Proč se říká vajglu „špaček“?

Nejlepší odpověď
annas

Vajgl =. slangový výraz pro nedopalek cigarety. – obecný . expresívní výraz pro . ‘nedopalek cigarety’ Prý zkráceno a upraveno z romského thuvalo ‘cigáro’. . Tak píše Jiří Rejzek

Špaček – obecně – zbytek doutníku n. cigarety.‘nedopalek cigarety’.

Slovo špaček má několik významů, uvedu je všechny, i když s nedopalkem souvisí jen jeden.

  1. špaček. . slovo z původního psl. *skvorьcь onom. původu. Asi zsl. převzetí ze střhn.spaz, spatze ‘vrabec’, jež souvisí s angl. sparrow tv.
  2. Ve významu ‘dřevěný špalíček na obou stranách přiříznutý došpičky’ (dětská hračka) je možná výchozí špalíček, které se přichýlilo ke špaček (při odpálení létá), sem patří i tlouci špačky ‘podřimovat, klímat’.
  3. špaček – nedopalek cigearety – přeneseně i osa zadního kola u jízdního kola. Bude to zřejmě přenesený význam z jihoslovanského slovinského zbačok od bago, je možné srovnat s lašským špak = bago; nedopalky doutníku se neodhazovaly, ale byly bagované.

Bagovat = žvýkat tabák., později žvýkat to, co se nedá spolknout, nebo je to obtížné.

Užívalo se i ve vězení jako slang – a) cucáním vysát chuť tabáku; b) felace v homosexuálním sty­ku.

Tyto dva poslední významy uvádějí jazykovědci od r. 1993.

Bago – kus tabáku, bagovat – žvýkat. Machek uvádí , že jihoslovanské slovo má původ v maďarštině. Vyšlo z maďarského bagó, což je

  1. sova,
  2. zbytek tabáku v dýmce – od r. 1836. Zkrácený výraz z bagóly-hús, což je „u chudých lidí onen šťavnatý tabák , který zůstane v dýmce po kouření“, vlastně soví maso, tj. jakoby špatné, šlachovité, které se nesnadno žvýkalo.

Maďaři totiž různé podřadné a méněcenné věci přenechávali sovám, jako u nás jsou podobně „kozí, hadí, koňské“ apod.. rostliny a jiné věci.

Zkrácené slovo rozšířily maďarské pluky po celé rakouské říši.

Jak je vidět, slovo, které je běžně známé, má zajímavý původ.

Takže tentokrát pomohl Rejzek, Machek a kolektiv autorů v SNČ.