MobilManiak

Proč se slunéčku sedmitečnému říká beruška?

Nejlepší odpověď
annas

Mohl jste mít odpověď hned. Viz archiv

http://www.od­povedi.cz/otaz­ky/proc-se-slunecku-sedmitecnem-rika-beruska-a-vsi-breberuska

"beruška, berunka. V češtině starší výraz – bedruňka, Původ nejasný, snad lze uvažovat o výchozím ie. *bhedh- ‘bodat’ (podle charakteristických teček, bodů na krovkách), pokusy spojit s slovem :bedra či:bedrník nejsou sémanticky přesvědčivé.

V češtině .se přes název berunka přiklonilo nakonec k pojmenování beruška, vlastně ‘ovečka’ (od :beran), což byl původně název pro jiné druhy hmyzu a drobných korýšů, především svinku."

J. Rejzek: Etymologický slovník

MobilManiak

To mi tam nevyskočilo, ale děkuji a omlouvám se.