Proč se na pokračování věty používají 3 tečky?

Proč ne 4–5 teček. Kde se to vzalo?

Nejlepší odpověď
Pájo

Tři tečky

Tři tečky (typograficky též „výpustka“ či „trojtečka“ – jedná se totiž o jeden znak „…“, nikoli tři samostatné tečky „…“) obecně označují vynechání určité části textu (neúplnost), pomlku nebo mohou znázorňovat přerývanou řeč.

Tento interpunkční znak bývá často spojen s dalšími interpunkčními znaménky, která se za trojtečku připojují těsně bez mezery (např. „Jestli si to nepřečteš, tak…,“ výhružně pravil Pepa.) – nikdy se však nepojí s další tečkou.

Problematické je v souvislosti s třemi tečkami psaní mezer. Doporučujeme zacházet se třemi tečkami jako s jakýmkoli jiným interpunkčním znaménkem: Tři tečky před slovem oddělovat mezerou, protože i po ostatních interpunkčních znaménkách následuje mezera, tři tečky následující za slovem připojovat bez mezery (např. … slovesa nedokonavá, která vyjadřují…). Výjimkou je použití tří teček při psaní výčtů (viz Psaní výčtů), tam doporučujeme tři tečky oddělovat mezerou pouze po první čárce, před druhou čárkou mezeru neděláme (např. Koupil rohlíky, chleba, máslo, paštiku, …, prostě všechno, co potřeboval.). V případě, že třemi tečkami vyjadřujeme vypuštění několika vět ze souvislého textu, musíme výpustku oddělit mezerami z obou stran, a to z důvodu zřetelnosti (kdybychom napsali tři tečky za předešlou větu bez mezery, nebylo by jasné, zda jde jen o nedokončenou větu). V takových případech bývá vhodné výpustku ještě dát do závorek (Žil byl jeden mládenec a jmenoval se František. Jednou se rozhodl, že opustí rodný kraj a vydá se do světa. […] A tak se Franta vrátil šťastně domů a oženil se s princeznou.).

V případě, že chceme tečkami znázornit jednotlivé znaky neúplného výrazu, je možné použít více teček (např. významný český lingvista H.........).

Příklady:

přerývaná řeč: „Víte… Já bych… Mohl bych… si tady u vás sednout… na chvíli…“

pomlka (zámlka): Liviin manžel je…

neúplnost výčtu: Pořád jsme opakovali: jedna, dva, tři, …, deset, … až do dvaceti.

znázornění jednotlivých znaků neúplného výrazu: Známý sovětský kosmonaut G...... (Gagarin).

http://priruc­ka.ujc.cas.cz/?id=166

Další odpovědi
annas

Tři tečky jsou přežitek z doby psacích strojů, dnes si můžeme dovolit luxus pravých výpustek. Jiné kombinace teček (například dvojtečky .. nebo vícetečky) se nepoužívají.

Tři tečky mohou znamenat vynechaný text nebo pokračování výčtu.

Jejich použití je stanoveno ČSN 016910, ale kdo tak určil, není možné zjistit.
Doplňuji:

Nemám odkaz, protože jsem nepočítala, že admini mou odpověď vrátí. Našla jsem v anglických zdrojích.

Protože mě zajímalo, proč tři tečky, pátrala jsem dál, abych doplnila svou odpoěď. . V moderní literatuře jako jeden z prvních začal používat spisovatel Charles Dickens. … Kdy se objevilo v polygrafii, ne­vím.

Ale jde o vztah k matematice – 3 tečky označují pokračující vzor nebo sérii.
Jinak se tři tečky se dají nahradit slovy „a tak dále“.

briketka10

Annas a česílko :)
hele já používám jen dvě tečky ..

Pájo

Musím říci, že jste se do doktora pustili opravdu z gruntu… ale neprávem!
V době po česílkově uzamčení otázky byla totiž má odpověď skutečně jedinou (a poslední) odpovědí na jeho dotaz! Takže je opravdu nestandardní, že se po nějaké době objevila i odpověď druhá.

