Beno

Proč se v Česku zavrhují větrné elektrárny?

Výroba elektřiny ve větrných elektrárnách v ČR je asi 0,8%.

Nejlepší odpověď
aliendrone

JO! A přílivovou elektrárnu jsem u nás neviděl ani JEDINOU! Za to můžou energozpátečníci, kteří by chtěli mít dostatek dostupné energie a především laciné. Taková zpozdilost!
Jsou to placené hlásné trouby ruských separatistů, agenti GRU a Číny, protože to je jediné možné vysvětlení, proč si chtějí upírat požitek z placení faktur, rozkoš koupání ve vaně s ledovou vodou (je to TAK ZDRAVÉ – otužování!) a nezdravě vytápět až na tak vysokou teplotu, že jim v zimě nejde doma ani pára od huby! ;) :D

Další odpovědi
dubraro

Nezavrhují se, jen není kde je stavět. U nás nefoukají pravidelné větry, jako v zemích, které mají mořské pobřeží. Pokud někde fouká dost na větrnou elektrárnu, pak jsou to vrcholy hor v přírodních rezervacích, kde se ale takové věci stavět nesmí.

Disraeli

  1. prostor
  2. podmínky
  3. odmítavost Čechů a prostě lidí „mít to někde u sebe“, aby jim to tam nepřekáželo, ale na druhou stranu je to docela pravdivé, protože tyto elektrátny potřebují hodně prostoru a jsou hlučné… údajně jsou ty novější technologie v tomto ohledu o něco tišší, ale zřejmě budou pořád hlučné a právě z obavu hluku a „poničení“ krajiny pramení ta odmítavost (protože logicky by se stavěly v blízkosti vesnic, kde by se zastavovala příroda)… a muselo by se jich postavit hodně. A k tomu hluku, z odkazů níže vyplývá, že ten hluk není jen vymyšlený problém, ale dokonce existuje víc druhů hluku a problému s tímto spojených..

(4. skepticismus k ekologickým eletrárnám a vůbec k ekologii)

Druhé a první jsou možná tak trochu výmluvy, ale určitá pravda tam je. Česko není nijak zvlášť velké a toto potřebuje hodně prostoru (na hodně elektřiny) nebo alespoň velké sloupcové krávy, desítky metrů vysoké, s velkými trubínami… zabere to jistou plochu/prostor (a naruší to i vzhled přírody/polí,.. tam kde to bude stát)… asi jako když solární elektrárny zaberou celé pole a několik m² až km² aby vyprodukovaly nějakou tu elektřinu… samozřejmě ne v takové míře a taky záleží, jak velké se to udělá, jenže malá větrná elektrárná je celkem k ničemu (obzlvášť mini věterné elektrárny jsou jen pro soboní/domácí potřeby).
A novější elektrárny tohoto typu jsou sice úspůsobeny i našim podmínkám, ale stále platí, že „to není ono.“ Výkon je závislý na síle, ale i směru větru, který může být proměnlivý a v mírném pásu prostě mírný. „V době, kdy fouká silný vítr, je potřeba zabránit přetížení elektrické rozvodové sítě a když je vítr slabý, je naopak nutné dodávat do sítě energii z jiného zdroje. Vzhledem k vyšší pořizovací ceně větrných elektráren je problematická i jejich relativně krátká životnost, která se většinou pohybuje kolem 20 let.”
Sice jsou ekologiké, ale narušení krajiny není jen estetická věc, ale narušují život některých zvířat a nejvíc ptáků a dalších létajících živočichů (v docela velké míře). Jsou taky nákladné, v tom smyslu, že jejich životnsot není dlouhá.. cena výstavby není nijak levná, vydrží pár málo let a pak končí… a jejich zrušení je ještě nákladnější, než pořízení.
Nikomu se do toho nechce pořádně investovat (ani ekologicky zamřeným, se raději soustředí na fotovoltaiku a podobně).

