bedunka

Proč se nevysílá díl básníků s Terezou Brodskou?

Nejlepší odpověď
annas

Jedno vysvětlení jsem našla na stránce Britské listy

Kritika kapitalismu se v českých televizích nenosí

http://blisty­.cz/art/53881­.html

Zajímavým filmem, který byl natočen za současného režimu a který kritizuje kapitalismus, byl čtvrtý díl pentalogie o Básnících Konec básníků v Čechách. Hlavní hrdina lékař Štěpán Šafránek (Pavel Kříž) je propuštěn ze zaměstnání za kritiku ředitele. Ředitel (Antonín Procházka) má typické „aparátčíkovské“ vystupování, ale snaží se chytře hovořit o reformě zdravotnictví, přičemž má na stolku vlaječku USA. Štěpán má problémy sehnat nové místo, jeho bývalý kolega (ředitel jiné nemocnice, kterého hraje Tomáš Töpfer) ho posílá pryč s tím, ať se ozve později, že třeba nějaká lékařka půjde na mateřskou nebo třeba někdo umře. Terčem satiry je i shon kolem Všesokolského sletu, přičemž Štěpán se svěřuje svému bývalému pedagogovi, že mu to připomíná 1. máj, a dostane se mu odpovědi: „Je tu jeden podstatný rozdíl. 1. máj byl v květnu.“

Bývalý saniťák bodrý Písařík (Pavel Zedníček) se stává milionářem jako „lidový léčitel“, který léčí i rakovinu – zjistí, že ji máte a za 14 dní zjistí, že už ji nemáte. Bývalý ředitel OÚNZ (Josef Větrovec) vlastní luxusní sanatorium, ke kterému se dostal typickou českou privatizací té doby. Úspěšným podnikatelem se stal Štěpánův spolužák z gymnázia Hanousek (čistič bot) i Štěpánův známý (Ondřej Vetchý) kšeftující s auty. A nejen s nimi, potřebuje Štěpána jako odborného zástupce, aby mohl zprivatizovat kliniku, ale chce ji předělat na výnosný supermarket. Štěpán žádá o půjčku na založení soukromé ordinace, je však vyveden ochrankou jako pobuda, co se přišel ohřát, když na otázku ohledně majetku řekne, že doma mají šicí stroj. Ve filmu je vidět falešnost a prázdnost, které jsou zakrývané nablýskaným obalem a chytrou reklamou. Skutečné hodnoty se vytrácí.

Je zajímavé, že 4. díl Básníků už dlouho neběžel v televizi. Párkrát vysílali první 3 díly, natočené ještě za socialismu, párkrát byl vysílán i nejnovější pátý díl, ale 4. díl se na obrazovce neobjevuje.

Proč je v „trezoru“? Možná je to jen náhoda. Ale měli byste vědět, že režisér Dušan Klein měl kvůli tomuto dílu problémy. V knize Petra Nového Dušan Klein aneb Jak režisérům chutná život režisér na straně 132 odpovídá: „A u čtvrtého dílu „básníků“, který na rozdíl od prvních, které ironizovaly a satirizovaly tzv. socialismus, byl o tzv. kapitalismu, se zase vrátil starý český problém. Nezdálo se to: u moci byla ODS a to, co jsme říkali, zavánělo socdemáckou kritikou…“ –

Další odpovědi
anonym

No – já nevím, TV moc nesleduju, ale – v uplynulých třech nedělích Nova odvysílala předchozí díly ´Básníků´ a ten s Brodskou má vysílat 22.12.2013 – viz http://www.sms­.cz/film/jak-basnici-neztraceji-nadeji …
😉

Rocker

Pro Mowla-právě že 22.budou vysílat ten 5.díl,čtvrtý zase nikde:-(

marci1

Deziluze z nástupu nové doby ? Citace Marka Adama v BL :
Film pojmenovává negativní stránky (nadčasové) politické adaptability, demytizuje kult sametové revoluce a celkově vyznívá jako deziluze z nástupu nové doby.
Přispěly snad tyto aspekty k tomu, že právě čtvrtý díl básnické série byl neoficiálně pasován na novodobý „trezorový“ film?!
Nebo básníkům naší akční, tržní a computerové doby náleží místo už jen ve „vnitřní emigraci“?
Film pojmenovává negativní stránky (nadčasové) politické adaptability, demytizuje kult sametové revoluce a celkově vyznívá jako deziluze z nástupu nové doby.

Přispěly snad tyto aspekty k tomu, že právě čtvrtý díl básnické série byl neoficiálně pasován na novodobý „trezorový“ film?!

Nebo básníkům naší akční, tržní a computerové doby náleží místo už jen ve „vnitřní emigraci“?

články autora O autorovi

Jikra

Samozřejmě, že -mowla- má pravdu. Koukal jsem do programu a 22.12. tento díl běží.

briketka10

zde jsou všechny díly :
http://www.dvdsvet­.cz/dvd/basni­ci-pentalogie-5-dvd-p104152/
podle mne je čtvrtým dílem Konec básníků v Čechách
Doplňuji:
mowlo a Jikro
nevím, nevím, ale podívejte se
pořádně na přebal DVD je to
vážně ten čtvrtý díl ?

Jikra

Mě je celkem volný jestli to je 3,4 nebo patej díl. Já jen říkám že jsem se díval do programu a podle popisu děje a podle T.Brodské je to tento, tzv. „trezorový film“ který budou hrát již ve zmíněném termínu. Nic víc nic míň.

briketka10

tady je všech pět dílů:
http://www.dvdsvet­.cz/dvd/basni­ci-pentalogie-5-dvd-p104152/
podle mne je 4 díl Konec básníků v Čechách..