zjentek

Proč se minerálkám říká kyselky?

…zvláště pak těm hodně zásaditým ;)

Nejlepší odpověď
annas

"Proč je tato minerální voda označována za kyselku a co je to vlastně kyselka?

Voda při průchodu horninou rozpouští vápenec, zvláště pokud je v ní přítomen oxid uhličitý a na povrchu pak stačí oteplení nebo odebrání oxidu uhličitého rostlinami a vzniká vrstva pěnovce. Díky značné rychlosti srážení vápence může obsahovat i fosilie soudobých organismů.
Kyselky jsou složeny ze tří základních složek: vody, oxidu uhličitého a rozpuštěných pevných látek. Každá z těchto složek má jiný původ. Vývěry kyselek se tedy vyskytují vždy jen v určitých místech, kde jsou podmínky pro získání všech tří složek.

Minerální vody jsou vody, které se svými vlastnostmi či svým složením výrazně odlišují od ostatních podzemních vod, mají v 1 litru vody více než 1 gram rozpuštěných pevných látek či více než 1 gram rozpuštěného oxidu uhličitého, což jsou právě kyselky."

http://www.en­viweb.cz/clanek/hy­geo/99689/laz­ne-beloves-a-kyselka-ida

Něco ještě v odkazu
https://www.od­povedi.cz/otaz­ky/proc-se-rika-mineralni-vode-kyselka

Další odpovědi
Kepler

Je to díky volnému CO2, který kyselky obsahují. Bublinky CO2 způsobují na jazyku kyselou chuť. Kyselky rovněž obsahují rozpuštěné hydrogenuhličitany alkalických kovů a kovů alkalických zemin (sodík, draslík, vápník, hořčík). Jestliže kyselku necháme odvětrat od CO2, dostaneme vodu s alkalickou reakcí i chutí.