huxa

Proč se platí televizní poplatek, když ČT byla zřízena nezávisle na státním rozpočtu?

Cituji: „Byla zřízena ke dni 1. ledna 1992 jako samostatný podnikatelský subjekt nezávislý na státním rozpočtu“

Jak to tedy mám chápat? V kapitalismu stát nemůže vlastnit podniky, tudíž je to něčí podnikatelský subjekt, proč mám tedy zákonem nařízeno mu platit?

Nejlepší odpověď
PetrXY

Televizi musíme platit prostě z toho důvodu, že česká televize, na rozdíl od soukromých televizí, si na sebe není schopna vydělat, zato utrácení peněz za debilní pořady jí jde báječně. Je zarážející, že musíme platit za televizi, jejíž sledovanost je žalostná.

Další odpovědi
Drap

Kdo ti namluvil, že stát nemůže vlastnit podniky? Televizní poplatek se platí právě na provoz ČT

zzzzz

Stát může vlastnit podniky a několik jich vlastní. Většina jich byla převedena na akciovky a stát je majoritním vlastníkem.

Pořád existují i čistě státní podniky, myslím že třeba Povodí Odry.

annas

Podobná otázka v archivu, z níž se dovíte, co se děje s poplatky.
" Takže ročně řádově stamiliony, primárně určené na televizní a rozhlasové vysílání, do České televize, respektive do Českého rozhlasu vůbec nedoputují."

Jak nakládá ČT s koncesionářskými poplatky?
http://www.od­povedi.cz/otaz­ky/jak-naklada-ct-s-koncesionarskymi-poplatky

Článek" Pomohlo by České televizi zvýšení koncesionářských poplatků nebo znovuzavedení reklamy?" z 10. 4., v němž se uvažuje, zda zvýšit koncesionářské poplatky nebo obnovit reklamy nebo získat dotace od státu.

Uvažuje se o přímém transferu peněz ze státního rozpočtu v podobě určitého podílu na hrubém domácím produktu.
Pokud se správně nastaví, média budou mít jistotu stabilního příjmu, i když vzniká obava o politickém tlaku na média. Ale ta jsou i dnes, bez ohledu na, zda je občané financují přes poplatky, nebo formou daně.

http://www.ra­diotv.cz/p_tv/re­ditel-ct-mini-prosazovat-zvyseni-koncesionarskych-poplatku-pomuze-to/

ivzez

Televizní poplatek není příjmem státního rozpočtu.
Platí se ČT, je jedním z hlavních zdrojů jejích příjmů
a slouží k financování veřejné služby ČT.

Viz § 1 zákona č. 348/2005 Sb. o rozhlasových a televizních poplatcích
Ke stažení (formát PDF, 100 kB):
http://img.ces­katelevize.cz/bos­s/image/conten­ts/zakony/pdf/za­kon-o-rozhlasovych-a-televiznich-poplatcich.pdf?ver­ze=2014-10-02-15:38:39

  • –––––––

Poznámka:
Otázku na znění zákonů a na povinnosti ukládané zákonem
byste měl adresovat těm, kdo zákony přijímají (nedomnívám
se, že byste zde „potkal“ některého z poslanců).

ptáč

Neporušil jsem autorská práva tím, že jsem to četl?

ivzez

Huxo,
citaci sice správně uvádíte v uvozovkách,
neuvádíte ale autora a nepřipojujete odkaz
na zdroj, z něhož citujete.

Měl byste to napravit.

annas

Ad Huxa. Z čeho citujete? ☹

huxa

annas, kdybys nebyla líná, z čeho cituji najdeš. Nebudu ti předhazovat informace, takto si je můžeš najít na, dle tebe nezaujatém, serveru.

ivzez

Nejde o něčí lenost, ale o to, že porušujete autorská práva a zdejší pravidla.

huxa

Autorská práva citací mnohými opakovanou frází autorská práva neporušuji, tudíž ani ty odpovědí.

ivzez

Omyl.

ivzez

Citovanou větu jsem našla asi na 15 místech, tipuji, že Huxa citoval

► z Wikipedie:
http://cs.wiki­pedia.org/wiki/%C4%8Ces­k%C3%A1_televi­ze

n e b o

► z Pirátských novin:
http://piratske­noviny.cz/art/697505/fa­cebook-je-konec-konec-japonec.htm