xiperio

Proč se některá náboženství nenávidí a jsou k sobě netolerantní?

Vychází to z jejich přesvědčení nebo je to mírou inteligence jednotlivých věřících a jejich kulturní vyspělosti? Vždyť dle mého názoru stačí zdravý rozum, aby všechna náboženství mohla vedle sebe existovat. Vždyť je jedno v jakého Boha věřím nebo kolik Bohů uctívám. Ten výsledek by měl být vždy stejný. A to: „Neublížíš druhému (tvoru)“. Když se toho budou držet, tak bude mezi nimi koncenzus. A jak by pak bylo na tom světě lépe…

Nejlepší odpověď
annas

Určtiě to částečně souvisí s historii. Něco měl vyřešit Toleranční patent, který vyhlásil koncem 18. století císař Josef II v R-U.

"Význam patentu obecně

Toleranční patent byl prvním krůčkem k nastolení náboženské svobody. Privilegované postavení si i po jeho vydání uchovala římskokatolická církev. Vedle ní však byla trpěna vyznání augšpurské (luterské), helvetské a řeckopravoslavné (tzv. nesjednocení Řekové).

Význam patentu pro příslušníky nekatolických vyznání
Občansky byli příslušníci tolerovaných církví zrovnoprávněni s katolíky. Směli provozovat řemesla, nabývat cestou dispenze akademických hodností a městských práv a zastávat veřejné úřady. V praxi však dosahovali vyššího společenského postavení mnohem nesnadněji nežli příslušníci „panujícího náboženství“

https://cs.wi­kipedia.org/wi­ki/Toleran%C4%8Dn%C­3%AD_patent.

Existuje ve světě několik typů náboženství, která se něčím od sebe liší, třeba tím, jak vznikl a jak funguje svět. Většina jedinců věří v nadpozemskou sílu, , monoteismus, více bohů polyteismus, náboženství bez boha atd.

Pokud svět stvořil Bůh, rozlišuje se deismus, teismus, dále panteismus atd.

Něco v odkazu, jinak najdete několik otázek zde v archivu.
https://cs.wi­kipedia.org/wi­ki/N%C3%A1bo%C5%BE­enstv%C3%AD_ve­_sv%C4%9Bt%C4%9B

Když náboženství srovnáte, určitě pochopíte, proč neexistuje tolerance. Často jde o fanatismus, myšlenky určitého typu jsou jediné platné. K tomu se přidává ještě ateismus, jako absence víry v Boha. Co třeba náboženská společnost Svědci Jehovovi?

Neměla by platit slova známého Nicholase WIntona?

„Jestliže věříte v Boha, tak nerozumím, proč by měl být rozdíl věřit jako katolík, žid nebo muslim. Základ všech náboženství: dobro, etika, nezabíjet a starat se o své rodiče – je stejný. Myslím, že lidi by měli míň dbát o to, co je v náboženství rozděluje, ale víc o etiku.“

Zdroj: https://citaty­.net/citaty-o-nabozenstvi/

.

Další odpovědi
Jiří Bohumil

Každá církev a zejména v dané oblasti dominantní, se snaží získat moc a možnost ovlivňovat „světskou“ vládu. Toho může docílit většinou pouze agresivitou a bohatstvím. Od čehož se pak odvíjí i její morálka a přístup k lidem.
Takže se vlastně stává „politickou“. A pokud je tedy církví více, jde v podstatě o stejný boj, jako boj politických stran.
Rozdíl je pouze v tom, že tuto moc se snaží prosadit většinou demagogicky, na rozdíl od politických stran a politiků, kteří by měli tohoto cíle dosáhnout výsledky svého konání a na základě volby lidí.
Základy víry, kterékoliv, jsou tedy sice všechny chválihodné a idealistické, ovšem politická idea a konání jednotlivých církví s nimi bývá někdy ve velmi příkrém rozporu.

Speed77

Není to náboženstvími, ale konkrétními lidmi, dříve dogmatickými církvemi a separátními radikálními skupinami, které ale s tím náboženstvím moc společného nemají. Jen se za ním maskují. Jinak to jsou jen psychicky narušení jedinci, kteří chtějí zabíjet.

Ametyst

Jediné náboženství, které nikdy nemělo snahu obracet druhé na svou víru, je buddhismus. Všechna ostatní náboženství se šíří „perem i mečem“.

Rilika25

Příspěvek smazán administrátorem.

Speed77

Ametyst..... žádné náboženství není samo o sobě násilné. A dle historie a současnosti byla násilná především ta abrahámovská „náboženství“ (spíše ony radikální skupiny/církve). V první řadě Křesťanství hned pak Islám.
V polyteistickém starověku nikdy neválčili kvůli náboženství, i když se taky mezi sebou hodně řezali, z několika důvodů. A omezit všechna mírumilovná náboženství jen a pouze na buddismus není spravedlivé ani pravdivé, protože pravdou je, že kromě Křesťanství, Islámu (a v malé míře Judaismu) byla a jsou všechna ostatní náboženství nenásilná a neválčilo se kvůli nim. Taoismus, Hinduismus, Zoroastrismus, Konfucianismus, Šintoismus, Džinismus,… a mohli bychom pokračovat až bychom vyjmenovali snad všechna.
Ale nenásilná jsou všechna náboženství. Něco jiného jsou církve, fanatici, dogmata, nezvdělanost, radikalismus… Takže to platí i pro křesťanství i islám. Kdyby se v historii neválčilo kvůli nim, válčilo by se kvůli něčemu jinému (ono to i tak bylo… nikdy se přímo neválčilo za náboženství/Boha, ale za moc, peníze, území a vliv. Jinak se některá ta náboženství vynucovala, aby se nad lidmi udržela větší moc. Taková náboženská dogmatická ideologie, pod kterou spadají všichni se „líp“ udržuje. Je nad ní větší moc. Není to vina žádného náboženství, ale lidské povahy. Fašismus, komunismus, anarchismus a různé fanatické skupiny, kulty, to vše je totéž, co pro některé byla některá náboženství. I když to njesou náboženství, ale na to narážím… Když není v hlavní roli náboženství, jsou zde jiné dogmatické fanatismy, které se vytovři, na které se to svede. Cokoli si lidé vymyslí, aby mohli utlačovat ostatní a válčit. Vinit kterékoli náboženství je hrozně omezené. Ta ani nejsou dogmatická. To, že jich někteří lidi vyyužijí a vytvoří z toho něco dogmatického, ještě neznamená, že za to může to náboženství. Může si vzít politiku, ekonomii, sociologii a jiné vědy nebo teorie a udělat některé koncpety/ideologie dogmatické. Je to pak vina ekonomie, politiky nebo sociologie?).

xiperio

Taky jsem si to myslel, ale neodvážil jsem se to říct tak jak Vy. Na plno.