štamgast

Proč se říká hra v kostky?

Vždyť to zní blbě, copak se hraje uvnitř kostek? Snad stačí říct hra s kostkami nebo jenom kostky ne?
No právě, hrávalo se v kostky. Vždyť to zní, jak kdyby to řekl cizinec.

Nejlepší odpověď
annas

Tvar s předložkou v je starší, dnes se už spíš považuje za knižní. ALe závisi také na slovesu hrát x hráti si.

Hrát v kostky – předložka v vyjadřuje okolnost, že něco je nástrojem, prostředkem nějaké činnosti..

Hrát (si) s kostkami – vyjadřuje, že něco je předmětem nějaké činnosti..

Sloveso hrát co – kostky = krátit si chvíli společenskou nějakou hrou , zastarale v co – v kostky.

Hrát s kostkami = správně se má užít zvratné sloveso hrát si s kostkami = zaměstnáva se něčím pro zábavu; bavit se nějakou dětskou hrou.

Významy podle PSJC

.

Další odpovědi
iceT

Kdyby se mělo hrát uvnitř kostek, říkalo by se -hrát v kostce, v případě množného čísla v kostkách.

Drap

Proto, že je to tak ustálené od dob, kdy se v kostky hrávalo poměrně hodně.