Avatar uživatele
dust8

Proč se říká, že správná hospodyňka by pro pírko přes plot skočila, když by jí k ničemu nebylo?

Jako kdyby tam viděla třeba tisícovku, tak neřeknu, ale pírko? Možná přináší pírka štěstí?

Uzamčená otázka

ohodnoťte nejlepší odpověď symbolem palce

Zajímavá 1Pro koho je otázka zajímavá? annas před 1733 dny Sledovat Nahlásit



Nejlepší odpověď
Avatar uživatele
cochee

Ještě se máš co učit 🙂 Nebo možná ani ne učit, stačí trošku číst knihy.

Peří v ještě docela nedávné minulosti tvořívalo náplň polštářů a peřin. I já mám to štěstí, že můžu spát v peří. Když jsem bydlel s manželkou, měli jsme peřiny a polštáře plněné moderními materiály – nesnášel jsem to. Peří se před nacpáním do peřin muselo připravit, provádělo se tzv. draní – ženy uspořádaly dračky, za dlouhých zimních večerů se sešly sousedky a příbuzné a klevetily a bavily se a při tom draly peří – odtrhávaly praporce per od brků. Nebyl to zrovna moc hojný materiál ani na venkově, protože na huse (zejména z těch se peří používalo a žádné hospodářství jich zas tak moc nemívalo) toho peří moc není, husa se tzv. podškubávala, nezabíjela se kvůli získání peří.

0 Nominace Nahlásit

Další odpovědi
Avatar uživatele
annas

Odpoveď byla označena jako užitečná

Dobrá hospodyňka pro pírko i přes plot skočí, staré přísloví, které si můžeme přečíst v Babičce od B. Němcové.

Když se dralo peří, jímž se plnily peřiny, občas některé pérko uletělo, hospodyně je sebrala.

Věděla, že když se jedno k druhému sejde, , bude jich více, v budoucnu se bude hodit, třeba jen na mašlovačku. .

Nic nepřišlo nazmar, ale hospodyně myslela i na možnost pozdějšího využití.

Obecně nejde jen o o husí pérko, ale o šetření. Třeba dnes i se zbytku chleba, pokud nezplesniví, , se dá uvařit polévka, případně usušit.

  1. hospodyně je šetrná – kdo šetří má za tři
  2. může být i hamižná a nenechavá. – chamtivost je i kořenem zla.

1 NominaceKdo udělil odpovědi nominaci?dust8 Nahlásit


Avatar uživatele
iceT

Peří se dřív dávalo do peřin, ne?

https://ivajan­cikova.wixsite­.com/pohadky/sin­gle-post/2017/03/01­/Správná-hospodyňka-pro-pírko-přes-plot-skočí-a-co-dál

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
aliendrone

V tom je ten vtip, že není líná a vykoná práci s relativně malým ziskem. Ono ale stále platí, že halíře dělají talíře a talíře zase míče – jenže bez práce nejsou koláče! (Muehehe, taxemsi zahrál na annas – bez licence, bez poplatků, dokonce i bez dovolení – ježiš to bude ZASE průser!) ;) :D :D

BTW – kdybys měl polštář nebo peřinu z kajčího peří, klidně mi to pošli. Oboje. Poštovné VELMI RÁD uhradím, spolehni se!!! ;) :D :D

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
EKSOT123

Dnes se hází do popelnic celé bochníky chleba a celkem zachovalé oblečení. Pro pírko už dnes hospodyňky nikam neskáčou, ale pro péro…?!

0 Nominace Nahlásit


Diskuze k otázce
Avatar uživatele
cochee

alien, ty bys šel na komára s kulometem… na co probůh bys dával do peřiny nebo dokonce POLŠTÁŘE kajčí peří? To patří do nejlepších a nejdražších spacích pytlů, abys mohl chrápat v horách v –20 stupních a bylo ti přitom teplo. Do peřiny do vytápěného obydlí nebo dokonce polštáře fakt ne…

před 1733 dny Odpovědět Nahlásit
Nový příspěvek