CTTON

Proč se velké říše rozpadají tak rychle?

Nejlepší odpověď
ten který je

Příčin může být několik. Agrese sousedů, vpád vyspělejší nebo primitivnejší civilizace, přírodní pohromy nebo zdecimováni v důsledku choroby. Na podobné téma pojednává kniha Kolaps,kterou napsal americký vědec Jared Diamond.

Další odpovědi
Kelt

A budu zde aplikovat i fyziku. Síla (oddanost ) k vlastnímu klesá se čtvercem vzdálenosti od centra.

DoTazatel

Přijde na to… většinou nedostatečné zabezpečení říše jako celku do budoucnu, špatná správa, organizace, nejednotnost (a nepodniknutí dostatečných kroků ke sjednocení).

Předčasná smrt panovníka, který vytvořil (dobyl) velkou říši, ale nestihl ji sjednotit a zabezpečit, nestihl mít dědice.

Chyby vladaře, kterých se dopustil (např rozdělení své říše mezi své syny), dobře spravoval říši, ale dostatečně se nestaral o budoucnost po jeho smrti (řádnou výchovou jeho dědiců a žádný plán, postup po jeho smrti).

U starších říši bylo příčinou nedodržování zákonů, daných pravidel a tradic… Vše se musí udržovat.
Hezky to vystihuje i wikipedie o Sulejmanovych zákonech: „Úpadek Osmanské říše nezpůsobila nekvalita Sulejmanových zákoníků, ale spíše jejich nerespektování a nedostatek tlaku na jejich dodržování.“
Téměř vždy je za tím rozpadem neudržování, nedodržování, narušení řádu, tím i nerespektování, pokles mravů, celkové stability a možný kolaps (říše).

Prostě špatná organizace (její zhoršení) a neudržování.

Ale není to žádné pravidlo… ve skutečnosti, čím větší ten stát (říše) je, tím mocnější je a taky se dá líp řídit, může být stabilnější atd. Nehledě na jazyky, náboženství, kultury, barvy platí… Bylo plno obřích multikulturních říši, které fungovaly a a byly spravovány, co nejlépe – nejlíp na světě.
Čím víc lidí, čím větší území tím lepší (nejlepší) to může být.

Vždycky změna v říši… změna v zákonech, náboženství, v tradicích, struktuře a organizací, smrt (toho dobyvatele, který říši nezjistil nebo nestihl zajistit do budoucna). Takovéto změny přinášely rychlý pád říši.

Pepa25

Třetí Parkinsonův zákon: narůstání přináší složitost a složitost přináší rozklad.