Kepler

Proč první stupeň rakety Falcon 9 přistává pomocí raketových motorů?

Vždyť to musí stát velké množství paliva na úkor nosnosti. Proč nepřistává pomocí padáků jako třeba všechny kosmické lodě nebo bývalé pomocné rakety SRB raketoplánů? Pro přistání na zemi by stačilo raketový motor krátce zažehnout až těsně před přistáním.

https://zpravy­.aktualne.cz/zah­ranici/spacex-ufo-falcon9-vesmir-video/r~b61dfc72­cb9d11e8b295ac1f6b220e­e8/?utm_source=cen­trumHP&utm_me­dium=newsbox&ut­m_content=defau­lt&utm_term=po­sition-1&utm_campaig­n=Aktualne

Nejlepší odpověď
Pruzkumnik

To je jednoduché, kdyby to pasalo na padáku, padalo by tam kam fouká vítr to zaprvé
za druhé kdyby to padlo do móře jak pomocné rakety srb tak by se ty motory musely pořádně vysušit a zkontrolovat jestli nezačlo něco rezivět(slaná mořská voda)
No a za třetí když si vezmeš přistání přistávacího modulu sojuz který padá na padáku a těsně nad zemí se aktivují ještě trysky měkkého přistání-nenech se zmást kosmonauti musí být ještě navíc ve speciálních sedačkách které jsou tlumené tlumiči při dopadu
No a i když tam je tam padák i když jsou tam trysky měkkého přistání je to šlupa jak prase takže by se mohlo cokoliv na motoru zdeformovat a nemuselo by se to dát poznat na první dobrou
Navíc díky tomu se dá raketa použít znovu v nejkratším možném čase

Další odpovědi
Dochy

Protože ve vyšších vrstvách atmosféry jsou padáky neúčinné a po dosažení nižších výšek by při té rychlosti zas shořely. Předpokládám. Spotřeba paliva na zabrždění téměř prázdné nádrže zřejmě není kritická. Cena paliva je podle zpráv co jsem četl dříve zanedbatelná oproti ceně rakety a raketa na padácích přistane nekontrolovatelně a poměrně tvrdě na pevný povrch, nebo ne tak tvrdě, ale do mořské vody, což jestli se dobře pamatuju je značná chemická zátěž na technologii…

Kepler

Jak jsem se později dočetl, při prvních testech se návrat na padácích skutečně zkoušel, ale vyskytly se technické problémy, takže nakonec bylo od tohoto způsobu upuštěno. Zřejmě by se jednalo o úspornější způsob. Když to funguje u Sojuzů, proč by to nefungovalo u Falconu? O cenu paliva spotřebovaného pro návrat nejde, ale o jeho hmotnost, významně by to navýšilo nosnost rakety.

Dochy

Musíš zohledňovat i další okolnosti… Třeba marketing. No řekni… není to cool když ta raketa přistane jak v nějaké scifi? Na padák už žádné body neuženeš… 😉

mzm

Stále jsem přesvědčen, že zrovna v kosmonautice se na „cool efekt“ nějak nehraje.
Nic méně přistání prvního stupně pomocí raketových motorů rozhodně „cool“ je. :)

Dochy

K nosnosti: Pokud se nepletu, tak při potřebě vynést opravdu velké hmotnosti, nebo dosáhnout vysokou oběžnou dráhu se počítá s tím, že raketa bude obětována. Ale když je možné ji zachránit, tak proč to nevyužít?