adelka_m-

Proč se „Lužický Srb“ píše s dvěma velkými písmeny?

Rozumím tomu, že příslušníci národů se píší s velkým písmenem, proč se to tedy ale nepíše „lužický Srb“, když je správně „vídeňský Čech“ nebo „volyňský Čech“? Nepřivlastňovací přídavná jména se píší s malým písmenem.

Nejlepší odpověď
quentos

Protože „vídeňský Čech“ ani „volyňský Čech“ není název samostatné národnosti. Kdežto Lužičtí Srbové se Srby (bez přívlastku) nemají společný jazyk, jsou to tedy dva různé národy. Navíc jde v případě Lužických Srbů o oficiální název národa.