štamgast

Proč se posměšně říká, že je někdo něco hadr?

Třeba fotbalista hadr nebo tanečník hadr.

Nejlepší odpověď
annas

Hadr je v původním významu kus látky jinak nepotřebný, k utírání; špatná látka, cár.

Význam se posunu, přenesl i i na člověka, který je pro jiného nepatrný, nějakým způsobem bezvýznamný, bezcenný , zbabělý.apod,. Už třeba nepodává taková výkony jako dřiív, opotřeboval se stejně jako hadr., takže už je nepotřebný.

Někdo je do větru jako hadr na holi – je lehkomyslný. Lítá jako hadr na holi – je rychlý. Další přirovnání možná znáte.

Další odpovědi
gecco

U nás se říká spíše „na hadry“…
Rozbitý, roztrhaný, zničený, hin…
😉