Kepler

Proč se místo, kde najdete ochranu, nazývá „útočiště“?

Připadá mi to nelogické. Třeba cvičiště je místo, kde se cvičí. Útočiště přece není místo, kde se útočí. Naopak se tam chceme před útokem ochránit!

Nejlepší odpověď
annas

"útočiště. Vlastně ‘místo, kam se utíká’. Od stč. útok ‘útěk’ a to od utéci, jako je např. výtok od vytéci.
Utéci, utíkati – Psl. *tekti je příbuzné s lit. tekė̷ti tv., gótské. Þius ‘sluha’ (původně vlastně ‘běžec’, sem patří i něm. dienen ‘sloužit’), stirské. techid ‘běží’, albánské ndjek ‘pronásleduji’, stindické ákti‘ spěchá’,vše z indoevropské­ho.*teku̯-‘běžet, téci’.

V obrázku je slovo azyl – ‘útočiště’, azylový. Přes něm. Asyl z lat. asȳlum a to z ř. ásȳlon od ásȳlos ‘bezpečný, nevyloupitelný’ z  :a-2 ( předp. z řeckého a- (před samohláskou an), označujícího zápor a sỹlon,sȳ̺lē ‘lup, kořist, zabavení(lodi)’. "

J. Rejzek Etymologciký slovník

Další odpovědi
aliendrone

Konečně někdo odpověděl, takže můžu prudit, i když jsem sám neznal odpověď. Chtěl bych upozornit admina, že nějak TAKTO má vypadat DOTAZ+ !!

independent

Souhlasím s Aliendromem s Ananas samozřejmě taky

Cenobita

Ještě bych si přisadil: útočiště je zajisté místo, kam se utíká do bezpečí, ale také místo, ze kterého je možné vést účinný a efektivní útok. Potvrzuje to rčení/zkušenost že: „Nejlepší obrana je útok.“