Avatar uživatele
Pokročilý

Proč se říká, že dárky nosí Ježíšek?

Doplňuji:
(ARYGNOC: Domníváš se, že tvou odpovědí lidi nějak pobavíš? Mě to tedy připadá spíše jako výraz retardace. Takovou odpověď napíše člověk, který nedokáže odpovědět na danou otázku. Normální - neodpoví nic. Nenormální - napíše něco podobného, jako ty. Tudiž, pokud chceš vypadat jako normální, zkus se (než něco napíšeš) nad sebou alespoň trochu zamyslet. Děkuji.)

Uzamčená otázka – ohodnoťte nejlepší odpověď symbolem palce.

Nejlepší odpověď

Avatar uživatele
Zlatý

Dárky patří k oslavám vánočních svátků po celé Evropě, děti i dospělí dostávají dárky většinou 24. prosince, v některých zemích však až 25. prosince nebo dokonce 1. či 6. ledna. Někde dárky přináší Ježíšek, jinde Santa Claus nebo jeho obdoby.
---
Ne vždycky tomu bylo tak, že dárky obstarával Ježíšek. Původně nosil dárky chudým a především dětem svatý Mikuláš. Nadělování dárků vpředvečer narození Ježíše Krista nebo brzy ráno 25. prosince začali prosazovat až v 16. století protestanti v Německu. Pokoušel se o to už velký reformátor církve – Martin Luther. Bylo mu totiž silně proti mysli, s jakou úctou a nadšením je každý rok očekáván papežův oblíbenec svatý Mikuláš, který rozděloval dárky. Ovšem jeho vlastní děti na dárcích trvaly, a tak Luther rozhodl, že dárky budou, ale až na Vánoce a rozdávat je bude, jak jinak, Bůh, ale ve své lidské podobě, tedy jako Ježíšek. Lutherovým dětem tahle varianta nevyhovovala, a tak prý Lutherova moudrá žena nadělovala dětem dárky při obou příležitostech – na Mikuláše i na Vánoce. Zvyk nadělovat dárky na Vánoce se sice ujal, ale v tom, kdo je přináší, nebylo a vlastně dosud není zcela jasno. Luther a další reformátoři prosazovali Ježíška, v severských zemích nosili dárky álfové (trpaslíci a skřítkové), v Německu vánoční duch Weihnachtsmann, v Polsku i nadále svatý Mikuláš, ve Švédsku červený skřítek Jultombe a ve Spojených státech Santa Claus, což je vlastně zkomolenina holandského jména sv. Mikuláše – Sinter Klaus, jak jej do Ameriky přivezli holandští osadníci (a o němž jsou paradoxně stále přesvědčeni Finové, že má domov právě u nich). Santa Claus už dorazil i k nám a Ježíšek to nemá v jeho konkurenci vůbec snadné. Santa se u nás zabydlel docela dobře a přestože jeho odpůrci volají, aby se vrátil, odkud přišel, dětem je to zřejmě naprosto šumafuk – hlavně že dostanou dárky. Záleží zcela jistě na tom, co se u vás doma uznává. U někoho prostě chodil, chodí a bude chodit Ježíšek, jinde převzal tuto roli Santa Claus.

http://mladazena.maminka.cz/…

 

Další odpovědi:

Avatar uživatele
Zlatý

Je to určitý spôsob kupovania hlasov. Aj s anonymitou pôvodcu.
Ak neveríš v Ježiška, tak ti nijaký darček neprinesie, Ale ak uveríš, dostaneš...

Má to korene už v dávnej histórii. Pochádza to ešte z čias, keď ľudia obdarovali zástupcu zomrelých predkov v podobe stromu (vianočný stromček) aby im títo predkovia i bohovia dožičili úspešný lov, úrodu a podobne. Neskôr toto prevzali kresťania ako akúsi náboženskú symboliku a zo symbolického obdarovania predkov postupom vekov to prešlo vo Vianočné obdarovávanie a na koho to povedať, ak darca ostáva v skrytý?


Avatar uživatele
Zlatý

pravda to nie je, nič nenosím.
Doplňuji:
áno, som retardovaný, lebo nič nenosím.

PS:

na retardovanú otázku retardovaná odpoveď.
vôbec to nie je zábava, skôr je to do plaču.


Avatar uživatele
Pokročilý

Ježíšek se hodil komunistické straně, která bojovala proti víře a tak mohla z víry v Boha udělat pouze imaginární postavičku a jako takovou ji i šířila po mnoho generací!


Avatar uživatele
Stříbrný

To je asi jen pro malé děti, aby věřily v něco hezkého, představí si pána s vousama, co je hodný a nosí dárky. Hra na Ježíška se mi jako malé vždy líbila, moc ráda na to vzpomínám :-)

 

Diskuze k otázce

Avatar uživatele
Stříbrný

Samba

arygnoc mě se otázka retardovaná nezdá, přestaň popíjet tolik vaječňáku, nech něco na svátky :-)

 

Zajímavé otázky v kategorii Aktuality a zábava

Přihlásit se

Položte otázku, odpovězte, zapojte se, …

začněte zde

Reklama

Kvalitní odpovědi v: Aktuality a zábava

Zlatý Drap 4949
Zlatý hanulka11 2790
Zlatý led 2676
Zlatý briketka10 2419
Zlatý annas 2073
Zlatý quentos 1639
Zlatý iceT 1552
Zlatý tom004 1522
Zlatý marci1 1506
Zlatý mosoj 1496

Zobrazit celkový žebříček

Kategorie otázek

Facebook

 

Váš požadavek se vyřizuje, počkejte prosím.