Jak nakládá ČT s koncesionářskými poplatky?

Představitelé ČT si sami řekli o požehnaní, které bylo konáno ve Svatovítské katedrále v zemi, která je převážně ateistická.. Nedošlo ke zneužití poplatků? Měla by zasáhnout RRTV (Rada pro rozhlasové a televizní vysílání) a jakým způsobem?

Nejlepší odpověď
annas

Koncesionářské poplatky jsou neefektivní

Neefektivní jsou proto, že jejich nemalá část se cestou poztrácí někde jinde a do televize, respektive do rozhlasu vůbec nedoputuje. Navíc – přestože směřují do institucí majících přídomek veřejnoprávní, veřejná kontrola nad jejich vynakládáním je paradoxně velmi neveřejná.

Existuje jedna jistota: pokud se v budoucnu rozhodneme, že Česká televize a Český rozhlas budou financovány ze státního rozpočtu, všechny peníze určené těmto veřejnoprávním institucím skutečně skončí na Kavčích horách, respektive na Vinohradské třídě. Dnes, kdy hlavním a nejdůležitějším zdrojem jejich financování jsou tzv. koncesionářské poplatky, to tak zdaleka není. Nemalá část finančních prostředků vygenerovaných z televizních a rozhlasových poplatků končí někde úplně jinde než v televizi a rozhlase.

Naprostá většina domácností totiž hradí poplatky prostřednictvím České pošty, která si za tuto operaci strhává příslušné procento. Takže ročně řádově stamiliony, primárně určené na televizní a rozhlasové vysílání, do České televize, respektive do Českého rozhlasu vůbec nedoputují.

http://www.na­sepenize.cz/kon­cionarske-poplatky-nemala-cast-konci-jinde-nez-v-mediich-10728

Další odpovědi
Drap

To nevadí, že jsme převážně ateisté. V současné době je to svým způsobem taky modní záležotost. A neboj se, koncesionáři to utáhnou, a kdyby náhodou ne, tak poplatky zvýšíme.

marci1

Televize a rozhlas by měly být hrazeny ze státního rozpočtu. A mše za média ? Připadá mi to nevkusné a spíše to vyznívá jako rekviem. A to raději nemluvím o dni, ve kterém se konala.
Doplňuji:
Stále se o platbě koncesionářských poplatků diskutuje. Jestli vůbec bude takto možno postupovat, poněvadž lze si vyložit, že podle čl. 10 Úmluvy o ochraně lidských práv a svobod čl. 17 Listiny základních práv a svobod, nelze příjem rozhlasového nebo televizního vysílání vázat na souhlas státních orgánů. Tak uvidíme, jak to dopadne.

beer

ČT Financování:
z televizních poplatků a zákonem vymezené podnikatelské činnosti

televizní poplatek – rozhodující zdroj příjmů
podnikatelská činnost (reklama, sponzoring aj.) – doplňkový zdroj příjmů
http://www.ces­katelevize.cz/vse-o-ct/zakladni-informace-o-ct/

A tady si můžeš stáhnout celou výroční zprávu
http://www.ces­katelevize.cz/vse-o-ct/publikace/ro­cenky/

Tedy poplatky slouží na financování činnosti ČT.

anonym

marci1, cituješ tam Spáčilovou. Bylo by vhodné, minimálně, to dát do úvozovek a nejlépe s odkazem.