aliendrone

Proč se nebourají pomníky našim východním legionářům nebo se nenatírají na růžovo?

Proč se nestrhávají (v rámci protiruských opatření) pomníky legionářů, když tak zparchantěle bojovali v Kyjevě proti Ukrajincům ve prospěch ruské Kerenského vlády? Budou post mortem odebrána československá vyznamenání padlým por. Hrdinovi a kulometčíku Koženému? A co ruská vyznamenání (za totéž) – odebere jim je Putin odvetně?

Neměla by taková zlotřilá a ubohá skvrna, jakou byly legie, být vymazána z naší historie? Když se legionářští šmejdi stavěli na odpor Hajdamákům (ukrajinským nacionalistům statečně bojujících po boku Němců a Rakušáků za svoji vlast) a nejen to, dokonce odevzdali část přebytečné výzbroje a materiálu Rusům? A kdyby jen nějakým Rusům, ale rovnou ruským bolševikům? :o :(

Chjo, ti naši předkové byli ale pěkná sebranka, že jo? Stydíte se za ně? ;) :D :D

(informace čerpány z knihy: https://www.trhknih­.cz/kniha/28wo186ivz )

Nejlepší odpověď
_Bůh_

To máš popletené, legionáři bojovali proti Rusům, obsadili celou transsibiřskou magistrálu.

„Legionáři sáhli po zbraních (které předtím podle tzv. Penzenské dohody odevzdali) a v bojích u Marianovky, Zlatoústu (napadení štábního vlaku prvního pluku u Zlatoústu), Čeljabinsku, Penzy, Lipiag​​, Bezenčuku, Irkutsku i jinde sovětské jednotky porazili. Významná byla také bitva o Murino v oblasti Bajkalu, v níž sedmý tatranský pluk vedený Eduardem Kadlecem prakticky zničil celou bolševickou armádu centrosibiře. Ztráty této Golikovovy armády se odhadují na 12 tisíc mužů, převážně zahnaných tatranským plukem do jezera Bajkal. Téměř jeden tisíc bolševiků zůstalo na železniční trati, když padli do Kadlecem vymyšlené bojové lsti (troubení sokolského pochodu „Statně dál“ ve vedlejším údolí ortogonálně k trati s vpádem do týlu).“ (Wikipedia)

Další odpovědi
Kepler

Naše oficiální a historická doktrína se ještě nezměnila. Nikdo nedal pokyn a lidi na to celkem se***!

led

Nie je dosť ružovej farby a štetce sa minuli už za minulého režimu na transparenty „ať žije …“
Čo tak namaľovať ružovo aj Husov pomník na Staromestkom námestí v Prahe? Aj on bol proti súkromnému vlastníctvu!
Predkov si nevyberáme a ani za nich nezodpovedáme, pokiaľ nie sme schopní ich činnosti zabrániť.

led

Veľa legionárov bojovalo proti cárskemu Rusku, Proti Petľurovi na Ukrajine, proti Kerenského vláde, proti bolševikom, dokonca na Síbiri bojovali aj za admirála Kolčaka, aj proti Kolčakovi.

aliendrone

Bůhu, když píši, že čerpám info z plukovní kroniky, tak to také tak myslím. BTW – kniha byla vydána v roce 1926 a to VLASTNÍM nákladem pluku! Myslíš, že si to legionáři tenkrát vymýšleli? Nwm jak dnes, ale tehdy měl každý pluk svého regimentschreibera, který to měl na startost. To víš, s nejvyšší vojenskou důkladností. ;) :D :D

BTW – legionáři bojovali mimo jiné spolu s Rusy PROTI jiným Rusům, ale to je na dlouho… ;) :D :D

_Bůh_

No těžko budu věřit nějakému regipisálkovi, který to nedotáhl ani na plukovníka. Legionáři bránili Československo proti útokům (hranice s Polskem, východní Slovensko), často o nich hovořil a vyzdvihoval jejich roli TGM.

aliendrone

Bůhu, moc to nechápeš. Plukovní kronika (byla, nwm jak dnes) je OFICIÁLNÍ a ÚŘEDNÍ dokument, podobně jako třeba u námořnictva lodní denník a jiné typy takových písemností. Nebo už v legiích makali náckovští překrucovači historie a někde se tam potloukal i dr. Goebbels (a sbíral rozumy „jak na to“)? ;) :D :D