Tomu odpovídala i reakce annas:
„Ad česílko. Spěchal jste s uzavřením otázky. Ptal jste se, proč se užívají 4 tečky, nikoliv čtyři či pět. Pájo uvedl, kde se užívají, nikoliv proč právě tři … Chtěla jsem doplnit, proč jsou právě ty tři, ale pozdě 🙂“

Měl jsem sice v dávné minulosti s Dr.Axlem několik slovních přestřelek, ale to mi nijak nebrání v tom, abych jej v jeho dotazu: „jakým fíglem annas doplnila svoji odpověď?“ …podpořil. (Každému by se mělo měřit stejně spravedlivě).

annas

Ad Pájo. Zřejmě jste nečetl odpověd led… Je vidět, že jste podlehl lživým manipulacím, které uvedl Dr.Axl… Uvědomuji si, že je nebezpečné mít pravdu ve věci, ve které se zmýlil náš výjimečný…

Opět se potvrdilo, že lež je rychlejší než pravda …

Požádala jsem IP led, která je odborníkem, aby těm, kteří věří, že jde o „nějaký fígl“, znova vysvětlila…

Kopíruji její odpověď:

Riešenie je tak jednoduché, že to zjavne napadlo len málo ľudí :) moja diskusná odpoveď: Verím, že táto stránka je chránená proti hacknutiu a tým i proti zásahu do programu. V tom prípade je možné jediné riešenie, odpoveď bola napísaná a hneď nahlásením „skrytá“, po uzavretí bola adminmi vrátená. Doplnenie odpovede aj v uzamknutej je možné aj bez figľu, nič tomu nebráni. -teraz som to prakticky vyskúšala doplnením mojej odpovedi spred 1218 dňami. viď: http://www.od­povedi.cz… ak to išlo mne, ide to aj iným… a bez akéhokoľvek programovania a fígľu. Tak ako možno dopisovať v diskusiách, dobodovávať spätne až do začiatkov stránky, tak možno aj dopĺnať odpovede (svoje).

Kdo chce pochopí … 🙂
--

annas

Ad česílko. Spěchal jste s uzavřením otázky. Ptal jste se, proč se užívají 4 tečky, nikoliv čtyři či pět. Pájo uvedl, kde se užívají, nikoliv proč právě tři … Chtěla jsem doplnit, proč jsou právě ty tři, ale pozdě 🙂

anonym

už se stalo, ale díky

anonym

ad česílko, proč se raději nezeptáš, jakým fíglem annas/ Kerberus doplnila svoji odpověď druhý den ráno, když si zde zřetelně stěžuje, že po uzamčení přišla pozdě se snahou vložit doplňující odpověď k původní jediné od Pájo.
(Otázka byla uzamčena před 19. hod. 29.4., náhlá „náprava“ po dotazu, proč nebylo doplněno v diskuzi se zobrazila v 8,40 h. 30.4.

  • to je právě jedno z čachrování a podvodů, jež odsuzuji a proto také taková hysterie od oněch hříšníků, křečovitě se snažících vypadat počestně. Typické pokrytectví maloměšťáků.)

Protože sám tazatel už zpětně otázku odemknout nemůže, podobná kamufláž je technicky nemožná bez zásahu do programu.

Pájo

Annas, jak je to možné, že se do zamčené otázky, u které byla jen moje odpověď, se zpožděním dostala i ta Vaše? Domníval jsem se, že to není možné(?)

led

Verím, že táto stránka je chránená proti hacknutiu a tým i proti zásahu do programu.
V tom prípade je možné jediné riešenie, odpoveď bola napísaná a hneď nahlásením „skrytá“, po uzavretí bola adminmi vrátená.
Doplnenie odpovede aj v uzamknutej je možné aj bez figľu, nič tomu nebráni. -teraz som to prakticky vyskúšala doplnením mojej odpovedi spred 1218 dňami. viď:
http://www.od­povedi.cz/otaz­ky/co-to-je-svitidlo-do-podhledu
ak to išlo mne, ide to aj iným… a bez akéhokoľvek programovania a fígľu. Tak ako možno dopisovať v diskusiách, dobodovávať spätne až do začiatkov stránky, tak možno aj dopĺnať odpovede (svoje).

annas

Svou odpověď jsem smazala. Jak jsem napsala v doplnění, admini ji vrátili.

