Avatar uživatele
Zlatý

Proč se některé sypké potraviny balí do nadměrných obalů?

Například pouhých 250 g sypké směsi je v malém papírovém sáčku a ten je ještě v kartónové krabici o rozměrech 4x13x20 cm! Objem kartónu není využit ani z poloviny. Všichni mají plnou hubu ekologie a při tom výroba papíru je ještě méně ekologická, než výroba plastů. To je jen jeden příklad, jinak se obaly u nás neuvěřitelně plýtvá všeobecně a tvoří většinu směsného odpadu z domácností.

Nejlepší odpověď

Avatar uživatele
Zlatý

Má to pouze jeden úkol. Je to proto, aby na první pohled měl zákazník mylný dojem, že kupuje větší množství. Ekonomika a zisk vždy vítězí nad ekologií.

 

Další odpovědi:

Avatar uživatele
Zlatý

... no, kdyby to bylo baleno jako mouka (skutečná velikost), tak bychom si toho v regále ani nevšimli, výrobci šetřej naše oči, oni holt ví, že že už nemáme zrak ostříží a že bychom pak mohli něco přehlídnout a zapomenout ...
... nesouhlasím s tím, že: "u nás", vono je totiž ceslosvětový ...


Avatar uživatele
Zlatý

Také to nechápu. Ale uvedu třeba příklad sojového nápoje "Zajíc". Bývá prodáván jak v sáčku, tak i sáček v krabici. A v lékárně lidé chtějí ten v krabici, prý je lepší (také je většinou dražší). Přitom obsah sáčku je úplně stejný. Že by je "přitahovalo" dvojí balení? :-))
https://www.pilulka.cz/…
https://www.lekarna.cz/…


Avatar uživatele
Zlatý

A nejhorší na tom je, že člověk vezme pár věcí a má plnou tašku. Takže větší nákup, 4 tašky a 10 věcí. No možná je to proto, že hmota je soustředěna v jádru obal je o 5 řádů větší. To si dělám srandu. Ale zajímalo by mne propočítat, kolik by stál ušetřený papír na obal i na krabici, kdyby to mělo být co nejhospodárněji. Pak to propočítat pro jednoho dodavatele za určité období. Dříve se sbíral papír, vozil do sběrny.


Avatar uživatele
Bronzový

Ne vždy je nadměrné balení určeno k manipulaci zákazníka. Někdy je třeba zabalit něco křehkého jako jsou brambůrky do nafouklého pytlíku, aby se nepoškodili při uskladnění nebo přepravě, kdy jsou naskládány na sebe.
Případně výrobce prostě chce, aby se produkt dostal k zákazníkovy neporušený, když někam bude třeba cestovat.


Avatar uživatele
Zlatý

To já jsem Keplere kdysi koupil microSD kartu v krabici formátu větší A5 tlusté asi 3cm! :)

To, čemu se dnes říká "ekologie" a "ekologické počínání" se SKUTEČNOU ekologií NEMÁ NIC SPOLEČNÉHO. Jde jen a jen o to, jak lidi odrbat o peníze co nejbezbolestnější formou - prostě moderní forma středověkých odpustků. :(


Avatar uživatele
Bronzový

To je pozůstatek z dob, kdy se prodávaly pořádné poctivé "porce" Dnes se místo zdražování dává sypké směsi méně a méně, ale krabice zůstaly původní.


Avatar uživatele
Zlatý

argumenty výrobců jsou dva:

1. potřebují ochrannou atmosféru (to zní jako pitomost není to moc dobrý důvod proč ta balení nafukovat téměř k prasknutí)
2. druhý důvod už zní věrohodněji, jednoduše tím vytvoří pro obsah téměř pevný obal, díky kterému se při běžném transportu obsah nerozdrtí na menší kousky.

no a do třetice skutečný důvod, a ten je prostě takový že když balení vypadá že je plnější a větší, člověk si ho spíš koupí než to zplasknuté a malé.

 

Diskuze k otázce

Avatar uživatele
Zlatý

briketka10

Bych neřekla, já si ho kupuju pravidelně a né kvůli krabici.
Chuť je stejná. Vždy si ho přesypu do skleněný nádoby :-D

Avatar uživatele
Zlatý

Mc Merkurion

@marci1: ... krabice se líp skladuje ...

 

Zajímavé otázky v kategorii Příroda a životní prostředí

Přihlásit se

Položte otázku, odpovězte, zapojte se, …

začněte zde

Reklama

Kvalitní odpovědi v: Příroda a životní prostředí

Zlatý Drap 1094
Zlatý annas 830
Zlatý Kepler 660
Zlatý beer 514
Zlatý mosoj 455
Zlatý hanulka11 447
Zlatý marci1 384
Zlatý www 357
Zlatý gecco 235
Zlatý zjentek 227

Zobrazit celkový žebříček

Facebook

 

Váš požadavek se vyřizuje, počkejte prosím.