elektrikář

Proč se polévce z kravského žaludku říká držková??

Držková polévka

Nejlepší odpověď
Lucijej

Oficiálně se říká dršťková polévka.
A proč dršťky? Jediné, co jsem k tomu našla: Nachází se pouze v češtině a je nejasného původu, asi od slova drsný ( žaludky, ze kterých se polévka dělá, mají drsný povrch).

Zdroj: http://cs.wik­tionary.org/wi­ki/dr%C5%A1%C5%A5ka

Další odpovědi
annas

Slovo držka, drštka, drščka – malý žaludek přežvýkavců, přeneseně tlama, huba.

Jungmann uvádí pravděpodobný původ od drsnosti, ale hlásky -šč- to vylučují. Stejně tak v odkazu Lucie je uvedená jen pravděpodobnost původu.
Cituji: " Nachází se pouze v češtině a je nejasného původu, asi od slova drsný.".

Je vidět, že se liší názory jazykovědců na etgymologii. Toto slovo dalo zabrat i jzaykovědlcům.

Ve staročeském slovníku držka = stružka, pramenec, od sthnněm. slova tenere, tena (původem z latiny), tena. – něco jako řešeto, škrabátko.

V. Machek uvádí, že v litevštině je sloveso tirškinti = klapati, chřestati, třeštiti. V novočeštině stejný význam. To by znamenalo, že v češtině slovo zaniklo a že výchozím významem byla "klapačka – huba.

Zdroj, který uvedla Lucie, uvádí jen pravděpodobnost původu.
Cituji: " Nachází se pouze v češtině a je nejasného původu, asi od slova drsný.".