Spekulace jsou zbytečné a urážející, navíc jak bych mohla na dálku zasahovat do programu. To, co uvedl výjimečný, jsou blábloly … Jenže jste jim uvěřil… ☹

Pájo

Spekulace nejsou zbytečné, jsem zvídavý člověk, ptám se, když mi něco není jasné. To vše okolo, co píšete, samozřejmě po doplnění chápu. Co nechápu (a tím to celé vzniklo), proč mažete svoji spravnou odpověď? Co si o tom mám myslet? Každému měřím stejně. Vás osobně jsem se v minulosti několikrát a opakovaně zastal (což ostatně sama dobře víte). Teď jsem se zastal doktora, protože to dává smysl. Mazat svoji otázku, i když není špatně, naopak (pro mě) moc smysl nedává.

Pájo

Máte-li Annas potřebu dát sem definici slova „spekulace“, můžete…
Svou „křivdu“ však podle mě zveličujete. Vždyť se (Vám) nic nestalo. Přiznám se, že přehnané reakce mi vadily, vadí a asi i budou vadit… ať už půjde o kohokoli.
Nezajímala mě (Vaše) postojová stránka, ale ryze stránka technická. Takže hlavně to, zda má program (odpovedi.cz) chybu apod. …a né to, jestli se Vám tim stane „bezpráví“ ;)

annas

Výjimečný vás přesvědčil svým blábolem, mě se to netýká, vypovídá to jen a jen o vás. Technickou stránku vám objasnil jako podvod … Třeba vás zaujme jeho další technické vyjádření …

http://www.od­povedi.cz/otaz­ky/jaky-vyznam-slova-ma-flundra

Wang

Annas
dejte si už pohov.. kdo se má na to koukat, jak tu zběsile kopete kolem, jak ta splašená kobyla ;)

A nekřičte hned o podvodech. Safra, ale huš!

annas

Já nekopu, jen reaguji na neoprávněné nařčení …
Podvodníkem mě nazval Dr.Axl. Zřejmě jste mu i Vy uvěřil, stejně jako Pájo … Proč jste nenapsal, jak může tak lhát????

Co když Vás někdo neoprávněně nazve podvodníkem????

Zde je to černé na bílém …

(Otázka byla uzamčena před 19. hod. 29.4., náhlá „náprava“ po dotazu, proč nebylo doplněno v diskuzi se zobrazila v 8,40 h. 30.4.

  • to je právě jedno z čachrování a podvodů, jež odsuzuji a proto také taková hysterie od oněch hříšníků, křečovitě se snažících vypadat počestně. Typické pokrytectví maloměšťáků.)

Protože sám tazatel už zpětně otázku odemknout nemůže, podobná kamufláž je technicky nemožná bez zásahu do programu.

Pájo

Pusťte to z hlavy…

annas

Zřejmě jste se s tímto případem ještě nesetkal. Budiž. Víte, jaký význam má slovo spekulace? Jedna z možností je nařčení o podvádění …

Když jste zvídavý, mohl jste se zeptat, i když to led vysvětlila.

Ale raději jste uvěřil překrouceným a scestným informacím našeho Výjimečného … Lži dávají smysl?

Proč jsem svou odpověď smazala, je moje věc. Že ji admini vrátili (někdy se to stane), za to nemůžu. Proto jsem napsala do dodatku.

Je zbytečné víc vysvětlovat …

anonym

Dr., na co bych se mel ptat annas, na to se zeptam ja a pouze na to, co zajima me , ne Vas

annas

ad česílko. Díky. 🙂

led

annas, ale naozaj, kedy ste sa naučili tak bravúrne ovládať programovanie počítačov, keď ešte nedávno ste sa pýtali na triviálnu vec – ako zadať znak, ktorý nevidíte na klávesnici… (nastavená iná klávesnica).
Kde sa dá urobiť taký rýchly kurz „za 2 dni programátorom na vzdialenom cudzom počítači“ ?

annas

Ad led . Neprozradím. Ale učit se „zasahovat do programu“ byla procházka růžovou zahradou. Čeká mě ještě další rychlokurz. Budete koukat, až budu radit já vám. 🙂

