EKSOT123

Proč se tak jmenuje houba „pýchavka“?

Prášnica; Purchawka; Дождевик; Stäubling (der Staub = prach), Bovist; Puffball (nafouknutý míč)…
Zdá se mi, že podobný název nikde nemají, snad jen v polštině (ale pyšný je zarozumiały)

Nejlepší odpověď
marci1

Název této houby je původně odvozen od dnes už nepoužívaného slovesa pýchati s významem foukat. Tento název získala pravděpodobně kvůli tomu, že pokud na zralou houbu zatlačíte, vyletí z ní žlutohnědý oblak s výtrusy. 🙂

https://cs.wi­kipedia.org/wi­ki/P%C3%BDchav­ka_obecn%C3%A1

Další odpovědi
Edison

UTFW: Také „Pýchavka obrovská (Langermannia gigantea (Batsch: Pers.) Rostkovius, 1839, syn.: Calvatia gigantea (Batsch ex Pers.) Lloyd), též vatovec obrovský, je jedlá houba z čeledi pýchavkovitých, která se koncem léta a na podzim běžně vyskytuje po celém světě na polích, loukách a lesích.“

Zdroj: https://cs.wi­kipedia.org/wi­ki/P%C3%BDchav­ka_obrovsk%C3%A1

mosoj

U nás býčí koule. Zde se sloveso píchati přímo nabízí.

EKSOT123

Mosoj, dobrý, akorát nevím, který cvok by píchal býka do koulí… :D
Pýchat není ve vyjmenovaných slovech. Proto mě to zmátlo a myslel jsem, že to souvísí s pýchou. Nakonec možná souvisí, protože, s tím „foukáním“, jak píše wikipedie a Marci to není asi úplně přesně. Sice pýchavka „vyfoukne“ oblak spór, ale jaká je spojitost mezi slovy „pýcha, pyšný“ a „foukat“? Etymologové Holub-Kopečný nabízí ještě jednu variantu:
pýchat = nadýmat, viz v odkazu níže. Pýchavka se nadýmá jako pyšný člověk.

https://is.mu­ni.cz/th/zc5tz­/Diplomova_pra­ce_Alena_Pesa­vova.txt

4.20.3. Stav názvu pýchavka ve staré češtině a v češtině 19. století
V ESSČ najdeme subst. pýchavka ve významu houby vyfukující při zmáčknutí
plodnice prášek. Heslo je doloženo za lat. isbus, vesica lupina. Úzce souvisí i s heslem
pýchavicě, které se podle ESSČ rovněž vztahuje k pýchavce ve významu houby. (ESSČ)
Ve Slovníku česko-německém najdeme pýchawku ve významu rostliny
„peychawkovité (lycoperdeae), čeledi pestřecowité.“
Jungmann ji charakterizuje jako kouli podobnou houbě, která je nejprve bílá, později
šedá; její vnitřek je zpočátku bílý a tuhý, později se zbarví dohněda, při stisknutí klobouku
vyfoukne načervenalý prášek. Najdeme u něj různá lidová pojmenování, např. puchawka,
SMOTLACHA, Miroslav a MALÝ, Jiří. Atlas tržních a jedovatých hub. 2. vyd. Praha: Státní zemědělské
nakladatelství, 1986. s. 188.
Respiratory Illness Associated with Inhalation of Mushroom Spores – Wisconsin[online]. MMVR, 1994,
s. 525–526 [cit. 2016–02–19]. Dostupné z: http://www.cdc­.gov/mmwr/pre­view/mmwrhtml/­00032029.htm
prašnjk, prašnice. Tato pojmenování se později objevují i ve slovníku Fr. Št. Kotta.
(Jungmann, III: 770)
Kottův slovník dokládá i latinský název lycoperdon, německý název der
Staubschwamm „houbový prášek“ a některé vybrané druhy: p. obecná, kyprá, vykynutá
aj. (Kott, II: 1264)
4.20.4. Stav názvu pýchavka v nové češtině
Příruční slovník jazyka českého uvádí i alternativy *pýchavice a pýchavka
a adjektivum pýchavkovitý. Jedná se o jedlou břichatkovitou houbu s hruškovitou plodnicí
obsahující žlutohnědý prach s výtrusy, rod Lycoperdon. (PSJČ, IV: 575; stejně tak SSJČ,
II: 1185 a SSČ: 345)
4.20.5. Původ slova pýchavka
Machek vykládá slovo pýchavka od slova pýchati s původním významem „foukati“,
protože když zmáčkneme zralé plodnice, vyfoukne se výtrusný prach (Machek: 502;
Holub-Lyer: 406).
Holub-Kopečný spojují pýchavku z *pych (zdloužením z *pъch) → pých-ati (stč.
„nadýmati se“). (Holub-Kopečný: 304)
K Machkovi odkazuje také Rejzkův slovník, který vychází od slova pýchati. Toto
slovo mělo původně význam dout, foukat. (Rejzek, 2015: 574)
„Psl. pychati „dýchati, foukati, supěti“ je dobře zastoupeno u jiných Slovanů: r. pyšú
pycháť atd.; ale přenesení na hrdost je jen u západních: slc. pýcha, pol., hl., dl. pycha.
Původem náleží pychati k ř. φϋσάω „foukám, dýmám;“ obé je s-ové intensivum od
zvukomalebné interjekce ide. phū, napodobující vyfouknutí vzduchu.“ (Machek: 502)
4.20.6. Jiná pojmenování a lidové názvy
Pýchavka obecná je známá i pod lidovými jmény, která lze rozdělit podle:
 tvaru: bejčí pytlík/pytel (Kladensko), psí kule (Poděbradsko), čertovy
kuličky (Vsacko)
 výtrusného prachu: prašník, prašnice (Jungmann, III: 770; Kott, II:
1264), prášivka, pýřavka (Vsacko), kominík (Poděbradsko)
Méně jednoznačné jsou: cikánský tabák, hlavice na Vsetínsku, fajfka, kozí sýr,
muzikantský tabák na Vsacku aj. (Šebek: 26)
Mimo jiné uvádí Machek i znojemské péchavka a jeho alternativu péchavica.

(Machek: 502)

Ještě k podobnému polskému purchawka. Dnešní polština takové slovo nezná. Píší, že to souvisí s „vířením“ spór: więc od pierzchania (p. pierzchnąć). Zdá se, že to polští etymologové odflákli. Jak je vidět v textu výše, podobné slovo (puchawka) bylo dřív i u nás.

mosoj

U nás býčí koule. Zde se sloveso píchati přímo nabízí.

cochee

píchat ≠ pýchat…

EKSOT123

Edison- jasně, ale kdyby to všichni dělali, nebylo by skoro možné tu dávat takové pěkné otázky. Kromě toho vždycky čekám, že to někdo vezme legračně a vymyslí vlastní teorii, nebo dá do placu nějaké zážitky.
Na pýchavku si asi rádo duplo každé dítě, ale možná by s ní šla vymyslet i nějaká větší lumpárna. Ten vatovec prý v Liberci našli přes 2 metry (přes 20kg), já jenom jako kopačák, ale i tak jsme ho nedokázali najednou sníst.

Edison

To by pak ale chtělo i otázku položit vtipně… 😉

EKSOT123

Máš recht, u pýchavky by to jistě šlo, škoda.