Avatar uživatele
multicccddde

Proč se psalo „Obchod smíšeným zbožím“?

Proč tam chybí „se“?

Edit: Děkuji za 3 odpovědi, jde o to, že když to na starších budovách zahlídnu, nechápu, že tam to „se“ tak nepochopitelně chy­bí…

Zajímavá 2Pro koho je otázka zajímavá? marci1, Pepa25 před 1153 dny Sledovat Nahlásit



Nejlepší odpověď
Avatar uživatele
quentos

Původně se říkalo „obchodovat něčím“, nikoli „s něčím“.
Pod vlivem němčiny, která tvoří sedmý pád pomocí předložky „mit“ („s“), postupně to „s“ v 7. pádě do češtiny proniká čím dál víc. Může mě vzít čert, když někdo řekne, že jede někam „s autem“. To pak vypadá, jako když to auto vezme jen s sebou – do podpaždí nebo na klín…

0 Nominace Nahlásit

Další odpovědi
Avatar uživatele
marci1

„Vazba „obchod (s) něčím“ je dokladem různých zvratů ve vývoji jazyka i různých pohledů na čistotu národního jazyka.
Ve starší češtině se vyskytovala pouze vazba „obchod s něčím“ (prodávající obcházeli zákazníky s různým zbožím).
Postupem času však jazykoví puristé (brusiči) tuto vazbu odmítli jako germanismus a prosadili bezpředložkovou vazbu „obchod něčím“, která je sice dodnes platná, ale už téměř nepoužívaná. Lingvisté ji považují za staromilskou a v některých případech i komickou.“ 🙂
https://dvojka­.rozhlas.cz/proc-se-rika-obchod-zbozim-7549597

0 Nominace Nahlásit


Diskuze k otázce
Avatar uživatele
Rilika25

Příspěvek smazán administrátorem.

Avatar uživatele
Pepa25

marci: díky za potvrzení něčeho, co jsem jen intiitivně cítil 😉

před 1153 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
Alesh

@quentos: Ale s autem do servisu jet můžu, ne? Jako jedu tam autem, ale s autem. Do servisu bych mohl jet třeba taky autem s pračkou.

před 1153 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
quentos

Alesh: to jo, to je snad jediný případ, kdy mi tam to „jet s autem“ pasuje.

před 1152 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
Pepa25

Zdá se, že je to docela jinak, než píše quentos: tady https://priruc­ka.ujc.cas.cz/?slo­vo=obchod#bref5 se píše: „Podoby s předložkou s jsou vývojově starší, pocházejí z dob podomního obchodu, kdy obchodníci docházeli se zbožím za svými zákazníky.“
Obchodovat něčím bez „s“ se používalo za první republiky, ale jak to vzniklo nevím.

před 1153 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
quentos

Pepa25: tak to čumím…

před 1152 dny Odpovědět Nahlásit
Nový příspěvek