Ale přece jen něco. Možná je to tím, že umím čarovat – annas – Kerberus – annas. 🙂

annas

Je zbytečné marnit čas s lidmi, kteří neustále manipulují s fakty, překrucují… 🙂

Moc jsem se pobavila, že jde o zásah do programu.:-))

Kdo umí, ten umí …:-))

annas

Ad česílko, slova "Je zbytečné … platí k přechozímu příspěvku. 🙂

annas

Jak jsem jen mohla zapomenout na Kerberus:-))

Skutečnost u jiných nevidíme takovou, jaká je, ale takovou , jak ji chceme vidět…

třeba: Jižní Čechy, jimiž vede hypostezka. Užívají ji i pražáci, protože mají daleko do středomoří (= Středozemí)… jícha je cizí slovo, proto ani o velikonocích neexistující svrabaři nepodléhají cenzůře na ůřadu u jihočechů 🙂 Né???

Končím 🙂

anonym

:) na odpoved si budeme muset pockat , az se nas neDr. vrati z prvomajoveho pruvodu !
urcite jde hned za Jakesem ..
:) to ale nevim jiste, jestli sel, jen se tak domnivam .. jinak pisi jen fakta ..

anonym

Dr., ja vas miluju ! :)
ja obcas uzaviram s nekolika uzivateli tady na vas, na odpovedich sazky .. a jedna z nich byla, ze jeste v dubnu napisete : annas / kerberus .. a vsichni me dnes posilali smajliky s vyplaznutym jazykem ! :)
a dnes je 30.4. – 20.10 :)) poznamenejte si to do tech vasich slozek ..
( ja jedina jsem totiz tipla ze to napisete :)
ale jeste jsem si tipla, ze do konce dubna napisete, ze an. opisovala a to jste zatim nenapsal .. :( .. kdybych vas o to pozadala, aby jste to jeste dnes nekam napsal .., tak by to byl sice podvod, ale vyhrala bych taky … a na podvadeni jste vy odbornik .. :) tak prosim … !
P.S. uz vim dalsi tipy na sazky na kveten … a jedna z nich bude, jestli prijdete s necim novym, nebo ne .. uz by bylo na case ..
P.S. II – sazky jsou ale jen virtualni .. :( , ale radsi vam ani nenapisu , co jsem vyhrala .. :)
diky jeste jednou .., udelal jste me po dlouhej dobe ohromnou radost :)

annas

🙂

anonym

Co ti brání (kromě zbytnělé ješitnosti), abys to doplnila v diskuzi, jako tak činí ostatní normální uživatelé, kteří chtějí skutečně pomoci, aniž by se chlubili a podmiňovali milostivou odpověď tím, že se tazatel musí podrobit vynucované autoritě.
Uzavření nominací přece znamená, že jej odpověď uspokojila a odmítá se podrobit diktátu, v němž si kdokoliv osobuje monopol na „svou oblast“.
Pokud chce někdo doplnit, tak má volné pole v diskuzi, ta je na věcné a užitečné doplňky k otázce a už vůbec ne ke kantorskému sekýrování, co tazatel smí a co ne.
Jmenovitě česílko je dospělý a právně způsobilý s právem svobodné volby a ke všemu v reálném životě skutečně pomáhá lidem, na rozdíl od mnoha zdejších „kecálků“, co dokáží jen remcat a kritizovat, ale pro nápravu či přínos ve svém okolí nehnou ani prstem.
(Názorný příspěvek k nedávné diskuzi o jiné formě civilní žárlivosti, když se někdo opováží „lézt“ prominentce do zelí a dokonce si dovolí tu troufalost mít kvalitnější odpověď. Poradna není poslušná třída, kde se nesmí nahlas vyslovit pravda pod pohrůžkou pětky a kde má kantor vždycky poslední slovo, byť by kázal sebevětší hovadiny).

