multicccddde

Proč se psalo „Obchod smíšeným zbožím“?

Proč tam chybí „se“?

Edit: Děkuji za 3 odpovědi, jde o to, že když to na starších budovách zahlídnu, nechápu, že tam to „se“ tak nepochopitelně chy­bí…

Nejlepší odpověď
quentos

Původně se říkalo „obchodovat něčím“, nikoli „s něčím“.
Pod vlivem němčiny, která tvoří sedmý pád pomocí předložky „mit“ („s“), postupně to „s“ v 7. pádě do češtiny proniká čím dál víc. Může mě vzít čert, když někdo řekne, že jede někam „s autem“. To pak vypadá, jako když to auto vezme jen s sebou – do podpaždí nebo na klín…

Další odpovědi
marci1

„Vazba „obchod (s) něčím“ je dokladem různých zvratů ve vývoji jazyka i různých pohledů na čistotu národního jazyka.
Ve starší češtině se vyskytovala pouze vazba „obchod s něčím“ (prodávající obcházeli zákazníky s různým zbožím).
Postupem času však jazykoví puristé (brusiči) tuto vazbu odmítli jako germanismus a prosadili bezpředložkovou vazbu „obchod něčím“, která je sice dodnes platná, ale už téměř nepoužívaná. Lingvisté ji považují za staromilskou a v některých případech i komickou.“ 🙂
https://dvojka­.rozhlas.cz/proc-se-rika-obchod-zbozim-7549597

Rilika25

Příspěvek smazán administrátorem.

Pepa25

marci: díky za potvrzení něčeho, co jsem jen intiitivně cítil 😉

Alesh

@quentos: Ale s autem do servisu jet můžu, ne? Jako jedu tam autem, ale s autem. Do servisu bych mohl jet třeba taky autem s pračkou.

quentos

Alesh: to jo, to je snad jediný případ, kdy mi tam to „jet s autem“ pasuje.

Pepa25

Zdá se, že je to docela jinak, než píše quentos: tady https://priruc­ka.ujc.cas.cz/?slo­vo=obchod#bref5 se píše: „Podoby s předložkou s jsou vývojově starší, pocházejí z dob podomního obchodu, kdy obchodníci docházeli se zbožím za svými zákazníky.“
Obchodovat něčím bez „s“ se používalo za první republiky, ale jak to vzniklo nevím.

quentos

Pepa25: tak to čumím…