Putin

Proč se cín řekne rusky „olovo“?

Kde se stala chyba? Díky za reakce!

Kelt: Rusky umím, tedy alespoň nějaké ty základy. Spíše mě zajímá jaký má význam slovo „olovo“, odkud pochází, když znamená něco jiného a přitom velmi podobného.

Nejlepší odpověď
ratava

Za vším hledej ženu, za olovem Pliniuse :o)

Olova se užívalo při psaní do olověných tabulek, kam se vyrývaly znaky – německý výraz pro tužku je dodnes Bleistift. Název pochází snad z indogermánského mliwom (modrá) z čehož se odvozuje germánské bly (dnešní něm. Blei). Latinské plumbum ovšem neznamená původně nic jiného než “cihla” nebo” prut”. Plinius Starší (23–79 n.l.) v “Historia naturalis” rozlišuje černé olovo (Plumbum nigrum) a bílé olovo (Plumbum album) – nyní cín. Dnes v ruštině “olovo” znamení cín, kdežto “sviněc” znamená olovo.

http://www.knihy-a.cz/?p=14106

…v ruštině se slovo (plumbum) ujalo v 11.st a znamenalo cín i olovo (ve starověku se obě slova špatně rozlišovala). Latinské stannum (sanskrit) ve významu odolné, trvanlivé… spadalo pod slitinu olova a cínu a až ve 4.st začalo znamenat pouze cín…
 http://ru.sci­ence.wikia.com/wi­ki/%D0%9E%D0%BB%D0%BE%D0­%B2%D0%BE

…vzhledem k tomu, že plumbum je slovo bez domácí, indo-evropské etymologie, a tedy přejaté, i když pramen přejetí není znám, můžeme se domnívat, že i výraz „bílé olovo“ pro cín je v lat. nepůvodní…
http://www.jstor­.org/stable/23466740­?seq=1#page_scan_tab_­contents
(dole na stránce je ještě německy psané vysvětlení)

Olovo a pobaltské jazyky: švinas (litevština), svins (lat), stejně jako několik slovanských-Ruština, ukrajinština (svinec′), oficiální Běloruština („narkomovka“) (svìnec) a slovinské (svinec).

Další odpovědi
gecco

Lenin se jmenoval Uljanov…
Stalin se jmenoval Džugašvili…
Listopadu říkají říjen…
Okupaci říkají bratrská pomoc…
Jednotkou dočasnosti je 1 furt…
___
Co bys od Rusů chtěl jiného??
😉

AmazedWolf

Proč se v americké angličtině píše metro „subway“, když britskou angličtinou se to píše „underground“?

cochee

A proč by to měla být chyba? To je jak by se Rus ptal, proč „sviňcu“ říkáme „cín,“ jestli nám nehrabe.

Kelt

V ruštině jsou další názvy prvků odlišné od češtiny i mezinárodního názvosloví. Arzé je myšjak atd. Ale to má historické důvody.Navíc v ruštině mají podobná slova jiný význam než v češtině..Je vidět,že rusky neumíš.

mosoj

Gecco se jmenoval mowla.
Prašť jako uhoď a velká podoba s tím Leninem. Pak kde bere inspiraci.

gecco

Mosoji – díky…
😉