anonym

Dr.Axl tady napsal :
Jmenovitě česílko je dospělý a právně způsobilý s právem svobodné volby …
a pred 14 dny :
Dr.Axl
ad česílko, kdybys tak zbrkle neuzamkl otázku, mohl jsi obdržet i erudovanější a kvalifikovanější odpovědi …

radeji se zdrzim komentare .. :)

anonym

dr.Axle díky za pochvalu, ale rejpnu si. Napsals …ne ke kantorskému sekýrování, co tazatel smí a co ne…
Za tu dobu co tu jsem káráš nejvíce.

anonym

Zatím byly jen občasné projevy nevraživosti vůči quentosovi, který funguje i po 20. hod. a jako erudovaný překladatel a aktivní scrabblista má nepřehlédnutelnou kvalifikaci v jazykových otázkách.
Takže touto otázkou přibudou hned další 2 na listinu pomyslných nepřátel, neschopných docenit nedotknutelnost „jejího veličenstva“ a samozvaného guru?

anonym

a nepodsouvejte " doktore " nikomu ty vase krivacke myslenky .. tohle by normalni , zdravy a strizlivy clovek nevymyslel ani v nejvetsi fantazii !
podle sebe soudim tebe .. , ze ?
je dobre, ze vam casto ujedou nervy a jste stale vice a vice v diskuzich a odpovidate " mimo misu – mimo otazku " a porusujete tim ten vas kodex .. alespon ukazujete vasi pravou tvar …
jestli mate tady rozdeleno vy – na " pratele " a " nepratele " , tak vam uz nepomuze asi ani ten Cimicky :(
posilam Adminum, ta vedi , jakeho tady maji spravedliveho Kodexaka .. nebo tady mate udelenou nejakou vyjimku ?

anonym

Nedr., a s cim souvisi tahle vase sikanovaci odpoved s odpovedi na otazku ? to zase vim ja, ze nerad " plkate " a jen buzerujete ostani tim samym, ze casto pisete, ze to neni podle kodexu.., ze odpoved neni k otazce .. vam se gentelmenstvi vyhlo ohromnym obloukem ..
kdyz chcete mermomoci sikanovat ( za sikanu od vas udajne utekla i manzelka, od ktere se nestydite pobirat dnes vyzivne a zit z neho ) a jeste se neustale soudit o zvyseni .. , jak jste mi jednou sdelil …
vy jste tak prolhanej, tak zkazenej .. jestli vypadate na vrchu tak jak zevnitr, tak je to samej hnis ..
tolik k tematu :)
a zase mi sem nejake ty vase zvratky napiste … , my se tim pak bavime … :)
a pripiste mi sem prosim jeste nejake moje falesne nicky .. abych vas nahodou nekdy nepredbehla v poctu :)

anonym

okopirovane z Dr. z drivejsi odpovedi :
Stačí si text otázky pečlivěji přečíst, držet se věci a nesnižovat se k neustálým osočováním, jež nesouvisejí s předmětem dotazu…
…stejně tak doplnění tvé otázky je irelevantní s předmětem otázky a koliduje s pravidlem, že osobní vzkazy nepatří do příspěvků, natož s pejorativním nádechem. Kampak se poděla tvá objektivita, nestrannost a snaha o úroveň webu…

a ja se ptam Dr.: a kam se podela ta vase snaha o uroven webu ? a dodrzovani kodexu ? nebo vas se to netyka ? dokazete byt akorat mstivy a vulgarni ..

annas

Přidám slova "velkého šéfa ", která nedávno citoval.

„Slabí se mstí, silní odpouštějí a inteligentní ignorují“.

Pájo

Annas, odpouštím Vám do doby, než se to vysvětlí…
Mám totiž téměř nulovou toleranci k manipulaci. Zde se (podle mne) vytáhlo až příliš „(des)informací“… s jediným cílem, myslím… zakrýt původní problém.

annas

Náhodou jsem narazila na Vaši diskuzi, jíž jsem si nevšimla. Překvapi jste měl, že jste nepochopil mé laické vysvětlení, ale bohužel neuvěřil ani odbornému technickému vyjádření led.

Ale lži a polopravdy výjimečného považujete za oprávněné, způsob vyjadřování, napadání a osočování vám nevadí…:-((

Opět lež zvítězila…:((

Andělé

Annas,perfektně řečeno…:))

annas

Oprava – proč se užívají 3 tečky …