií:je obrácený.Levá strana je totiž napravo a naopak.

http://lucy-f1.blog.cz/1004/proc-se-vidime-v-zrcadle

Jinak zajímá-li vás historie zrcadel – viz odkazy

http://fyzmatik­.pise.cz/885-historie-zrcadel.html
http://www.od­povedi.cz/otaz­ky/kdy-bylo-vynalezeno-prvni-zrcadlo
Doplňuji:
V zrcadle se světlo odráží ve stejném úhlu, v němž dopadá.. Takže jsme schopni vidět sami sebe.

led

Neposunutý vlastný stranovo obrátený obraz zrkadlo ukazuje len divákovi stojacemu kolmo na odraznú plochu zrkadla v zmysle – uhol odrazu=uhlu dopadu. Pri akomkoľvek posunutí od kolmice na odraznú plochu sa náš vlastný obraz čiastočne deformuje z nášho pohľadu.
Doplňuji:
http://www.da­takabinet.sk/sk/Vy­ucbove-materialy-a-data/Clovek-a-priroda/Vyucbove-tabulky/Odraz-a-lom-svetla.html

Drap

Proto, že odráží to co je před ním.