Není to sice zcela stejná otázka jako, proč nemáme vodní elektrárny jako některé jiné státy, které si na tom zakládají. Když logicky k tomu nemáme podmínky a vodu., ale nemá to k tomu daleko, taky je to částečně kvůli podmínkám.
Jejich výhodou je samozřejmě ekologičnost a nevyčerpatelný zdroj (avšak nestálý, proměnlivý,..), nevýhodou je prostě neefektivita na našem území (ve srovnání s přijatelnějšími elektrárnami).

Zdroje a odkazy pro víc infa:
http://www.od­bornecasopisy­.cz/elektro/ca­sopis/tema/vy­setrovani-hluku-z-vetrnych-elektraren--10869
https://www.e­koporadny.cz/faq/u-nasi-obce-by-se-mely-stavet-vetrne-elektrarny-obavame-se-hluku-jak-to-je.htm
https://www.e­lektrina.cz/jak-funguji-vetrne-elektrarny
https://cs.wi­kipedia.org/wi­ki/Podneb%C3%AD_%C­4%8Ceska
https://www.e­pet.cz/jak-funguje-vetrna-elektrarna-a-jake-jsou-jeji-prednosti-i-nevyhody/#vyhody-a-nevyhody-vetrnych-elektraren

Osobně bych řekl, že nejvíc se k zhodonocení těchto elektráren u nás hodí toto (z posledního odkazu):
„Kvůli jejich nestabilnímu výkonu, závislému na povětrnostních podmínkách, nemohou větrné elektrárny zcela nahradit jiné typy zdrojů, které dodávají energii do distribuční sítě. Při vybudování na vhodném místě je však větrná elektrárna vynikajícím doplňkovým zdrojem energie, který neznečišťuje životní prostředí a není závislý na omezených zásobách fosilního či jiného paliva.”
Jako kombinovaná, doplňující a zálohová energie, spolu s jinými, je to dobrá věc (obzvlášť když se kombinuje víc těch ekologických a třeba i spolu s těmi „neekologickými“… dokonale se to vyváží). Ale pořád jsou po většině stránek nejlepší jaderné a to nelze popřít… DNES můžou na ty ekologické fungovat primárně jen ty státy, které na to mají ideální podmínky, ostatní musí alespoň kombinovaně, když chtějí více zapojit ty ekologické. Za mě je vhodné kombinovat veřejné zdroje energie („normální“ i ekologické) s osobními (domácími-ekologickými), prsotě víc zdrojů a celkové rozložení a čím víc domácností má njěaký ten náhradní/doplňu­ijící zdroj (třeba solární), tak nepotřebuje tolik z veřejných elektráren se špatnou pověstí.

Pepa25

NIMBY

Drap

Máme málo větru

elkon

Málo místa (jsme malá země a těžko se hledají místa, kde to nebude vadit a hyzdit krajinu a obtěžovat hlukem). Také to souvisí s nestálým působením větru.

_Bůh_

Lobby energobaronů. Green Deal ale změní poměry.

quentos

… a na Moravě snad ne? (reakce na původní znění otázky – „v Čechách“)

Disraeli

Na tenhle odkaz jsem zapomněl: https://csve.cz/faq/jsou-v-cr-pro-provoz-vetrnych-elektraren-vhodne-podminky-/7

Disraeli

Odkazy jsem dával schválně různorodé, je třeba si všimnout od koho jsou ty zdroje a na kterých stráncích jsou ty články (samozřejmě, že eko- a ty, kteří se zaměřují vyloženě na větrné elektrárny, je budou chválit/vyzdvihovat a mírně zlehčovat ty problémy a neefektivnost těchto elektráren).

Beno

Větrné elktrarny.
https://www.de­nik.cz/cesko-a-eu/cesko-vetrne-elektrarny-20211021.html?ut­m_source=google&ut­m_medium=cpc&ut­m_campaign=web-dsa&utm_conten­t=search&gclid=Cjw­KCAiA55mPBhBO­EiwANmzoQj7jpXWCMI9WY­vUacS4aVfaxz3jMwt_DLD6s­VEKyW97iOiTT4jA33RoC­XREQAvD_BwE