Proč se větrníku říká větrník?

Doplňuji: Myšlen byl zákusek.

Nejlepší odpověď
annas

Ve Wiki je uvedený nepřesný původ, takže z jiných zdrojů.

"Francouzský dezert profiterole je předchůdcem větrníku
Klasický moučník profiterol do Francie přinesl italský kuchař Popelini, který ho také vymyslel.

Byl to jeden z desítky florentských kuchařů, které si s sebou na francouzský královský dvůr přivedla Kateřina Medicejská, když se vdala za Jindřicha II."

Zdroj: http://hobby.id­nes.cz/video-vynikajici-domaci-venecky-a-vetrniky-zvladnete-krok-za-krokem-1g2-/hobby-domov.aspx?c=A090416­_123506_hobby-zahrada_mce

V Česku je známý pod názvem profiterolky, v podstatě se jedná o miniaturní obdobu našeho větrníku. Ten ovšem vznikl o řadu let později.

Ve Francii je tento dezert známý také pod názvem choux à la crème.. Například v Řecku, Turecku a Itálii vypadá úplně jinak Stejně v Itálii. Je podáván v misce, jeho povrch je obvykle vodorovný. Tvoří ho čokoládová poleva a šlehačka.

http://magazin­.travelportal­.cz/francouzsky-dezert-profiterole/

I když původní moučník je italsko-francouzského původu, nejmenoval se ale větrník Větrník je český název, který vznikl podle toho, že moučník svým tvarem připomíná větrník.

Další odpovědi
redy

To nevím ale chutná dobře, a to je hlavní 🙂

Lamalam

To opravdu netuším, ale mám podezření, že v tom bude hrát nějakou roli vítr, který větrníkem točí.

Jugar1

Myslíš ten zákusek?nebo obec,nebo větrník co se točí ve větru?
Stupidní otázka.

anonym

Doplňeno mistře. Čekám na odpověd pane králi.

Jugar1

https://cs.wi­kipedia.org/wi­ki/V%C4%9Btrn%C3%AD­k_(z%C3%A1kusek)

Jugar1

Příspěvek smazán administrátorem.

anonym

:)