zjentek

Proč se Rusko nevydalo prozápadní cestou hned po pádu komunismu, jako všechny ostatní slušné země?

Tak jsme mohli od Aljašky po Aljašku mít jenom západ a nemuseli jsme řešit věčné spory s východem. Východu by sice trochu bylo, ale jen spíše na jihu, od Číny dolů. Hare Krišna 🙏

Nejlepší odpověď
Disraeli

Vydalo, stejně jako Ukrajina a různé balkánské a východní státy Evropy (nebo i bývalé komun./soc. státy v Africe a Asii), ale ty výsledky prostě vydíš. 1. Nevyšlo jim to 2. Vyšlo jim to částečně 3. Vyšlo jim to, ale stejně to selhalo… a fanatičtí zastánci dogmatické demokracie si prostě nepřiznají, že navzdory přijetí demokracie (a kapitalismu), se tam neudržela anebo udržela, ale poměry se tam stejně nezlepšily (tj. jsou to dem. státy, ale v hrozných podmínkách). Prostě tento systém a forma vlády tam selhala. Čistě ze společenského (politologického a sociologického) pohledu. Otázka ekonomického systému je samozřejmě taky namístě… ale není kapitalismus jako kapitalismus (záleží ne celých subsystémech, ekonomické orientaci, přístupu, hospodaření státu) a to hlavní, že se to celé odvíjí hlavně od té politické situace a vedení/systému, které taky zajišťují směr, podmínky atd.. Takže pokud tam není stabilia, je tam korupce, vysoká neefektivita, špatná organizace apod., tak se prostě ty země neocitnou z ničeho nic z „pekla“ v „ráji“. Dalo by se říct, že zpravidla přechod ze socialismu (a spol) ke kapitalismu, byl v drtivé většině zemí změnou k lepšímu (protože socialismus prostě nefunguje; respektive funguje blbě), ale ne nezbytně a taky to neznamená obrat o 180 stupňů. Nemusí nastat žádné výrazné polepšení.
A přijetí demokracie samo o sobě taky nevyřeší všechny problémy (nebo vůbec některý), které ten stát měl a má. Můžou tam privatizovat, zařídit obstojně volný trh, stranický systém, svobodné volby,… ale to neobrátí všechno k lepšímu. To ať si (liberální demokraté nebo jen demokraté) nechájí do pohádek.

Ukrajina a Rusko byly de irue i de facto demokratické (a dá se říct, že jsou), ale i tak jsi mohl vidět tu oligarchii, protěžování, korupci, mafii, bídu… I ještě před válkou ses mohl hádat zda byly nedemokratické nebo něco mezi nebo dokonce demokratické – ale špatně funkční; je to řekněme „kontroverzní“ – jako celá definice a chápání demokracie (pokud demokracie někde nefunguje, většinou tomu dají jiný název jako anokracie, diktatura, autoritářský režim, apod. – i když to třeba ani není pravou diktaturou. Jen se zastáncům demokracie nelíbí, že navzdory demokracii, která tam je, je situace v tom státě bídná a že demokracie může selhat nebo prostě špatně fungovat a nezajišťovat žádný lepší život a podmínky). A Ukrajina je teď samozřejmě idealizovaná, protože je v roli obránce/oběti, avšak poměry na Ukrajině (ještě před válkou) byly horší než třeba v Rusku. Teď jsou Ukrajinci hrdinové, hrdý, statečný a spravedlivý národ, morálně vedený, s dokonalými podmínkami a Rusové jsou zase „největší zlo“ (mluvím jak o politice/vedení, tak o celém národě – tak se to z velké části bere).
Každopádně tak či tak – nechámeli debatu o tom, co je nebo není tzv. demokratické/de­mokracie – platí stále, že demokracie ani její přijetí ti nezajistí nijak lepší podmínky a neudělá ze státu nějak lepší místo. Totéž kapitalismus – přestože jeho přijetí je spíše posun k lepšímu, NEMUSÍ to nijak výrazně zlepšit situaci. Záleží, jak funkční kapitalismus tam je a jaká je tam politická situace (i třeba s demokracií – to neznamená, že bude fungovat líp).

