zjentek

Proč se štangli salámu říká šiška?

Tak třeba šiška lovečáku.

Nejlepší odpověď
annas

Doplním původ slova štangle – z němčiny ze Stange, příp. rovnou ze zdrobněliny Stängel, přibližně téhož významu.

(v obecném jazyce) 1. tyč
2. šiška salámu

šiška – původní význam – šiška na stromě jjehličňanů – předmět oválného tvaru.
Šiška přeneseně – to, co se podobá šišce.

Možná se dříve dělaly jiné tvary salámu, mně se nezdá, že by se šišce podobaly.

Ale vžilo se – výraz šiška pro salám nepoužívám – u nás na Hané šiška = knedlík. Pro salám používám slovo štangle.

Podle SNČ

Další odpovědi
Kepler

Asi proto, že má podobný tvar jako smrková šiška. Teda zrovna u lovečáku to moc nesedí, tady je to přejetá šiška.

zjentek

Ad Kapitán- štangle je tyčka, ale šišku jako tyčku salámu jsem venku ještě neviděl.