Kalpy

Proč se před některá slova dává prach?

Slova prachsprostý, prachobyčejný – proč se před to dává prach? Díky.

Nejlepší odpověď
annas

Základem je předpona pra-.

  1. Má význam zesilující – velmi, zcela, obzvlášť, Např. pramálo je tedy ‚velmi málo‘, pradávný ‚velmi dávný‘, prapodivný ‚obzvlášť podivný‘.
  2. pra- nabývá významu ‚prvotní, počáteční, základní‘ nebo ‚velmi dávný‘: pračlověk, prajazyk.
  3. se používá pro rozlišení generací: prababička, pravnuk.

"Kromě výše uvedených slov se v češtině užívají i slova, v nichž je místo předpony pra- užita její varianta prach-: prachobyčejný, prachsprostý, prachbídný, prachmizerný. Můžeme se s nimi běžně setkat v beletrii i v textech publicistických, naopak podoby praobyčejný, prasprostý, prabídný a pramizerný jsou řídké.

Podle Českého etymologického slovníku Jiřího Rejzka se -ch- do předpony dostalo lidovým matením se slovem prach. Jungmann ve svém slovníku dokonce u slova prach uvádí jako jeden z jeho významů ‚docela, cele‘ s možnou variantou prachem a řadí ho v tomto významu mezi příslovce: prach zlý, prachem starý."
http://www.li­terarky.cz/blo­gy/jazyka/22268-prachddeek-prasprost-podvadi-v-kartach