Lurius

Proč se děti na školách učí nevyjadřovat se vlastními slovy?

Aby se ušetřil čas?

Nejlepší odpověď
annas

Kde jste se s tím setkal?: Opět obecná otázka PROČ, nedá se zevšeobecňovat. Vím ze zkušenosti, že většina učitelů požaduje u mluveného projevu, třeba zkoušení, vysvětlení vlastními slovy.

Samozřejmě neplatí u pouček či pravidel, která je lepší citovat přesně, pokud někdo neumí vysvětlit význam sám bez citace.

Ale pozor – i když reaguje žák vlastními slovy, neznamená to, že se nebude vyjadřovat spisovně .

Najdou se někteří učitelé, kteří vyžadují, aby žáci znali učivo přesně slovo od slova.

Vzpomínám si na jednoho svého učitele, který v ruce držel učebnici a sledoval,. zda zkoušený cituje správně. Tedy jsme se učili do plánování zpaměti jako báseň.

Opakuji. Určitě nejsou všichni učitelé takoví, zpravidla žádají o interpretaci vlastními slovy, ale spisovným jazykem. To možná některé vede k tomu, že nemohou mluvit tak, „jak jim zobák narostl.“

Ale učitel by měl být vzorem při vyjadřování. To bohužel často neplatí u výuky jiných předměů než jazyka.

Další odpovědi
mosoj

Protože musí mluvit tak jak se to momentálně hodí.

Kepler

Jak to, že se neučí? Nikdy tě učitelka nevyzvala vyjádřit něco vlastními slovy? Jinak škola je hlavně od toho, aby ses vyjadřoval podle pravidel, které se akceptují ve společnosti.

led

Sú poučky, kde zmena polohy čiarky môže zmeniť ich význam. Sú dejiny, kedy aj malá zmena roku danej udalosti môže odhaliť súčasnosť. Ak takúto poučku vyjadríte vlastnými slovami, môže dôjsť k odhaleniu vašeho myslenia.

Orwellova kniha 1984 vám vysvetlí aj vašu otázku, prečo je to tak.
Snáď si nemyslíte, že právo vyjadrovať sa vlastnými slovami má každý? Nie, toto právo majú len tí, čo rozhodujú, vo veľkom prípade práve tí, ktorých nevidíme spoza chrbta prezentátorov ich myšlienok, ich rozhodnutí.
Na školách sú osnovy, ktoré určujú témy, ktoré sa žiakom majú dostať do vedomia. Ale, sú aj témy, ktoré … nie, nijaké zakázané texty nie sú. Sme predsa otvorená spoločnosť a každý má právo vyjadriť sa vlastnými slovami (aj školáci) a znášať následky svojho hrozného činu, zverejnenia výsledkov vlastného myslenia.
Znalosť rodného jazyka, dejín vlastného národa, pokiaľ nie je súčasne aj jazykom a dejinami pánov, odporuje zásadám jednotného celosvetového riadenia spoločnosti v zmysle „1984“.

zjentek

Dnes je na každém dítěti, jak se bude vyjadřovat, protože násilím jej v dnešních časech ke změně již nikdo nepřinutí a tresty jsou taky dost chabé… Takže jedinou pákou tady nakonec zůstane známka z češtiny (protože společenské chování se jako předmět moc nenosí) a na tu vám mezi mládeží ve škole kolikrát kálí Goro bílý pes.

zjentek

Keplere a kdo určil, co bude akceptovatelné a co už ne? Řeknu ti, že se na těch pravidlech museli podílet TĚŽCÍ KOKOTI, protože když se omylem podívám na libovolný pořad v obsazení s politiky a byť chvíli vyslechnu, co z nich leze, jdu hned blejt! A neměla by právě zde zafungovat ta nejvyšší úroveň vyjadřování? Takže kdo je to učil? Hmm? Tady vidíš, kdo ve školství stále ještě sedí a jestli už není NEJVYŠŠÍ ČAS, aby se ve školství ZAČALI CHOVAT férově, aby se taky mohl objevit NORMÁLNÍ, upřímný žáček, ochoten pronésti: „Píčitelko, s vaším přístupem na věc půjdeme velice složitě a nezodpovědně a později na něm coby dospělí, všichni zahoříme!“

zjentek

…Takže ať už tam těm starým strukturám nějaký Bůh konečně podsune přímo pod nos normální, férové a hlavně lidské (NEMANIPULATIVNÍ), nové osnovy! Jinak budou pořád smutně čumět a tu vejplatu a krom návrhu na zvýšení mzdy se tam ti zhýčkanci k ničemu neodhodlají!