Kepler

Proč se říká yperitu „bojový plyn“, když je to viskózní kapalina?

Nejlepší odpověď
aliendrone

Protože chemické zbraně pevného a kapalného skupenství se OBVYKLE používají ve formě aerosolu. Teď mi jako chemik správně namítneš, že aerosol NENÍ plyn, jenže školení pro průměrného blbce je náročné, jemu k chápání stačí, že je „nějakej sajrajt ve vzduchu“. A vzduch plyn přeci JE, že? :)

Navíc – za tímto označením pravděpodobně původně stojí armády a jak jistě z vlastní zkušenosti víš, to co dokáže „vymyslet“ zelený mozek, to prostě normálnímu člověku hlava nebere. :(

Tudíž – nic divného, prostě normálka. ;) :D :D

Další odpovědi
Edison

Protože působí především jeho páry? Cyklon B je prášek… Přesto je to plyn, protože účinný kyanovodík, který se z něj uvolňuje při rozprášení.

briketka10

Hořčičný plyn yperit

Yperit nazývaný podle zápachu také hořčičný plyn je zpuchýřující bojová otravná látka, která naleptává sliznice. Dichlorethylthi­oether poprvé použili Němci v první světové válce u belgického města Yprès. Později se z látky vyvinula první cytostatika.

Zdroj: https://tema.no­vinky.cz/horcic­ny-plyn-yperit-

autacek

Jde o výpary. Mě by spíš zajímalo, proč se dnes Cyklon B, který u nás v Kolíně vyrábí Holanďané, nazývá Uragán D.

Klaproth

Jedná so o vojenské zjednodušení pojmů. V boji se snáze se vyhlašuje povel „Plyn!“ než „Viskózní kapalina!“