Další odpovědi
EKSOT123

Ano, na přelomu tisíciletí to vypadalo, že Rusko bude např. v NATO a vše půjde krásně. Proč se tento proces otočil opačným směrem je pravděpodobně důsledek snah některých, hlavně amerických kruhů, kterým se spolčování Evropy s Ruskem nehodilo do krámu. Něco ve článku zde (nevím, nakolik tomu věřit, ale všichni víme, co naše sdělovací prostředky předváděly nyní před volbami proti Babišovi, a to samé trvá už dlouhou dobu proti Rusku. Důkladným studiem tisku minulých 20 let by se tato manipulativní snaha dala jistě prokázat. Už i jen pomocí prosté srovnávací metody: co by psal nestranný poctivý a spravedlivý tisk a co psal tisk náš.)
https://www.fa­cebook.com/pro­file/100057235­455788/search/?q=Pro%20­ty%20s%20krát­kou%20pamětí
Nevím přesně jak přesně probíhala perestrojka v Rusku, o korupci nemůže být pochyb. Ale třeba u nás byli hlavními politickými a ekonomickými aktéry převlékači kabátů. Ti, kdo měli přehled, peníze a zkušenosti z řídících funkcí za komunismu. Tedy spolu se zahraničními a nadnárodními společnostmi. Tak se vytuneloval státní majetek… V Rusku to bylo jistě taky drastické, vinu dávají dobrákovi Gorbačovovovi, že neměl dost pevnou ruku. Putin to trochu usměrnil, ale už bylo pozdě.
Jak píše Disraeli, v Rusko jistě nastoupilo na cestu demokracie, ale nebylo vše dokonalé. Rusové sledují západní kulturu a jsou orientováni na demokracii a západ. Tedy dokud jsme je nedonutili hledat spojence v Asii a jinde.

aliendrone

Vydalo se „západní cestou“ (za Jelcina), jenže situace se tam v důsledku toho stala neúsnosnou. Stát bankrotoval, lidé nedostávali mzdy, nebylo jídlo (s ohledem na brutální inflaci), korupce srovnatelná téměř s dnešní Ukrajinou, rozprodávání národního bohatství za babku (jako svého času u nás). Prostě Rusko směřovalo z pozice supervelmoci na pozici největší kolonie všech dob a to se mnoha tamním vlivným osobám nelíbilo (i oni mají „své zájmy“, případná bezmocná „ruská kolonie“, kde nebudou znamenat NIC byla proti jejich zájmům) a vedlo to k nastolení Putinova režimu.

Putin a jeho zásahy (jak politické, tak hospodářské) zemi stabilizovaly, kdysi všemocní oligarchové byli odkázáni do patřičných míst (byla o5 nastolena nadřazenost státu) a především bylo omezeno hospodářské drancování Ruska. To poslední ovšem byl HLAVNÍ PROBLÉM, proč je z Ruska dnes o5 „nepřítel“ a celá situace kulminuje v právě probíhajícím konfliktu.

Celý humbuk je už únavný, jasné americké cíle (oslabit hospodářky jak Evropu, tak Rusko a sami si při tom „přijít na své“) jsou nad Slunce jasné a zcela nepřehlédnutelné. S vyjímkou typů „Pepa25“ pochopitelně, ti nás budou Ruskem strašit [navzdory očividné ruské vojenské nemohoucnosti] a breptat cosi o pravdě a lásce či svobodě a demokracii, zkrátka lézt do zadku systému (ať už k tomu mají jakékoliv důvody). 😉

BTW – jedním z VELMI vážných důvodů je i maskování KRACHUJÍCÍ dem(ent)okracie, tedy snaha, aby se v Rusku nestalo to, co v Číně (na tu už je ale sv. Emerika KRÁTKÁ). A tak zatímco se v USA lidé masově „svobodně a demokraticky“ rozhodli přestěhovat z bytů a domů do „stanových městeček“ na chodnících, tak v Číně justice řeší čím dál tím větší nárůst žalob ženských, které se soudí o to, že NECHTĚJÍ jít do důchodu UŽ V 50ti letech (jj, NENÍ to překlep, skutečně je to v PADESÁTI a ony secítí schopné makat do 55!). Kdyby se TOTÉŽ stalo i v Rusku, tak s ohledem na naši vlastní situaci by „Pepové“ měli SAKRA těžkou pozici, jak to uspokojivě obelhat. 😄 😁

Pepa25

Právěže vydalo! Provedlo privatizaci, vstoupilo do MMF a Světové banky. V roce 1997 dokonce uzavřelo dohodu s NATO: https://cs.wi­kipedia.org/wi­ki/Zakl%C3%A1daj%­C3%ADc%C3%AD_ak­t_Rusko%E2%80%93N­ATO
Bohužel udělali stejnou chybu jako Klaus, která neuznával špinavé peníze a umožnili obrovkou korupci (v Rusku je všechno velké, takže i rozkrádačka 90. let byla VELKÁ). U nás to naštěstí napravilo přijetí evropských zákonů a vstup do EU, v Rusko byl rekcí příklon zpět ke komunismu a Putinismus …

da ny

Slušné země …? Které a od kdy, jsou zde ty „slušné“? Zdání klame...... i ony „vnucovaly a vnucují“ svůj pohled na demokracii všude…
😉
Kreml to má jinak (tvrdí historici a pamětníci Chruščova).

