zjentek

Proč se (v kontextu s chamtivostí) říká nebuď chrt?

Bo chrt je pes, ne?

Nejlepší odpověď
annas

Zajímavý dotaz. Je třeba si uvědomit, že
slovo chrt je homonymum = slovo stejně znějící, ale jiného původu. či významu.

marci1 bohužel neuvedla původ slova, jen význam. .

  1. chrt = druh psa, přeneseně vzhledem pro člověka = vyzáblý vychrtlý člověk . Nejde tedy o lakomce.
  2. chrt = lakomec – odvozený výraz od chrtit = chamtit = schrtit = zabrat vše pro sebe chrústit = plahočit se. valašsky = škrtit lakotit.

české schrstati, tvar chrstat – nesrstný – nesrsta. Zřejmě od sgr6tati asg6rstati – zvukomalebná obměna kořen chrastiti,, kde místo g je expresívní ch. 6 = jer

Václav Machek Etymologický slovník

Původní význam
Chrt, a, m. Ch. katův = nadávka těm, kteří zemské škůdce honili.

Zchrtnouti, ul, utí = hubeným se státi jako chrt, mager werden wie ein Windspiel.

Slovo chrt souvisí s litevským kurti, „rychle běžeti“, a znamená tedy „rychlý běhoun“ [barzoj, ruský chrt, je české brzý, které znamenalo v starší době také „rychlý“: „Z těch okolních tvrzí posel brzý (poslali rychlého posla)“, vypráví staročeská Alexandreida o pohraničních pevnůstkách perských

Sloveso škrtit s významem ‚přespříliš šetřit, skrblit (něčím)‘ nemá staré doklady. V Jungmannově Slovníku česko-německém není ještě doloženo. Nejstarší doklad známe z jazyka Ant. Marka; je to však zvratné sloveso škrtit se ‚skrblit‘ (Ani, chvála Bohu, o hrstku peněz se neškrtím), považované za nářeční. Již to samo o sobě naznačuje, že význam ‚přespříliš šetřit, skrblit‘ lze vyvodit také ze spojení slovesa škrtit s předmětem osobním: škrtit někoho ‚krajně tísnit, příliš hmotně omezovat‘ (kdyby ho doma nebyla škrtila bída, Baar, PS), odtud škrtit se ‚hmotně se příliš omezovat, přespříliš šetřit‘ (manželé Drtinovi škrtili se, jak se říká. Byla to nóbl bída, pod vznešeným štítem úřednickým, Herrmann, PS). Sloveso škrtit bylo vůbec oblíbenou hanlivou nadsázkou k vystižení té situace, že někdo chce na někom ušetřit, ať už na sobě, nebo na druhém; proto ho užívali také prodávající ve svých výtkách proti kupujícím, kteří moc smlouvali: Borejť by byly (boty na prodej), když člověka chcete takhle škertit (‚srážet cenu‘, Rais, PS)
http://nase-rec.ujc.cas.cz/ar­chiv.php?art=3394

Další odpovědi
elkon

Protože chrt svou vizáží působí hubený a chamtivý člověk často nedopřeje ani sám sobě.

marci1

Říká se nebuď (lakomý) jako chrt, je-li někdo „velmi lakomý“.
Přeneseně můžeme o někom říct, že se štve pro peníze, je to chrt, a tudíž je to „lakomý člověk“ (“ (SSJČ 1, 706).
😄

Samtibalfars

Protože lakomý člověk se chrtí. Tak proto chrt. Se psem ani s hubeným člověkem to nesouvisí.

zjentek

Elkon takže otylí si dopřávají, že jo, já to tušil!