Drap

Proč se vánočnímu vrkoči říká vrkoč?

Babička dělávala na vánoce vždy vrkoč. Převzal jsme tento zvyk a děláme ho taky. Dnes mně nachytala vnučka, když se ptala, proč se to tak jmenuje, že je to divné jméno. Nepřišel jsem na to. Vím, že se tak říká i smotaným a připnutým vlasům, ale z čeho a proč to vzniklo je záhadou. Ví snad někdo?

Nejlepší odpověď
annas

Slovo vrkoč má několik významů.

1. Je možné je najít ve zdroji.
https://cs.wi­kipedia.org/wi­ki/Vrko%C4%8D

2. Etymologie
Vrkoč – kniž. ‘pramen vlasů, cop’. Již ve staročečtině, polsky warkocz. Podle Machka původně koudelová vložka se stužkou, jež se vplétala nevěstě do copu,v první části vidí něm. Werg ‘koudel’ vzhledem k původnímu materiálu.. Nejasné. Snad původně vrko-toč .
Poláci uvádějí původ slova warkocz z předpokládaného praslovanského *vъrkočь, které je údajně turkického původu.

Jinak původně podle chodských vrkočí se nazývalo pletené pečivo, Odtud se rozšířilo i do dalších oblastí. Nebo česnek se svazoval do vrkočí – pletenců.

Rejzek tentokrát čerpá z Machka.

3. Dnes se obnovují tradice a vrkoče se pečou nejen na Chodsku.

“Před samotnými vánočními stromky připomeňme ještě tzv. „vrkoč“, který už tak trochu upadl v zapomnění. I ten naši předci připravovali a zdobili nejčastěji v zimním období – časem kolem sv. Mikuláše počínaje. Šlo o krásně nazdobený věnec z kynutého těsta, do kterého byly v pravidelných mezerách zapíchnuté špejle s navlečeným usušeným ovocem (fíky, jablíčky nebo meruňkami). Na horním konci bývalo ještě posazené ozdobené jablíčko. Takový vrkoč rodiče v minulosti dávali na mělký talíř a děti ho ráno na sv. Mikuláše s velkou radostí nacházely za oknem. “

Jak vypadal vrkoč.
http://unasna­kopecku.blogspot­.cz/2015/12/sta­rocesky-vrkoc.html
http://www.roz­hlas.cz/plzen/fol­klor/_zprava/od-vrkoce-k-vanocnim-chvojkam-a-stromeckum-ve-stare-plzni--1773347

4. “ Vrkoč bažinný (Vertigo moulinsiana) je drobný, velmi vzácný plž velký asi 2 mm. Dříve běžný druh, postupně z naší krajiny téměř vymizel. Je Uveden na Červeném seznamu ohrožených druhů. “

https://cs.wi­kipedia.org/wi­ki/Vrkoč_bažin­ný

Pojmenování tohoto živočicha vzniklo až v 19. století, zatímco účes vrkoč se objevuje již ve staročeštině. Takže bych řekla, že byl plž pojmenovaný podle podobnosti k pletenému vrkoči . Vypadá jako pletenec
https://www.bi­olib.cz/cz/ta­xon/id2695/

Z toho plyne, že nejstarší byl pletenec ve vlasech, na základě podobnosti vznikl pletenec z těsta či z něčeho jiného (česneku) a nakonec i plž.

Další odpovědi
zjentek

Těžko říct, vedou k tomu různý vrtochy.