Altair-AC

Proč se říká: Potřebuješ to jako sůl? Jak to vzniklo?

Proč se třeba neříká: potřebuješ to jako vodu nebo jídlo.

Nejlepší odpověď
annas

Jde o metaforický význam, který má původ v bibli.

Když Ježíš kázal, mluvil o soli země a světle světa jako o tom, co je pro lidi důležité. On je světlem a solí země je Kristovo učení, které šířili jeho učedníci. Tak , jako je třeba dochutit pokrm, je také třeba „osoli“ svět „solí země“, tedy Kristovým učením..

Totiž již v biblickém období byla sůl ceněna. V Palestině byla nutná pro konzervaci pokrmů a sloužila i jako ochucovadlo. „ Což lze bez soli jíst něco mdlého? Má nějakou chuť vaječný bílek?“ (Jb 6,6). Sloužila i k posypávání mrtvých.

Pytel soli byl ceněný téměř jako lidský život. Ve Starém zákoně existovala „smlouva soli“, která byla zárukou trvanlivosti potravin – bránila hnilobě a rozkladu.

Lidé, potřebují Kristovo učení jako sůl, neustále je třeba dosolovat, když věřící ztrácí víru a naději.

Dnes samozřejmě některá jídla bez soli nechutnají, stejně tak je sůl nutná i ke konzervaci, pro dobytek atd. Sůl obsahuje minerál sodík, který je pro tělo důležitý, ale ve velkém množství škodí.

Podle bible a z několika stránek na netu – např. Matoušova evangelia o soli a světle země a z vl. zk.

Další odpovědi
Kepler

Kdysi byla sůl vzácné zboží. Kdo viděl starou filmovou pohádku s Werichem „Byl jednou jeden král“, jinak lidově zvanou „Sůl nad zlato“, ten pochopí.

marci1

Sůl byla kdysi vzácná a potřebná. 🙂
Kdo měl ve středověku sůl, měl bohatství. Zdroje bílého minerálu si jejich majitelé střežili opravdu důkladně.
A proč byla sůl tak strašně vzácná? Nikoli proto, aby dodala jídlům potřebnou chuť, i když ani na to nesmíme zapomínat, ale protože uchovávala potraviny pro období nedostatku a bídy.
http://kuchyne­.dumazahrada.cz/clan­ky/vareni-a-stolovani/sul-nad-zlato-24736.aspx.html

dubraro

Protože sůl je pro fungování organismu skoro stejně potřebná jako jídlo.

Sůl v těle potřebujeme nejen pro správnou regulaci vody a stabilizaci krevního oběhu, ale podílí se také na přenosu informací mezi nervy. Sodík a chlorid mají v našem organismu na starosti kromě řízení množství vody i další záležitosti, jako jsou udržování rovnováhy kyselin a zásad. Tvoří také součást kostí a kyseliny, kterou obsahuje náš žaludek a díky které můžeme natrávit pozřené jídlo. Proto správné množství chloridu ovlivňuje potřebnou hladinu pH v našich žaludcích. Rovněž se podílí na vedení vzruchů do svalů a nervů.

Zkrátka, bez soli to nejde (i když její přebytek také škodí).

quentos

Tipoval bych, že to bylo inspirováno pohádkou „Sůl nad zlato“. Kdo neviděl či nečetl, zřejmě nepochopí.

Potřebuješ se naučit psát čárky. Jako sůl.