dust8

Proč se říká, že správná hospodyňka by pro pírko přes plot skočila, když by jí k ničemu nebylo?

Jako kdyby tam viděla třeba tisícovku, tak neřeknu, ale pírko? Možná přináší pírka štěstí?

Nejlepší odpověď
cochee

Ještě se máš co učit 🙂 Nebo možná ani ne učit, stačí trošku číst knihy.

Peří v ještě docela nedávné minulosti tvořívalo náplň polštářů a peřin. I já mám to štěstí, že můžu spát v peří. Když jsem bydlel s manželkou, měli jsme peřiny a polštáře plněné moderními materiály – nesnášel jsem to. Peří se před nacpáním do peřin muselo připravit, provádělo se tzv. draní – ženy uspořádaly dračky, za dlouhých zimních večerů se sešly sousedky a příbuzné a klevetily a bavily se a při tom draly peří – odtrhávaly praporce per od brků. Nebyl to zrovna moc hojný materiál ani na venkově, protože na huse (zejména z těch se peří používalo a žádné hospodářství jich zas tak moc nemívalo) toho peří moc není, husa se tzv. podškubávala, nezabíjela se kvůli získání peří.

Další odpovědi
annas

Dobrá hospodyňka pro pírko i přes plot skočí, staré přísloví, které si můžeme přečíst v Babičce od B. Němcové.

Když se dralo peří, jímž se plnily peřiny, občas některé pérko uletělo, hospodyně je sebrala.

Věděla, že když se jedno k druhému sejde, , bude jich více, v budoucnu se bude hodit, třeba jen na mašlovačku. .

Nic nepřišlo nazmar, ale hospodyně myslela i na možnost pozdějšího využití.

Obecně nejde jen o o husí pérko, ale o šetření. Třeba dnes i se zbytku chleba, pokud nezplesniví, , se dá uvařit polévka, případně usušit.

  1. hospodyně je šetrná – kdo šetří má za tři
  2. může být i hamižná a nenechavá. – chamtivost je i kořenem zla.

iceT

Peří se dřív dávalo do peřin, ne?

https://ivajan­cikova.wixsite­.com/pohadky/sin­gle-post/2017/03/01­/Správná-hospodyňka-pro-pírko-přes-plot-skočí-a-co-dál

aliendrone

V tom je ten vtip, že není líná a vykoná práci s relativně malým ziskem. Ono ale stále platí, že halíře dělají talíře a talíře zase míče – jenže bez práce nejsou koláče! (Muehehe, taxemsi zahrál na annas – bez licence, bez poplatků, dokonce i bez dovolení – ježiš to bude ZASE průser!) ;) :D :D

BTW – kdybys měl polštář nebo peřinu z kajčího peří, klidně mi to pošli. Oboje. Poštovné VELMI RÁD uhradím, spolehni se!!! ;) :D :D

EKSOT123

Dnes se hází do popelnic celé bochníky chleba a celkem zachovalé oblečení. Pro pírko už dnes hospodyňky nikam neskáčou, ale pro péro…?!

cochee

alien, ty bys šel na komára s kulometem… na co probůh bys dával do peřiny nebo dokonce POLŠTÁŘE kajčí peří? To patří do nejlepších a nejdražších spacích pytlů, abys mohl chrápat v horách v –20 stupních a bylo ti přitom teplo. Do peřiny do vytápěného obydlí nebo dokonce polštáře fakt ne…