Snaha by byla, „nedůvěra“ Západu (USA), byla silnější….
Rozpad SSSR, bída, korupce, Putin, kroky, „zájmy“ Kremlu jsou historicky odlišné….
https://www.de­nik.cz/ze_sve­ta/michail-gorbacov-20220831.html
https://m.face­book.com/TheO­liverStone/pho­tos/a.40869839582­1132/773602345997400/?ty­pe=3&locale2=zh_CN

https://www.csfd­.cz/film/329483-oliver-stone-nezname-dejiny-spojenych-statu/prehled/

„Srpnový puč, jako pokus o odstranění Gorbačova a zabránění mu v podpisu nové federální smlouvy.
Avšak po svém návratu zjistil, že ani unie ani ruské vládní síly nejsou vůči němu loajální a jsou nakloněny spíše Borisi Jelcinovi.
Gorbačov zůstal relativně dobře zapsán na Západě. Byl vnímán jako ten, za jehož panování skončila studená válka. V Rusku zůstal jeho kredit velice nízký, protože přivodil rozpad ruského impéria a je obviňován z následné bídy.“
https://cs.wi­kipedia.org/wi­ki/Michail_Gor­ba%C4%8Dov

zjentek

Aliene, to, o čem ty píšeš jako o „BTW“, je tedy docela zajímavá, těžko pomíjitelná skutečnost, BTW, si myslím.

aliendrone

zjentek>>> Myslel jsem, že je to „stará vesta“, protože jde o jeden z markantních ukazatelů, JAK MOC je dem(ent)okracie V PRDELI. Chápu, že na TOTO TÉMA ve veřejnoprávní „vyvážené“ infožumpě ČT NENARAZÍŠ, takže ti dohledám třeba https://www.id­nes.cz/ekonomi­ka/zahranicni/ci­na-zamestnanci-zeny-duchod-vek-zaloby-zamestnavatel­.A210629_104524_e­ko-zahranicni_jla (aby Pepa25 zase neprskal něco o konspiraci 😉 )

Pepa25

aliendrone: ještěže existuju, kdo by jinak mohl za to, že se tu pořád ztrapňuješ, třeba teď odkazem na článek o Číně jako údajný důkaz cenzury infromací o Rusku …

aliendrone

Pepa25>>> WOW! Narozky? Přírůstek v rodině? Nebo „jen tak pro radost“? 😉

Každopádně to muselo být HUSTÝ, když ještě teď někde v mých příspěvcích v tomto dotazu vidíš „údajný důkaz cenzury infromací o Rusku“.
Pokud by mělo jít o nějaký „důkaz o cenzuře“, tak by to spíše směřovalo na ČÍNU, nemyslíš? Má reakce byla na zjentkovo „BTW“, k TOMU se vztahovala poznámka, že na informace o důchodovém věku v Číně je ve veřejnoprávní infožumpě ČT TABU, proč asi nemusím dodávat, že (s ohledem na ta čísla)? 😁

Tudíž pokud jde o ztrapňování se, nech na hlavě. Ale jinak ANO, díky Bohu, že existuješ! Jakožto exemplární příklad jsi téměř NENAHRADITELNÝ a nebýt tebe, tak NA KOM bych názorně demonstroval systémové svinstvo (a jak se mlží/maskuje). Takže za to DÍKY! 😉 😄

Ametyst

Da ny: Nedávno jsem poslouchala nějakou besedu, kde se připomnělo, že Vladimír Putin nebyl Gorbačovovi na pohřbu.

Disraeli

A jinak co se týká toho, že by nebyly spory, kdyby třeba Rusko bylo jakože plně demokratické a kapitalistické (kapitalistické je – akorát je to silně regulovaný a dusený kapitalismus – jako plno jincýh států s blbou ekonomickou situací), tak by ty spory samozřejmě stejně byly. Nó, kdyby Rusko přijalo totéž, co USA do posledního puntíku, tak by vlastně přijali politiku USA, zároveň by uznali jejich převahu a nadvládu/hegemonii (jako plno jiných států, které takto uznávají hegemonii USA a jejich politiky – včetně myšlenek, dogmat,..). Takže by de facto vyhráli na plné čáře, ale to nebylo a není pravděpodobné a ten boj o moc by stejně byl (ne s Ruskem, ale Čína a jiné státy). Ledaže by Rusko i navzdory tomu zůstalo samostatné a mocné… už by to nebyl boj mezi ideologiemi, ale „čistě“ boj o moc (se stáry, které mají totožnou ideologii, systémy, i podobné poměry).
Jinak to je a vždy byl boj o moc. I ideologie (systémy, formy vlády). jsou v tomto druhořadé. Boj mezi ideologiemi, byl taky hlavně jen boj o moc a vliv/území. Šlo o to, kam se státy klonily (pod koho) a pád SSSR znamenal určité vítězství USA (tj. že téměř celá Evropa zároveň přešla na jejich stranu)… Co si budem, kapitalismus je samozřejmě lepší, ale ten demokratismus už zas tolik ne, obzvlášť dogmatický a vedený USA a jejich politikou i názory.

Ametyst

" Mysleli jsme to dobře, ale dopadlo to jako obvykle." 🙂 Viktor Černomyrdin.

zjentek

Ametystík o5 výstižná. Tohle mluví za mnoho odstavců 😉😉😉

😘